روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸

ابعاد افشاگري «نمكي» از فساد در وزارت بهداشت
 
چند هفته پيش اخباري از كشف يك فساد گسترده در وزارت بهداشت و درمان در فضاي مجازي منتشر شد. در آن زمان گفته شد چندتن از مقامات سازمان غذا و دارو بازداشت شده اند. پس از گذشت مدتي وزير بهداشت جزيياتي از فساد در اين وزارتخانه را افشا كرد و روز گذشته نيز سخنگوي قوه قضائيه در اين باره توضيحاتي داد.

به گزارش «تابناك» به نقل از فرارو، وزير بهداشت چندي پيش از شبكه انحصار و احتكار در واردات دارو ياد كرد و گفت كه سرنوشت يك ميليارد و 300ميليون دلار ارز تجهيزات پزشكي مشخص نيست. او از توزيع داروي تقلبي نيز پرده برداشته است.

اين سخنان وزير بهداشت در دو جلسه با محوريت فساد در ديدار با نمايندگان مجلس مطرح شد. او جزييات تكان دهنده از اين شبكه فساد را مطرح كرد.

سعيد نمكي پس از اين دو نشست در اينستاگرام خود نوشت: «شبكه هاي رانت، فساد و انحصار به هزار و يك رنگ از جيب ملت ارتزاق و داروي مورد نياز مردم را در بازار سياه عرضه مي كنند، در انبار هاي پيدا و پنهان احتكار مي كنند و داروي تقلبي در بازار توزيع مي كنند.»

نمكي اعلام كرد كه شبكه فساد اقتصادي براي تخريب او و وزارت تحت امرش، ميليارد ها هزينه مي كند، اما او از پيگيري، شناسايي و افشاگري عليه اين شبكه عقب نخواهد نشست: «در كنار سازمان غذا و دارو سامانه اي درست كرده بودند كه سرور آن در خارج از اين مرز ها قرار داشت و تنها افراد معدودي به اطلاعات آن دسترسي داشتند. چهار ماه است روي اين موضوع كار مي كنيم. يك ميليارد و 300 ميليون دلار ارز تجهيزات پزشكي رفته و هنوز دقيقا معلوم نيست چه كسي برده است و چه چيزي آورده و به چه كساني داده است.»

اكبر تركي، سخنگوي كميسيون بهداشت مجلس، به نقل از سعيد نمكي گفته است: «يك سري افراد دارو هاي مشابه داخلي را وارد مي كردند و فشار مي آوردند تا توليد داخلي دارو در كشور را دچار اختلال كنند.»

رسانه ها همچنين به نقل از وزير بهداشت نوشته اند: «با يك فساد سازمان يافته در دارو و تجهيزات پزشكي و حتي برخي شركت هاي وابسته به وزارت بهداشت درگير بوديم، ابايي هم ندارم بگويم بسياري از اين شركت هاي وابسته به هيئت امناي ارزي هريك به نوعي مشكل دارند، البته در حال حسابرسي هستيم و بعد از آن هم اغلب اين شركت ها هم منحل خواهند شد.

در همين حال سعيد نمكي اعلام كرده كه در زمان تصدي وزارت بهداشت با رخنه فساد در هيات امناي ارزي و سازمان غذا و دارو مواجه شد و مجموعه اي آشفته و پر از گرفتاري و با معوقات سنگين را تحويل گرفت: «بيمه تأمين اجتماعي چيزي حدود 17 ماه پول وزارت بهداشت را نداده بود، بيمه سلامت حتي با 400 درصد رشد منابع خود، نمي توانست از عهده مخارجش برآيد، هم زمان انبوهي از كار ها و وعده هاي ناتمام وجود دارد.»

واردات كابل برق با ارز دارو
وزير بهداشت ايران همچنين روز گذشته گفت كه افرادي در اين وزارتخانه با ارز دولتي كه براي واردات دارو و لوازم پزشكي اختصاص دارد، اقلام ديگري از جمله كابل برق وارد كرده اند.

وزير بهداشت همچنين خبر داد برخي از افراد بازداشت شده و در حال بازجويي هستند. او البته درباره هويت اين افراد توضيحي نداده است. همزمان، غلامحسين اسماعيلي، سخنگوي قوه قضائيه، دريافت رشوه از سوي مقام هاي دولتي و سوءاستفاده از ارز دولتي دارو و لوازم پزشكي را تاييد كرد، اما گفته سه متهم اين پرونده با قرار وثيقه آزاد هستند.

سخنگوي قوه قضائيه گفت: "بعد از تكميل تحقيقات در دادسرا و ارسال پرونده به دادگاه اگر در زمره اخلال در نظام اقتصادي قرارگرفت اين دادگاه با حضور اصحاب رسانه برگزار خواهد شد."

يك ماه پيش از اين هم دكتر عليرضا رئيسي، معاون وزارت بهداشت ايران گفته بود كه "مافياي دخانيات در ايران با ارز دولتي، معادل 16 ميليون دلار كاغذ سيگار وارد كرده است."

اين مقام ارشد دولتي در امور بهداشتي افزود: "در سيگار تحريم نيستيم و برترين برند هاي سيگار مي توانند حتي جلوي وزارت بهداشت شعبه بزنند و مافياي قدرتمند در واردات توتون و كاغذ سيگار دست دارند."

تلاش براي استيضاح
سخنان افشاگرانه وزير بهداشت در حالي بيان و منتشر شده اند كه شماري از نمايندگان مجلس به دنبال استيضاح او هستند. اسدالله عباسي، نماينده رودسر، گفته است: «انتقاد هاي بسياري به عملكرد وزير بهداشت و ضعف هاي مديريتي در اين وزارتخانه مطرح است. ضعف مديريتي شخص وزير، عدم نظارت دقيق در توليد و واردات دارو، مشكلات مربوط به كمبود دارو، عدم اجراي صحيح طرح پزشك خانواده، عدم اجراي طرح الكترونيكي شدن پرونده هاي پزشكي و كمبود پزشك متخصص در بيمارستان هاي مناطق محروم از جمله محور هاي مهم استيضاح وزير بهداشت است.»

علي فاطمي، عضو هيئت مديره انجمن داروسازان ايران، نيز به انتقاد از وزارت بهداشت پرداخته و به روزنامه "شرق" گفته است: «متأسفانه در سازمان غذا و دارو برخي از كار ها با سفارش، روابط و حتي يك تلفن پيش مي رود و ممكن است يك سفارش تلفني در زمينه واردات دارو با ارزبري چند ميليون يورو يا يك تلفن ساده براي صدور مجوز يك شركت ساده باشد.» او افزوده كه اين فساد تا زماني كه به نقش تشكل هاي مردم نهاد و رسانه ها بها داده نمي شود، ادامه خواهد يافت.

در اين ميان روابط عمومي وزارت بهداشت، نقل قول سخنگوي فراكسيون نمايندگان ولايي از اظهارات وزير را تكذيب كرده است. نقوي حسيني به رسانه ها گفته كه سعيد نمكي در ديدار با آن ها از فساد 50 هزار ميليارد توماني در نظام پزشكي خبر داده است. رئيس مركز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت بهداشت به خبرگزاري ايسنا گفته است كه 50 هزار ميليارد تومان كل حجم بازار دارو و تجهيزات پزشكي است و وزير در صحبت هايش چيزي درباره نظام پزشكي نگفته است.

انگيزه افشاگري
سعيد نمكي در تاريخ 15 بهمن ماه سال 97 به عنوان وزير وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشكي منصوب شد. پيش از او قاضي زاده هاشمي وزير بهداشت بود. قاضي زاده به دليل برخي اختلافات با اعضاي دولت به ويژه محمد باقر نوبخت استعفا كرد.

بسياري معتقدند او وارث وزارت خانه اي پر از مشكل و دردسر شده است.

او داراي مدرك دكتري داروسازي و تخصص ايمني شناسي، عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با مرتبهٔ علمي دانشياري، معاون سازمان برنامه و بودجه كشور، عضو شوراي سياستگذاري مركز ملي تحقيقات بيمهٔ سلامت، و معاون سابق محيط طبيعي سازمان حفاظت محيط زيست بوده است. نمكي وزير بهداشت بعد از انقلاب اسلامي است كه پزشك نيست.

بسياري معتقدند پس از اختلاف قاضي زاده هاشمي با نوبخت، رييس سازمان برنامه و بودجه نمكي را كه معتمد خود بوده به كرسي اين وزارتخانه رسانده است. او در سال 1394 به معاونت امور اجتماعي و عمومي در سازمان مديريت (سازمان برنامه و بودجه) منصوب شد و 25 سال پيش از اين تاريخ، معاون بهداشتي وزير بهداشت بوده است، او همچنين، مدتي مشاور معصومه ابتكار بوده است و چندسال مديرعامل چند كارخانه داروسازي از جمله توليد دارو بوده است. نمكي متولد شهر كاشان است و دانشگاه علوم پزشكي كاشان را در كارنامه دارد.

افشاگري هاي اخير وزير بهداشت از جهاتي بسيار قابل تامل است. مهمترين نكته اين است كه اين افشاگري قطعا مديريت قاضي زاده هاشمي وزير پيشين بهداشت در دولت روحاني را زير سوال خواهد برد و احتمالا افشاي اين فساد ها دامن او را خواهد گرفت.

از طرف ديگر اين افشاگري دامن دولت را هم خواهد گرفت، چرا كه فساد رخ داده باز هم نشان مي دهد كه سياست تك نرخي كردن دلار چقدر ناكارآمد و اشتباه بوده است.

از سوي ديگر بايد ديد افشاگري وزير بهداشت در چه راستايي صورت گرفته است، آيا قراراست مبارزه اي جدي با فساد باشد و يا صرفا ژستي ضد فساد، كوتاه مدت و گذراست.
منبع خبر:
تابناک
   تاریخ: ۱۲:۳۹ - ۲۸/۰۴/۱۳۹۸   بازدید: ۸۵