روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

هشدار درباره قرص هاي گياهي چاقي/عوارض مصرف «فرشته»و «ايزي اسليم»
 
سرپرست اداره نظارت بر فرآورده هاي طبيعي، سنتي و مكمل دانشگاه علوم پزشكي كاشان، در خصوص استفاده از كپسول هاي گياهي چاقي مانند فرشته،اديوس، ريتارد، ايزي اسليم، ريداكتيل و غيره هشدار داد.
هشدار درباره قرص هاي گياهي چاقي/عوارض مصرف «فرشته»و «ايزي اسليم» سرپرست اداره نظارت بر فرآورده هاي طبيعي، سنتي و مكمل دانشگاه علوم پزشكي كاشان، در خصوص استفاده از كپسول هاي گياهي چاقي مانند فرشته،اديوس، ريتارد، ايزي اسليم، ريداكتيل و غيره هشدار داد.

به گزارش خبرآنلاين استان اصفهان، دكتر مسعود نساج اظهار داشت: كپسول «فرشته» هيچگونه مجوزي اعم از توليد، واردات، توزيع و عرضه از اداره كل نظارت بر فراورده هاي طبيعي، سنتي و مكمل سازمان غذا و دارو ندارد در نتيجه اين قرص ها كه معمولاً در عطاري ها عرضه مي شوند، غيرمجاز و فاقد هرگونه تائيد اصالت فرآورده مي باشد.

سرپرست اداره نظارت بر فرآورده هاي طبيعي، سنتي و مكمل دانشگاه بيان داشت: موارد مشابه از اين دسته داروها مانند قرص هاي اديوس، ريتارد، ايزي اسليم، ريداكتيل، فت فيس، سوپر فت فيس، فت فست و غيره را نيز داراي عوارض خطرناك مشابه اين محصول هستند.

وي افزود: شهروندان مي بايست تنها از داروخانه هاي معتبر، زير نظر پزشك و با مشاوره داروساز اقدام به تهيه و مصرف هرگونه دارو يا مكمل كرده و از خود درماني و عمل به توصيه هاي غيرعلمي براي درمان بيماري ها جدا خودداري كنند.

دكتر نساج، در خصوص تبليغات كذب ماهواره اي و فضاي مجازي در مورد كپسول چاقي و لاغري فرشته با عناوين فريبنده در افزايش يا كاهش وزن به راحتي و در سريع ترين زمان و ادعاي گياهي بودن و عدم بروز عوارض عرضه تصريح كرد: طبق گزارش هاي رسيده مصرف اين قرص ها باعث بروز عوارض بسيار جدي و در برخي موارد منجر به بستري شدن مصرف كنندگان اين محصول در بيمارستان نيز شده است،

وي ادامه داد: متاسفانه بايد يادآور شد با توجه به نتايج آزمايشات صورت گرفته و به دليل وجود مقادير زياد داروهاي شيميايي از جمله كورتون ها، ترامادول و غيره باعث دريافت پاسخ سريع مصرف كنندگان و در نتيجه مورد استقبال آنان قرار مي گيرد.

وي، بروز ضايعات و پوسيدگي استخواني به خصوص در ناحيه لگن، انواع آسيب هاي بينايي مانند آب مرواريد و افزايش فشار چشم، تشديد علائم رواني شبه جنون ناشي از مصرف استروئيدها، اعتياد به مواد مخدر به كار رفته در تركيب آن ها، افزايش فشار خون بحراني و نارسائي احتقاقي قلب، سركوب سيستم ايمني و افزايش ريسك ابتلا به انواع عفونت هاي قارچي و باكتريال و به هم ريختگي تعادل هورموني و بروز اختلالات متابوليك مانند ديابت را از عوارض اين محصول بيان كرد.

دكتر نساج خاطر نشان كرد: وزارت بهداشت با راه اندازي سامانه رهگيري، رديابي و كنترل اصالت كالاي سلامت وارداتي www.ttac.ir گام مهمي را در جهت مبارزه با قاچاق و صيانت سلامت آحاد مردم برداشته است.

وي، با اشاره به روش هاي موجود براي استعلام اصالت داروهاي وارداتي افزود: شهروندان مي توانند با استفاده از روش موجود شامل استعلام ارسال كد 16 رقمي در سايتwww.ttac.ir، شماره پيامك 20008822يا تلفن گويا 0216185 و باركد مندرج بر روي برچسب (QR)و استفاده از نرم افزار قابل نصب بر روي تلفن هاي همراه هوشمند از صحت و سلامت و اصالت فراوده مورد معرفي خود آگاهي يابند.

46

كد خبر 1282346

همراه اول
منبع خبر:
خبر آنلاين
   تاریخ: ۱۶:۵۵ - ۳۱/۰۴/۱۳۹۸   بازدید: ۸۶