روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

وزارت مسكن موضع خود را درباره ماليات بر عايدي مسكن شفاف كند
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاري دانشجو، 12 تشكل دانشجويي دانشگاه هاي اصفهان طي نامه اي به وزير مسكن، در خصوص وضعيت بازار مسكن و عدم شفافيت اين وزارتخانه در مواجهه با تصويب نشدن ماليات بر عايدي سرمايه مسكن، ابراز نگراني كرده و از محمداسلامي، وزير مسكن خواستند تا موضع خود را در اين زمينه بيان ...


به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاري دانشجو، 12 تشكل دانشجويي دانشگاه هاي اصفهان طي نامه اي به وزير مسكن، در خصوص وضعيت بازار مسكن و عدم شفافيت اين وزارتخانه در مواجهه با تصويب نشدن ماليات بر عايدي سرمايه مسكن، ابراز نگراني كرده و از محمداسلامي، وزير مسكن خواستند تا موضع خود را در اين زمينه بيان كند.

متن نامه به شرح زير است:

همانطور كه مستحضر هستيد، در سال هاي اخير، بازار مسكن وضعيت نامطلوبي داشته است؛ رشد غيرمنطقي قيمت مسكن، قدرت خريد مردم را به شدت كاهش داده و خانه دار شدن اقشار كم درآمد و حتي متوسط جامعه را با مانع جدي روبرو يا حتي غيرممكن كرده است.

وضعيت مسكن به نقطه اي رسيده است كه به غير از معدود افراد، آحاد جامعه امنيت رواني و توان اقتصادي براي تأمين سرپناه مناسب به صورت ملكي يا استيجاري را براي خود يا فرزندانشان از دست داده اند.

رشد سهم مسكن در سبد هزينه خانوار، به سهم هزينه هاي ديگر از جمله هزينه خوراك، پوشاك، درمان و ... فشار وارد مي كند و به ناچار خانواده ها بايد از اين هزينه ها كاسته تا بتوانند سرپناهي براي خود تامين كنند.

علاوه بر اين، افزايش بيش از 2 تا 3 برابري قيمت مسكن و اجاره بها در سال گذشته و امسال، موجب شده است تا برخي به حاشيه شهر ها مهاجرت كنند كه همين مسئله، فشار هاي روحي و آسيب هاي اجتماعي فراواني به دنبال خواهد داشت.

بر اساس گزارش هاي كارشناسي متعدد نيز شاخص دسترسي به مسكن در تهران به حدود 30 سال رسيده است. در حاليكه بر اساس گزارش وزارت راه و شهرسازي اين شاخص در سال 70 حدود 6 سال بوده و در چشم انداز برنامه جامع مسكن كه توسط وزارت راه و شهرسازي نگارش شده اين عدد 5 سال پيش بيني شده است.

شاخص هاي فوق به وضوح وضعيت نامطلوب بازار مسكن را نشان مي دهند و كارشناسان اقتصادي دليل اصلي اين اتفاق را در سرمايه اي شدن و توزيع ناعادلانه مسكن در كشور مي دانند.

گواه اين ادعا محاسبات و گزارش مركز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي طي دهه اخير است كه حدود 10.5 ميليون واحد به موجودي مسكن كشور اضافه شده؛ اما تنها 2.4 ميليون خانوار صاحب مسكن جديد شده اند. در نتيجه 77 درصد خريد مسكن در كشور به قصد سكونت نبوده است.

به عبارت بهتر تقاضا هاي سوداگرانه اي در بازار مسكن وجود دارند كه با در اختيار داشتن تعداد بالايي واحد مسكوني، نبض قيمت مسكن را در دست خود گرفته و اقدام به افزايش قيمت ها مي كند. اين افراد با احتكار خانه هاي خريداري شده و خالي نگهداشتن آن ها يا خريد و فروش مكرر مسكن در بازه زماني كوتاه، مسكن را به سمت بحران جدي هدايت كرده اند.

مسئله اي كه جنابعالي نيز همواره به آن اشاره كرده ايد و اخيراً نيز در حاشيه جلسه 12 تيرماه هيئت دولت مهر تأييد بر آن زديد.

كارشناسان راهكار مقابله با پديده سوداگري و كنترل نوسانات بازار مسكن را در تصويب و اجرايي شدن ماليات بر عايدي سرمايه مي دانند؛ راه حلي كه بار ها حضرتعالي نيز در مصاحبه هاي خود بر لزوم اجراي آن تأكيد كرده و از جمله موافقان آن بوده ايد.

با اين وجود در اقدامي غير منتظره مشاهده مي شود در مصاحبه هاي اخيرتان، نخريدن مسكن توسط مردم عادي را به عنوان راهكار مقابله با سوداگري معرفي مي كنيد. علاوه بر اين، متاسفانه با دريافت مشاوره هاي غيرعلمي و جهت دار، اجراي ماليات بر عايدي سرمايه را منوط به اجراي آن در همه بازار ها كرده ايد كه در هيچ كشوري در دنيا سابقه ندارد. از طرفي سازمان امور مالياتي در سال 97 طبق اختيارات داخلي اش، ماليات بر عايدي ارز و طلا را با نرخ 70 درصد مصوب و اجرايي كرده اند، اما كارشناسان وزرات مسكن اطلاعات غلط ارائه كرده اند كه بازار هاي موازي ماليات ندارند و تا لايحه اي جامع نيايد، بايد وزارت مسكن مخالف كند.

لازم به يادآوري است كه عده اي از ذينفعان در سال 93 با مانور روي اينگونه شبهات، مانع تصويب لايحه ماليات بر عايدي سرمايه شدند و چند سال بدون انجام هيچ عمل اصلاحي، ساماندهي بازار مسكن را به تاخير انداختند.

طرح همان بحث ها از زبان شما در حالي است كه بر اساس مطالعات مركز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي و استفاده از تجربيات جهاني، در صورت تدوين قانون مناسب براي ماليات بر عايدي املاك، جاي هيچ ابهامي باقي نمي ماند و هرگونه بهانه اي به نوعي مانع تراشي جهت عدم تصويب كلي اين پايه مالياتي تنظيم گر است.

جالب است با دريافت چنين مشورت هايي اخيرا بيان كرده ايد ملاكان و سوداگران بزرگ در بازار مسكن وجود ندارند و همزمان خبر مالكيت 700 واحد مسكن مهر پرديس توسط يك نفر و انجام 1000 معامله در سال توسط فردي در رسانه ها منتشر مي شود. آگاهي مسئولان از ابعاد اين مسئله مي تواند زمينه را براي جلوگيري از فشار ذينفعان يا نفوذ آن ها به عنوان كارشناس كنار مسئولان فراهم كند.

جناب آقاي مهندس اسلامي، جريان دانشجويي دانشگاه هاي استان اصفهان مسئوليت شما را در اين وزراتخانه به فال نيك مي گيرد، اما بيم آن را دارد كه همان جرياني كه در سال 93 مانع تصويب اجراي ماليات بر عايدي سرمايه شد اكنون در زمان وزارت شما نيز مانع تصويب آن شود و دوران وزارت شما را همچون وزارت سابق كند؛ چرا كه برايمان اين ابهام ايجاد شده كه در طي چندماه اخير، چرا حضرتعالي از حضور فعال و راهكار هايي مانند افزايش عرضه مسكن و اجراي ماليات بر عايدي سرمايه به حضوري منفعل با توصيه به نخريدن مسكن و مرتبط نمودن كامل افزايش قيمت مسكن به قيمت ارز رسيده ايد؟

جريان دانشجويي از شما به عنوان متولي بخش مسكن، خواستار است تا مقتدرانه در مقابل جريان پر نفوذ سوداگري ايستاده و در ارائه لايحه ماليات بر عايدي سرمايه براي بازار نامتعادل مسكن تعجيل كنيد.

در پايان از جنابعالي دعوت مي كنيم براي شنيدن استدلال هاي دانشجويان در زمينه نكات بيان شده، در جمع صميمانه و علمي دانشجويان دانشگاه هاي اصفهان حضور پيدا كنيد.

بسيج دانشجويي دانشگاه اصفهان
بسيج دانشجويي دانشگاه علوم پژشكي اصفهان
بسيج دانشجويي دانشگاه كاشان
بسيج دانشجويي علوم پزشكي كاشان
بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد اصفهان
بسيج دانشجويي دانشگاه پيام نور اصفهان
انجمن اسلامي دانشجويان مستقل دانشگاه اصفهان
جامعه اسلامي دانشجويان دانشگاه اصفهان
جامعه اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي اصفهان
جامعه اسلامي دانشگاه هنر اصفهان
جامعه اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي كاشان
جامعه اسلامي دانشجويان دانشگاه فرهنگيان پرديس فاطمه الزهرا) س. اصفهان
منبع خبر:
دانشجو
   تاریخ: ۱۴:۵۰ - ۱۶/۰۶/۱۳۹۸   بازدید: ۱۸۷