روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹

وقتي كودكتان سكه و باتري قورت مي دهد...
 
بويرنيوز- كودكان همه چيز را به دهان مي برند و اين كاملا طبيعي است. در واقع آن ها با اين كار مي خواهند كه جهان اطراف شان را بشناسند، اما يك روز در حالي كه اين موضوع براي تان عادي شده، ممكن است ناگهان متوجه شويد او چيزي مثل سكه، باتري، پيچ و ... را بلعيده است. هر روز (...) نوشته وقتي كودكتان سكه ...
بويرنيوز- كودكان همه چيز را به دهان مي برند و اين كاملا طبيعي است. در واقع آن ها با اين كار مي خواهند كه جهان اطراف شان را بشناسند، اما يك روز در حالي كه اين موضوع براي تان عادي شده، ممكن است ناگهان متوجه شويد او چيزي مثل سكه، باتري، پيچ و ... را بلعيده است.

هر روز در روند رشد نوزاد اتفاق تازه اي رخ مي دهد. در واقع آن ها هر روز مهارت جديدي ياد مي گيرند. يك روز مي بينيد در حال دست و پا زدن است، روز ديگر چهار دست و پا مي رود و يك روز هم مي بينيد كه در حال كشف دنياي اطراف است. در همين مرحله كشف دنياي اطراف است كه كودكان همه چيز را به دهان مي برند و اين كاملا طبيعي است.

در واقع آن ها با اين كار مي خواهند كه جهان اطراف شان را بشناسند، اما يك روز در حالي كه اين موضوع براي تان عادي شده، ممكن است ناگهان متوجه شويد او چيزي مثل سكه، باتري، پيچ و ... را بلعيده است.

اين جاست كه اگر واكنش آگاهانه و به موقعي داشته باشيد، كودك تان با كمترين خطر روبه رو خواهد شد وگرنه هيچ اتفاق ناگواري دور از انتظار نخواهد بود.

در اين مطلب، علاوه بر بلا هايي كه بلعيدن چنين اشيايي بر سر كودكان مي آورد، به علايم خطرناك اين اتفاق و اين كه والدين بايد در آن لحظه چه كنند، اشاره خواهيم كرد.

نذار بچه قورتش بده!

كودكان از چه سني و چرا اشيا را مي بلعند؟

كودكان وقتي به سن سه تا چهار ماهگي مي رسند، سعي مي كنند تمام چيز هاي پيرامون خود را با دهانشان كشف كنند، از انگشتان گرفته تا هر چيزي كه قادر باشند دست خود را روي آن بكشند؛ مو، خاك، مداد شمعي، اسباب بازي و.... عادت به دهان بردن وسايل و اشيا اغلب تا دو سالگي ادامه دارد و در برخي موارد حتي تا بعد از آن هم طول مي كشد و به نوعي بخشي از نقطه عطف رشد آن ها محسوب مي شود.

البته در بيشتر موارد اين عادت به خودي خود بعد از پنج سالگي از بين مي رود. همان طور كه گفته شد، اين كه كودك هر چيزي را كه در دسترس او باشد در دهان بگذارد، چندان غيرطبيعي نيست، اما چيزي كه مهم است بايد ببينيد آيا كودك تان فقط اشياي خاصي را در دهان مي گذارد يا به جاي غذا تمايل به خوردن غيرخوراكي هايي مثل خاك، چسب، چوب و... دارد؟ گروهي از كودكان به علت كمبود برخي مواد در بدن شان به سمت مواد غيرخوراكي جذب مي شوند. مثل خوردن خاك براي جبران كمبود يد يا خوردن كاغذ و دستمال كاغذي كه از مشتقات چوب است كه اين موضوع بايد مورد توجه ويژه تري قرار بگيرد، هرچند با رژيم غذايي خاص و مصرف برخي ويتامين ها قابل درمان است.

بلعيدن چه شيئي چه بلايي سر بچه ها مي آورد؟

كودكان ممكن است به دليل كنجكاوي بيش از حد و نداشتن دركي از خطرناك بودن بلعيدن اشياي مختلف، دست به اين كار بزنند. بخش بالايي مري جايي است كه معمولا چنين اشيايي در آن گير مي كند و گاهي عوارضي جبران ناپذير دارد كه در ادامه اشاره اي به آن ها داريم.

خوردن سكه مساوي با خفگي: سكه ها يكي از رايج ترين اشيا براي خوردن هستند. بلعيدن سكه مي تواند منجر به بسته شدن راه تنفسي و خفگي، علايمي مانند استفراغ، سرفه، آبريزش بيني و ... شود. سكه ها معمولا كامل بلعيده نمي شود و خفگي بزرگ ترين عارضه آن است.

جويدن اسباب بازي ها و جواهرات فلزي: جويدن اسباب بازي هاي پلاستيكي و موادي كه وارد معده بچه ها مي شود، آن ها را در معرض مواد شيميايي سمي قرار مي دهد و مي تواند روند رشد مغزي شان را با اختلال مواجه كند. اسباب بازي هاي فلزي و جواهرات كم بها اغلب آلوده به مواد سمي مانند كادميوم و سرب هستند و بلعيده شدن شان مسموميت شديد را به همراه خواهد آورد.

خوردن ابزار نقاشي و اشياي رنگي: بيشتر بچه ها عادت دارند مدادهاي شان را گاز بزنند. بيشتر مداد ها از سرب سياه (نوعي كربن) و خاك رس درست شده اند. بلعيدن مداد كوچك مي تواند براي بچه عارضه هايي مانند مشكلات روده و اختلالات هاضمه به همراه داشته باشد.

نذار بچه قورتش بده!

داروها: بلعيدن برخي دارو ها توسط كودك مي تواند بر كبد و كليه هاي او اثر بگذارد و تبعات مصيبت باري به همراه داشته باشد، در ضمن ايبوپروفن هم مي تواند مشكلات تنفسي به بار آورد.

محصولات شيميايي: متاسفانه شديدترين مسموميت ها در كودكان مربوط به مواد شوينده و شيميايي است كه در اغلب موارد آسيب هاي جبران ناپذيري به دنبال دارد. كودكان معمولا از روي كنجكاوي يا علاقه به رنگ و بسته بندي جذاب مواد شوينده اين محصولات را به دهان مي برند و مي بلعند. بلعيدن مواد شوينده مانند مايع ظرف شويي، مواد تميزكننده و ... مي تواند باعث سوزش لب، دهان و گلو شود. كافور هم كه در اسپري هاي حشره كش وجود دارد حتي به ميزان كم مي تواند مضر باشد و به تشنج بينجامد.

باتري و آهنربا: باتري هاي كوچكي كه در برخي اسباب بازي ها استفاده مي شوند به راحتي قابل بلعيدن هستند. خارج شدن محتواي آن ها مي تواند به آسيب هاي جدي و حاد در مجراي غذايي مانند سوزش شديد يا سوراخ شدن مري، آسيب به رگ هاي خوني، خونريزي زياد و... بينجامد. بلعيدن اشياي آهنربايي هم مي تواند به بروز خطرات حادي از جمله مشكلات روده مثل زخم روده يا سوراخ شدن آن منتهي شود.

بعد از بلعيدن چه بايد كرد؟

در بيشتر مواقع كه يك كودك، چيزي را مي بلعد اين مشكل آن قدر ترسناك است كه والدين دستپاچه مي شوند و به اصطلاح دست و پاي شان را گم مي كنند و بيشتر از آن كه به بچه كمك كنند، ممكن است به او آسيب بزنند. در ادامه كار هايي را كه بايد بعد از اين كه متوجه بلعيده شدن شيء خارجي توسط كودك شديد، انجام دهيد، با هم مرور مي كنيم.

دقت كنيد كه پيش از هر كاري يا همزمان با كمك كردن حتما بايد با مراكز فوريت هاي پزشكي تماس بگيريد، چون ممكن است خودتان موفق به انجام عمليات نجات نشويد و زمان را از دست بدهيد. خيلي مهم است كه خونسردي خودتان را حفظ كنيد و اقدامات زير را انجام دهيد.

كودك زير يك سال

خارج كردن جسم خارجي از گلوي بچه زير يك سال، سخت تر و نفس گير است و اگر اعتماد به نفس كافي را نداريد، دست به هيچ اقدام عملي نزنيد، اما اگر دست به كار شديد، طبق مراحل زير اقدام كنيد.

مرحله اول: در صورت مشاهده جسم خارجي، بايد آن را با رد كردن انگشت اشاره از كنار جسم و سپس خم كردن انگشت با احتياط خارج كرد. هرگز نبايد بدون ديدن جسم خارجي، انگشت را وارد دهان بچه كرد، چون ممكن است با پايين رفتن جسم خارجي، انسداد ناقص را به انسداد كامل تبديل كنيد.

مرحله دوم: در صورت مشاهده نكردن جسم خارجي براي كودك زير يك سال، ابتدا با قسمت نرم پايين شست، پنج ضربه به پشت و سپس پنج بار فشار به ناحيه پايين جناغ سينه با دو انگشت چهار و سه انجام شود و سپس داخل دهان كودك را بررسي و جسم را خارج كنيد.

مرحله سوم: در صورت برقرار نبودن تنفس، بايد تهويه تنفسي براي كودك با تنفس دهان به دهان انجام شود و در صورت لزوم، مراحل فوق تكرار شود. اين مراحل تا خارج شدن جسم خارجي يا رسيدن نيروي امداد ادامه پيدا مي كند.

نذار بچه قورتش بده!

كودك بالاي يك سال

در بچه هاي بالاي يك سال اگر بچه هوشيار بود، به او بگوييد كه بايستد. پنج فشار محكم به ناحيه پايين جناغ سينه وارد كنيد. ممكن است اين كار تا 10 بار تكرار شود. اگر هوشيار نبود و روي زمين دراز كشيده بود، بايد با قرار دادن دو دست روي ناحيه زير جناغ، پنج فشار محكم به سمت داخل و بالا وارد و سپس دهان را بررسي و جسم خارجي را ببينيد. اگر بچه مي فهمد سرفه كردن چيست و توانايي سرفه كردن دارد، ضمن مراقبت دقيق، او را تشويق به سرفه كنيد.

توصيه هايي درباره بلعيدن باتري

يكي از مشكلاتي كه در بخش اورژانس كودكان زياد ديده مي شود، بلعيدن باتري هاي سكه اي توسط آن هاست. به علت مواد شيميايي و خطرناك موجود در باتري ها، وقتي كودكي باتري را مي بلعد، لازم است ظرف كمتر از دو ساعت باتري از درون مري كودك خارج شود. در ادامه، پنج توصيه كلي به والدين درباره بلعيدن باتري را خواهيد خواند.

1- باتري هاي معيوب يا باتري هاي قابل شارژ را آزادانه در دسترس كودكان قرار ندهيد. اگر باتري قابل استفاده نيست، حتما آن را دور بيندازيد.

2- وسايل الكترونيكي را كه با باتري كار مي كنند، به خوبي كنترل كنيد و از بسته بودن درست محل قرارگيري باتري مطمئن شويد. از چسب هاي محكم براي بسته نگه داشتن در محل قرارگيري باتري استفاده كنيد تا چنان چه دستگاه از دست كودك افتاد، در محل باتري به راحتي جدا نشود.

3- در حضور كودك از زبان يا دهان براي تست باتري استفاده نكنيد.

4- اگر كودك باتري را بلعيد، سريع او را به اورژانس انتقال دهيد. در صورتي كه متوجه مفقود شدن باتري شديد تا يافتن آن دست از جست وجو برنداريد. باتري ها كوچك هستند و ممكن است علايمي در كودك ايجاد نكند. گاهي هم علايم از همان ابتدا بروز مي كند، مثلا راه هوايي توسط باتري بلعيده شده مسدود مي شود و كودك احساس خفگي مي كند.
5- گاهي خانواده به اشتباه به كودك نوشابه يا آب مي خورانند. دقت كنيد در اين مواقع تا رسيدن اورژانس اقدامي انجام ندهيد.

آمار هايي درباره بلعيدن جسم خارجي توسط كودكان

بر اساس نتايج يك پژوهش دانشگاهي پسران بيشتر از دختران و سكه بيشتر از باتري!

يكي از مشكلات نسبتا شايع در كودكان، بلعيدن اجسام خارجي است و در حدود 20 درصد موارد به مداخله آندوسكوپي يا جراحي براي خارج كردن جسم بلعيده شده از بدن كودك نياز است. دو پزشك فوق تخصص گوارش كودكان و يك پزشك عمومي از دانشگاه علوم پزشكي تهران در پژوهشي روي كودكاني كه به خاطر بلعيدن جسم خارجي به بيمارستان مركز طبي كودكان مراجعه كرده بودند، به آمار هاي جالبي دست يافتند كه توجه شما را به آن ها جلب مي كنيم.

نذار بچه قورتش بده!

آيا فرزندم پيكا دارد؟!

پيكا نام پرنده اي است مانند زاغ كه همه چيزخوار است و، چون برخي كودكان به هرزه خواري روي مي آورند، اين نام را براي اين اختلال برگزيده اند. كودكان مبتلا به «پيكا» نياز به درمان روان پزشكي دارند. درخور ذكر است كه شيوع اين اختلال بالا نيست و تشخيص آن تنها به عهده پزشك است. برخي كودكان استفاده از مواد غيرخوراكي را مصرانه ادامه مي دهند و از اين عمل خود لذت مي برند.

ويژگي مهم اين اختلال عادت به خوردن غيرخوراكي ها مانند رنگ، كاغذ، گل، تكه هاي لباس و پارچه، مو و حشرات است. اين اختلال در كودكان سياه پوست بيشتر از سفيدپوستان و در پسران اندكي بيشتر از دختران گزارش شده است. محروميت شديد، عامل فرهنگي، اختلال رابطه مادر و كودك، عقب ماندگي ذهني و سايكوز از جمله علل ابتلا به اين اختلال است.
منبع خبر:
بویر نیوز
   تاریخ: ۰۸:۰۶ - ۲۰/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۱۵۹