روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸

آهنگ رشد جمعيت در استان اصفهان رو به كاهش است
 
كاشان- ايرنا- مديركل ثبت احوال استان اصفهان با اشاره به تداوم روند كاهشي آهنگ رشد جمعيت در اين استان، شرايط كنوني زاد و ولد را نگران كننده و كمتر از ميانگين كشوري عنوان كرد.به گزارش ايرنا، حسين غفراني روز سه شنبه در حاشيه بازديد از شهرستان اردستان به خبرنگاران گفت: نرخ زاد و ولد سال جاري در استان اصفهان همچنان نزديك به 0.97 درصد است كه بايد اين نرخ با تمهيد راهكارهايي به 2.1 درصد و حتي بالاتر برسد.
وي بدون اشاره به تعداد ولادت هاي ثبت شده در كشور و استان اصفهان در سال جاري افزود: جمعيت در صورت تداوم شرايط كنوني تا سال 1430 رو به سالمندي مي رود و اين امر كشور را با چالش هاي جديد رو به رو خواهد كرد.
مديركل ثبت احوال استان اصفهان بيان كرد: يكي از علت هاي كاهش زاد و ولد رسيدن سن ازدواج به 30 سال و بيشتر، استمرار انديشه فرزند كمتر بين زوج ها و مشكلات اقتصادي مي باشد كه تغيير اين شرايط نيازمند كار فرهنگي و طرح هاي حمايتي است.
او بدون اشاره به ميزان طلاق در كشور و استان اصفهان نيز گفت: آهنگ رشد جدايي بين زوج هاي جوان نيز نگران كننده مي باشد اما در حد بحران نيست؛ هر چند رشد آمار طلاق نسبت به سال هاي پيش كندتر شده اما بايد اقدام هاي موثري در اين زمينه صورت گيرد.
غفراني اضافه كرد: معاونت پيشگيري دادگستري، بهزيستي و ساير دستگاه هاي ذيربط در حال بررسي طرح هاي گوناگون هستند تا با اين شرايط مقابله كنند.
جمعيت استان اصفهان بر اساس نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1395 افزون بر پنج ميليون و 120 هزار نفر مي باشد كه از اين تعداد 2 ميليون و 599 هزار نفر (نزديك به 51 درصد) مرد و 2 ميليون و 521 هزار نفر (نزديك به 49 درصد) زن هستند.
وي در ادامه به صدور سه ميليون كارت هوشمند ملي در استان اصفهان اشاره كرد و گفت: يك ميليون كارت ديگر بايد در مهلت باقي مانده تا پايان سال جاري صادر شود كه انتظار مي رود مردم در اين فرصت اقدام لازم را انجام دهند تا با مشكلي رو به رو نشوند.
مديركل ثبت احوال استان اصفهان همچنين بيشتر اداره هاي شهرستاني را فرسوده و غير قابل استفاده دانست و عنوان كرد: مجوز مقاوم سازي 13 اداره دريافت شده كه در قالب آن سه اداره از جمله ثبت احوال اردستان بايد تخريب شود.
او برآورد هزينه مورد نياز براي بازسازي ثبت احوال اردستان را پنج ميليارد ريال اعلام كرد و افزود: اين مبلغ بايد از محل اعتبارهاي تملك دارايي هايي استان اصفهان تامين شود.
غفراني در مورد كمبود نيروي انساني ثبت احوال نيز بيان كرد: بر اساس قانون به ازاي هر چهار نفر بازنشسته بايد يك نفر جايگزين شود و هم اكنون استان اصفهان نيازمند جذب 40 نفر نيروي جديد است.
7431/8123
منبع خبر:
ايرنا
   تاریخ: ۱۹:۳۰ - ۲۳/۰۵/۱۳۹۷   بازدید: ۷۱