روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

خطرناك بودن محصولات تراريخته ثابت شده است؟/محصولات تراريخته در نهايت استخر ژنتيكي گياهان را كاهش مي دهد/ مصرف كننده بايد علم به تراريخته بودن محصول داشته باشد
 
آراسب دباغ مقدم گفت:آن چيزي كه سازمان بهداشت جهاني مي گويد و شواهدي كه تا به امروز وجود دارد خطراناك بودن محصولات تراريخته به آن شكلي كه در برخي از منابع مطرح شده مطرح نيست.


آراسب دباغ مقدم، متخصص بهداشت مواد غذايي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاري ميزان، درباره ميران سلامت محصولات تراريخته موجود در كشور اظهار كرد: محصولاتي كه امروزه وارد كشور ما مي شود بالجابر تراريخته است. درباره اين محصولات آن چيزي كه سازمان بهداشت جهاني مي گويد و شواهدي كه تا به امروز وجود دارد خطراناك بودن محصولات تراريخته به آن شكلي كه در برخي از منابع مطرح شده مطرح نيست.

متخصص بهداشت مواد غذايي در ادامه بيان كرد: درباره محصولات تراريخته دو ملاحظه مطرح شده است. يكي ملاحظه زيست محيطي و ديگري ملاحظه سلامت انسان ها است.

وي در ادامه درباره ملاحظه اول زيست محيطي گفت: محصولات تراريخته عموما به شرايط محيطي مثل خشكي كم آبي آفات و بيماري ها مقاوم هستند. ملاحظه زيست محيطي كه در اين باره مطرح مي شود اين است كه ممكن است اين محصولات در منطقه اي كه كشت مي شوند به عنوان گونه غالب باشند و گونه هاي ديگر كه تنوع ژنتيكي و زيستي دارند را تاحت تاثير قرار داده و در نهايت از بين ببرند.

متخصص بهداشت مواد غذايي در ادامه اضافه كرد: اين ملاحظه زيست محيطي ممكن است در نهايت استخر ژنتيكي گياهان را كاهش داده و ذخاير ژنتيكي گياهان در دنيا كم بشود.

دباغ مقدم در ادامه درباره ملاحظه سلامت مصرف كنندگان گفت: در برخي از آزمايشات روي حيوانات آزمايشگاهي مثل موش و خرگوش و خوگچه هندي نشان داده شده كه ممكن است اين محصولات ممكن است باعث ايجاد آسيب يا بدخيمي هايي بشود، ولي نمي شود بدن حيوانات آزمايشگاهي را صد درصد براي انسان ملاك قرار دهيم.

وي افزود: سلامت اين محصولات بر اساس تحقيقات انجام شده ثابت شده است.

دباغ مقدم گفت: اگر در ماده غذايي محصولي كه به كار رفته تراريخته باشد بايد به مصرف كننده اعلام شود چرا كه شايد مصرف كننده مايل به استفاده از محصول تراريخته نباشد. بايد لوگو يا آرمي كه مربوط به تراريخته بودن هست روي محصول نصب شود و مصرف كننده با علم به تراريخته بودن آن محصول را مصرف كند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي اظهار كرد: در كشور شوراي سه جانبه وزارت بهداشت، محيط زيست و وزارت كشاورزي تشكيل مي شود و درباره محصولات تراريخته و ايمني زيستي آن ها تصميم گيري مي كنند و مجوز هاي لازم را صادر مي كتند كه در سال هاي اخير اين شورا قانونمند شده است.

دباغ مقدم گفت: بايد با اطلاع مصرف كننده محصولات تراريخته وارد چرخه مواد طبيعي شود.

محصول تراريخته دامي تاكنون در كشور نداشته ايم

متخصص بهداشت مواد غذايي در ادامه درباره فرآورده هاي دامي تراريخته گفت: محصول تراريخته دامي تاكنون در كشور نداشته ايم. محققان تا به امروز نتوانسته اند هيچ حيواني را به شكل تراريخته پرورش دهند كه طول عمر داشته باشند. موسسه رويان گوسفند هايي تراريخته را پرورش دادد كه وقتي به سن خاصي رسيدند مردند و به توليد نسل نرسيدند. اين امر باعث شده كه محصولات دامي تراريخته در مقاياس جهاني پرورش داده نشود.

وي در ادامه گفت: زماني انگلستان گوسفد دالي را پرورش داد، ولي او هم به سن بلوغ و توليد نسل نرسيد. پرورش دام به شكل تراريخته هنوز براي انسان ها علامت سوال است. در فرآورده دامي چيزي به نام تراريخته نداريم، ولي در فرآورده هاي گياهي سويا و ذرت و ... محصولات تراريخته را داريم.

وي در ادامه توضيح كرد: بهترين راه ورود اين محصولات قانونمند شدن واردات آن ها از مبادي ورودي كشور است. بايد تجهيزات آزمايشگاهي مناسب داشته باشيم و بتوانيم آن ها را در مزر هاي ورودي كنترل و آزمايش كنيم و مشخص بشود كه آيا اين ماده تراريخته هست يا خير.

انتهاي پيام/
منبع خبر:
میزان
   تاریخ: ۰۳:۴۳ - ۲۶/۰۴/۱۳۹۸   بازدید: ۱۰۰