روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

فقط يكساعت فرصت براي كاشت دوباره دندان كنده شده وجود دارد
 
دندانپزشك و متخصص ارتدنسي و ناهنجاري هاي فك گفت: دندان هايي كه در اثر ضربه به طور كامل از حفره خود بيرون افتاده را براي كاشت دوباره، فقط در عرض يك ساعت بايد به پزشك رساند.
فقط يكساعت فرصت براي كاشت دوباره دندان كنده شده وجود دارد
فقط يكساعت فرصت براي كاشت دوباره دندان كنده شده وجود دارد دندانپزشك و متخصص ارتدنسي و ناهنجاري هاي فك گفت: دندان هايي كه در اثر ضربه به طور كامل از حفره خود بيرون افتاده را براي كاشت دوباره، فقط در عرض يك ساعت بايد به پزشك رساند.

به گزارش گروه اجتماعي برنا؛ دكتر نازيلا عاملي بيان كرد: موفقيت در كاشت دوباره دندان هايي كه به دلايل مختلف مانند ضربه از جاي خود كنده شده اند، به دو عامل زمان و محل نگهداري آن تا كاشت مجدد بستگي دارد.

وي با اشاره به اهميت زنده و سالم ماندن سلول هاي سطح ريشه دندان بيرون افتاده، افزود: مدت زماني كه دندان خارج از حفره خود بيرون بوده تأثير زيادي در موفقيت عمل كاشت دارد.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني استان سمنان با اشاره به اينكه دندان كنده شده را در محيطي مانند داخل دهان و در معرض بزاق خود فرد بايد قرار داد، گفت: براي كودكاني كه توان نگهداري دندان كنده شده در داخل دهان خود را ندارند، استفاده از ظرف آب و يا شير براي نگهداري دندان بيرون افتاده توصيه مي شود.

وي با بيان اينكه كاشت دندان بيرون افتاده قبل از نيم ساعت ميزان موفقيت را بسيار افزايش مي دهد، ادامه داد: حتي تا 2 ساعت بعد از كنده شدن نيز امكان كاشت وجود دارد، اما ميزان موفقيت كاهش مي يابد.

مطلب پيشنهادي:

عواملي كه ميگرن را به جان كودكان مي اندازد

فقر ويتامين دي چه بلاي بر سرمان مي آورد؟

از بين بردن افسردگي با راهكاري جديد

رابطه استرس با رشد تومورهاي سرطان پروستات در مردان

عاملي با اشاره به اينكه كندن شدن دندان در كودكان شايع است، ابراز داشت: اگر دندان خارج شده در كودكان از نوع دندان شيري باشد نيازي به جاي گذاري نيست.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي سمنان گفت: والدين اگر امكان تشخيص دندان شيري و دائمي را ندارند، بايد با رعايت موارد بهداشتي و توصيه شده، كودك و دندان كنده شده را به دندانپزشك برسانند.

چند توصيه

ريشه دندان كنده شده نبايد لمس شود و براي جا به جايي دندان با تاج، نبايد به لثه دست زد. ضمن اينكه ريشه دندان نيازي به تميز كردن ندارد و اين كار توسط دندانپزشك انجام شود.

براي تميز كردن دندان صدمه يا ضربه خورده تحت هيچ شرايطي از مسواك و الكل استفاده نكنيد.

اگر در اثر ضربه مقداري از دندان شكست، بايد تكه دندان را درون شير يا بزاق دهان گذاشت و سريع به نزد دندانپزشك برد.

در صورتي كه دندان لق شده است، تا رسيدن به مركز درماني فشاري روي دندان وارد نشود.

بهترين كار قرار دادن دندان در جاي خود و مراجعه سريع به دندانپزشك است.

هنگام بيرون افتادن دندان ابتدا بايد آن را پيدا كرد. براي برداشتن دندان بايد آن را از ناحيه تاج بگيريد و به ريشه آن دست نزنيد. سپس بايد با فشار ملايم آب ولرم دندان را شسته و از خشك كردن آن با پارچه خودداري نمائيد.

والدين، كودكان و معلمان نسبت به نحوه پيشگيري از صدمه دنداني سبب كاهش اين اتفاق مي شود.

مراقبت از كودكان در هنگام بازي در بوستان و يا بازي با ديگر بچه ها اهميت زيادي دارد، زيرا بيشتر آسيب به دندان در كودكان هنگام فعاليت آنها در محيط هاي بيروني و بوستان ها رخ مي دهد.

استفاده از كمربندهاي محافظت كننده و تهيه صندلي هاي مطمئن هنگام رانندگي از مواردي است كه والدين بايد به آن توجه كنند.

استفاده از محافظ هاي دهاني ضربه و آسيب دنداني را بايد جدي گرفت. آبسه هاي مكرر آزاردهنده و يا سياه شدن ممكن است از عوارض ضربه دنداني باشد.
منبع خبر:
برنا نيوز
   تاریخ: ۲۲:۴۰ - ۲۵/۰۴/۱۳۹۸   بازدید: ۸۱