روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

خطرناك ترين اختلال ناشي از گرما چيست؟
 
اين روزها هوا در تمام نقاط استان كردستان بسيار گرم شده است و به گفته كارشناسان هواشناسي، شهر سنندج با ثبت دماي 43.5 درجه سانتي گراد در روزهاي گذشته، گرم ترين روز امسال خود را پشت سر گذاشت و بر همين اساس احتمال بروز گرمازدگي زياد شده است.
گرمازدگي مهدي ذكايي، مدير سلامت دانشگاه علوم پزشكي كردستان، در گفت وگو با خبرنگار ايسنا در اين باره اظهار كرد: گرمايي بيش از حد با اختلال در روند عملكرد طبيعي بدن مي تواند به صورت مستقيم و غير مستقيم علت مرگ در افراد باشد در واقع بيشترين موارد مرگ و مير بر اثر گرمازدگي در ميان افراد بالاي 60 ساله روي مي دهد علاوه بر اين تلفات و خسارات ناشي از گرما در زمان وقوع امواج دوره اي گرما بيش از حد بالا است.

وي تصريح كرد: گرما زدگي را مي توان به نوعي خطرناك ترين و اورژانسي ترين اختلال ناشي از گرما به حساب آورد لذا گرمازدگي يا غش كردن براثر حرارت، هنگامي روي مي دهد كه مكانيزم هاي خنك كننده بدن مانند عرق به دليل افزايش بسيار زياد دما و رطوبت هوا متوقف شود.

مدير سلامت دانشگاه علوم پزشكي كردستان، بيان كرد: وجود بيماري هايي نظير بيماري ديابت، كليوي، عفوني، تب چاقي، سوءتغذيه و خستگي زمينه را براي گرما زدگي فراهم مي كند.

ذكايي عنوان كرد: خنك كردن فرد گرمازده از طريق كمپرس سرد و مرطوب روي بدن، خصوصا روي صورت، زير بغل و پهلوها به اين روند كمك مي كند البته در اين صورت بايد مراقب بروز علايم لرز باشيم.

در ادامه كارشناس ارشد گياهان دارويي در كردستان بيان كرد: از آنجا كه فرد گرمازده اشتهاي زيادي براي خوردن آب سرد دارد، بايد به تدريج و آهسته مايعات را بنوشد تا معده وي دچار تحريك و درد نشود.

كيوان بهرامي افزود: نوشيدن شربت سكنجبين منافع بسيار دارد، يكي از منافع سكنجبين آن است كه اگر آن را با يخ خنك كرده و بنوشند، صفرا را از بين مي برد و از التهاب حرارت معده مي كاهد، و آن چه بلغم در معده و روده ها باشد، خارج مي كند.

وي ادامه داد: اگر سكنجبين را با ريشه و تخم كاسني مخلوط كرده و كمي گلاب به آن اضافه كنند، نوشابه اي پر سود و شگفت آور مي شود، به خصوص براي كساني كه جگر و معده اي گرم داشته و يا دچار گرفتگي معده شده اند و نيز براي كساني كه مبتلا به نفخ مي باشند منافع زياد دارد، اما براي مبتلايان به زخم معده و روده، مضر است.

اين مدرس دانشگاه در كردستان بيان كرد: براي رفع گرمازدگي بهتر است عناب را در آب جوشانده و با كمي شكر قهوه اي يا سرخ به صورت خنك مصرف كرد همچنين خوردني هاي سرد و تر مانند گل بنفشه، خاكشير، هندوانه و تخم خيارين نيز توصيه شده؛ البته بهترين دارو براي رفع گرمازدگي دم كرده عناب و زرشك است كه همراه با مقداري شكر ميل مي شود.

بهرامي با اشاره به اينكه استفاده از خاكشير يخ زده و شربت آب ليمو براي جلوگيري از گرمازدگي موثر است، عنوان كرد: براي جلوگيري از اسهال و تأثير خنكي، خاكشير بايد به شكل يخ زده يا همراه خورده يخ مصرف شود، در غير اين صورت ملين و اسهال آور است.

وي ذكر كرد: با توجه به گرمي و آلودگي هوا، مصرف آب ليمو نيز به دليل داشتن ويتامين C كه داراي خاصيت ضدعفوني كننده است توصيه مي شود و نياز است هر دو روز يك بار، يك عدد ليمو در آب مصرفي استفاده شود.

اين مدرس دانشگاه در كردستان گفت: تخم شربت در حقيقت دانه گياه ريحان است كه به علت داشتن تركيبات لعاب دار به صورت محلول در آب (شربت) استفاده مي شود. لعاب اين دانه ها پس از جذب آب، به صورت ژله اي درمي آيد كه مي تواند براي رفع عطش مورد استفاده قرار گيرد.

بهرامي افزود: هندوانه يك ميوه تابستاني لطيف، آبدار، خنك كننده، آرام بخش و مسكن التهابات دروني است كه اصولاً براي رفع عطش در اوج گرماي تابستان مصرف مي شود و مورد پسند بسياري از مردم است، طبيعت هندوانه سرد و تر بوده و براي افراد گرم مزاج بسيار مطلوب است و براي رفع حرارت بدن، رفع تشنگي و گرمازدگي بسيار مفيد است.

وي خاطرنشان كرد: براي معالجه اشخاص گرمازده، بهترين راه خوردن گلاب همراه با مقداري يخ است، به قدري كه باعث استفراغ شده و صفرا را خارج كند، نوشيدن گلاب خنك، گرمي درون را از بين مي برد و بدن را تقويت مي كند و همچنين بوييدن گلاب براي تقويت قلب و رفع بيهوشي و تقويت حواس باطني مفيد است.

بهرامي يادآور شد: هنگام گرمازدگي از گرفتن دوش آب سرد به جهت ايجاد شوك، از قرار گرفتن در معرض باد مستقيم كولر به دليل ايجاد عفونت هاي تنفسي و از نوشيدن سريع مايعات بسيار سرد به جهت بهم خوردن وضعيت سيستم ايمني و گوارشي بدن خودداري كنيد.
انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۰۳:۵۰ - ۰۱/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۸۶