روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

مقايسه دو روش خاص جراحي براي درمان اختلالات خواب
 
معاون پژوهشي مركز تحقيقات گوش و حلق و بيني دانشگاه علوم پزشكي تهران درباره طرحي تحقيقاتي درباره روش جراحي درمان اختلالات خواب گفت: در اين طرح كه با مشاركت مركز تحقيقات اختلالات خواب شغلي انجام شد دو روش مختلف جراحي كام نرم بررسي شد و مشخص شد كه روشي كه كمتر تهاجمي بود براي بيماران دچار اختلالات ...
به گزارش خبرگزاري دانا، دكتر امين آمالي ، با بيان اين كه بسياري از طرح هاي تحقيقاتي مركز تحقيقات گوش و حلق و بيني به صورت مشترك با ديگر مراكز تحقيقاتي انجام مي شود، گفت: به عنوان مثال طرح هايي تحقيقاتي در زمينه اختلالات بويايي كه به دليل تصادف در فرد ايجاد شده است با مركز تحقيقات نوروساينس انجام شد و اين تحقيقات به ام آرآي اين بيماران اختصاص داشت.

وي گفت: در بسياري از طرح هاي تحقيقاتي كه در زمينه اختلالات خواب انجام مي شود نيز با مراكز تحقيقاتي ديگر همكاري داريم. يكي از جديدترين طرح هاي تحقيقاتي اختلالات خواب مقايسه دو روش مختلف جراحي كام نرم در درمان اختلالات خواب بود كه با مشاركت مركز تحقيقات اختلالات خواب شغلي انجام گرفت.

معاون پژوهشي مركز تحقيقات گوش و حلق و بيني درباره اين طرح پژوهشي گفت: در اين طرح يكي از جراحي ها با ابزارهاي راديو فركونسي انجام گرفت و روش ديگر جراحي سنتي بود. از آن جايي كه جراحي هايي كه با راديو فركونسي انجام مي شد ميزان تهاجمي بودن كمتري داشت، مقايسه اي در بيماران دچار اختلالات خواب و كانديد عمل جراحي كام نرم انجام داديم. نتيجه اي كه به دست آمد اين بود كه در فاصله كوتاه مدت شش ماه تا يك سال بهبود كيفيت خواب بين هر دو گروه نسبتا يكسان بود ولي كيفيت زندگي در بيماراني كه با روش تهاجمي كمتري مورد جراحي قرار گرفتند بسيار بالاتر بود. در كل براي بيماراني كه اختلالات خواب خفيف دارند استفاده از روش هاي كم تهاجمي تر بهتر است.

وي يكي ديگر از تحقيقات مشترك با مركز اختلالات خواب شغلي را استفاده از مانورهاي مختلف تشخيصي براي اختلالات خواب عنوان كرد و افزود: دو روش مختلف در اين پژوهش بررسي شد. در يكي از گروه ها، در درمانگاه و با استفاده از اندوسكوپي فيبراپتيك مسير راه هوايي را با استفاده از مانوري به نام مولر بررسي كرديم و براي يك گروه ديگر در اتاق عمل با استفاده از اندوسكوپي و خواب القايي مانوري انجام شد. مقايسه اين دو روش تشخيصي براي محل انسداد نشان داد كه انجام تست هاي تشخيصي با القاي خواب و اندوسكوپي به محققان كمك بهتري مي كند.

طرح هايي در زمينه خر و پف

آمالي ادامه داد: بيشترين شكايت بيماران از اختلالات خواب خروپف كردن است اما اختلالات ديگري همچون سردردهاي صبحگاهي، خواب آلودگي روزانه، كاهش تمركز و كارايي و اختلالات شخصيتي هم وجود دارد.

اين متخصص گوش و حلق و بيني با بيان اين كه در زمينه خروپف طرح هاي تحقيقاتي زيادي در زمينه هاي تشخيصي و درماني در حال انجام است، گفت: يكي از روش هاي تشخيصي جديد كه تحقيقات مرتبط با آن در مركز گوش و حلق و بيني و اختلالات خواب شغلي در حال انجام است استفاده از روش هاي راديولوژي خاص است تا به وسيله آن بتوان با دقت بالاتري محل انسداد بيماران مبتلا به اختلالات خواب را پيدا كرد. در درمان اختلالات خواب، نكته مهم يافتن محل انسداد است.

همكاري مركز تحقيقات گوش و حلق و بيني با مراكز تحقيقاتي ديگر

وي يكي ديگر از مراكز تحقيقاتي همكار با مركز تحقيقات گوش و حلق و بيني را مركز تحقيقات طب كار معرفي كرد و افزود: تحقيقات متعددي درباره آسيب هاي صوتي مشاغل مختلف با مركز تحقيقات طب كار انجام شده است. در زمينه اختلالات خواب نيز مركز تحقيقات طب كار فعاليت هايي داشته است چرا كه برخي از افرادي كه به دليل خواب آلودگي حين رانندگي به مركز تحقيقات طب كار ارجاع داده مي شوند دچار اختلالات خوابي هستند كه تحقيقات مرتبط با آن به صورت مشترك با مركز تحقيقات گوش وحلق و بيني و طب كار انجام مي شود.

معاون پژوهشي مركز تحقيقات گوش و حلق و بيني در پايان خاطر نشان كرد: ما تقريبا با تمام مراكز تحقيقاتي علوم پزشكي تهران مثل گوارش، اختلالات خواب شغلي، راديولوژي و نوروساينس ارتباطات تنگاتنگي داريم. بسياري از طرح هاي تحقيقاتي كه در زمينه قاعده جمجمه انجام مي شود و به راديولوژي ارتباط دارد، اعضاي گروه راديولوژي نيز كمك به سزايي را به محققان مركز تحقيقات گوش و حلق و بيني مي كنند.
منبع خبر:
دانا خبر
   تاریخ: ۱۲:۵۱ - ۲۰/۰۶/۱۳۹۸   بازدید: ۱۹۶