روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸

روايتي از ايجاد دانشگاه آزاد اسلامي در دارالمومنين
 
شهرستان كاشان با قدمت تاريخي 7 هزارساله مهد تمدن كهن با سابقه طولاني در صنايع متنوع و افتخار پرورش شخصيت هاي بزرگ علمي در رشته هاي مختلف در طول تاريخ، مشهور به و بزرگترين شهر استان اصفهان پس از شهر اصفهان است.
در گزارش آنا بخوانيد؛روايتي از ايجاد دانشگاه آزاد اسلامي در دارالمومنين شهرستان كاشان با قدمت تاريخي 7 هزارساله مهد تمدن كهن با سابقه طولاني در صنايع متنوع و افتخار پرورش شخصيت هاي بزرگ علمي در رشته هاي مختلف در طول تاريخ، مشهور به و بزرگترين شهر استان اصفهان پس از شهر اصفهان است.
به گزارش خبرنگار آنا، بررسي هاي تاريخي نشان مي دهد كه حتي آغاز صنعتي شدن در كشور با شكل گيري صنعت نساجي در كاشان و شهر ري بوده و سه ويژگي بارز صنعت، گرايش عميق مذهبي و پرورش دانشمندان رشته هاي مختلف از امتيازات تقريبا منحصر به فرد اين شهرستان است.

توجه به اين نكات و ناكافي بودن مراكز آموزش عالي، ظرفيت هاي ممتاز شهرستان مانند سابقه طولاني در صنعت و علم، دسترسي به شهرهاي بزرگ تهران، اصفهان، قم و ... و ايجاد دانشگاهي اسلامي و مردمي راه اندازي دانشگاه آزاد اسلامي در كاشان را ضرورت بخشيد؛ از اين رو با هماهنگي شفاهي انجام شده با رئيس وقت دانشگاه آزاد اسلامي 24 خرداد 1363 و همان اوايل شكل گيري دانشگاه آزاد اسلامي، امام جمعه فقيد شهرستان آيت الله يثربي، «سربلوكي» از استادان فرهيخته دانشگاه تهران، فرماندار وقت و تعدادي ديگر در جلسه اي به عنوان هيات موسس، هسته اوليه واحد كاشان را تشكيل داده و علاوه بر توافق و تعهد حداقل هاي هيات امناي دانشگاه، سربلوكي را به عنوان مسئول راه اندازي واحد كاشان پيشنهاد دادند كه با دستور كتبي دكتر جاسبي رئيس وقت دانشگاه، وي مامور به اين امر مهم شد.

مهر سال 63 مهندس قرائتي مديرعامل كارخانجات مخمل و ابريشم كاشان، آموزشگاه اين شركت را براي انجام آغاز فعاليت هاي آموزشي دانشگاه در اختيار قرار داده و تدريجا با مساعدت هاي بيشتر، بخشي از باشگاه مخمل به دانشگاه اختصاص داده و با پذيرش 170 دانشجو در سه رشته كارشناسي عمران، كارشناسي تكنولوژي نساجي و كارداني حسابداري نخستين فعاليت هاي آموزشي دانشگاه آغاز و توسعه رشته ها با رياست مهندس ثابت كه در آن زمان به عنوان معاون آموزشي سربلوكي بود و تا سال 76 به مدت 12 سال رياست واحد كاشان را بر عهده داشتند، دنبال شد.با پيگيري و وساطت امام جمعه فقيد كاشان در سال 1364 زميني به مساحت تقريبي 600 متر در بهترين نقطه تجاري و در واقع در مركز شهرستان كاشان در مجاورت چهارراه آيت الله كاشاني توسط يكي از خيران به نام محمد اصفهانيان وقف دانشگاه آزاد اسلامي كاشان شده و عمليات اجرايي احداث نخستين ساختمان ملكي دانشگاه در اين زمين به زيربناي تقريبي 2000 متر با بيش از 20 اتاق به عنوان كلاس، آزمايشگاه و فضاي اداري آغاز شد و سال 1366 ساختمان ياد شده به بهره برداري رسيد.

از اين ساختمان تا سال 1372 كه دانشگاه به سايت اصلي واقع در محل فعلي منتقل شده مورد استفاده قرار گرفته و در اوج بهره برداري از آن تا حدود 1500 نفر دانشجو را خدمات مي دادند البته به دليل محدوديت فضاي مزبور از يك طرف و قرارگرفتن در شلوغ ترين نقطه ترافيكي شهر از طرف ديگر، بعدها مورد استفاده هاي ديگر نظير خوابگاه و ... قرار گرفت.

با توجه به اينكه غالب رشته هاي داير شده در واحد كاشان فني و مهندسي بوده (مهندسي مكانيك، مهندسي عمران و مهندسي نساجي) و در عين حال دانشگاه فاقد امكانات واقعي كارگاهي مشتمل بر تجهيزات و ماشين آلات مناسب بود، مجموعه كارگاهي جهان صنعت خريداري شد و تا سال 1372 كه سايت اصلي دانشگاه به بهره برداري رسيد از اين مجموعه براي دايركردن كارگاه ها و آزمايشگاه هاي رشته مكانيك، عمران و نساجي استفاده مي شد.با توجه به وضعيت و امكاناتي كه ذكر شد، برگزاري كلاس ها، تداوم و توسعه فعاليت هاي آموزشي در مجموعه امكانات موجود يعني باشگاه مخمل و ساختمان چهارراه آيت الله كاشاني ميسور نبود و با تلاش هاي صورت گرفته زميني به مساحت 21 هكتار در بلوار قطب راوندي (كيلومتر 5/3 جاده قديم كاشان - قم) جنب دانشگاه و بيمارستان شهيد بهشتي خريداري شد. البته در سال 1381 با خريد 32 هكتار از زمين هاي مجاور از اشخاص حقيقي و اضافه كردن به 21 هكتار يادشده در مجموع سايت دانشگاه به مساحت فعلي 53 هكتار بالغ شد.

بعدها با تلاش هاي انجام شده و پيگيري هاي معاونت اداري و مالي، اسناد مالكيت سايت به عنوان سند دست اول به نام دانشگاه آزاد اسلامي واحد كاشان تحصيل شده و امكان تصرفات عدواني يا هرگونه ادعايي نسبت به اين گونه زمين ها را منتفي كرد.

سال 1370 عمليات اجرايي و احداث ساختمان هاي آموزشي آغاز شد و سال 1372 بخشي از آن به بهره برداري رسيده و به همين دليل در فرآيندي تدريجي (طي دو نيمسال) همه كلاس ها، كارگاه ها و آزمايشگاه ها به اين ساختمان منتقل شد. از سال 72 احداث دانشكده فني و مهندسي در سه طبقه و با زيربناي نزديك به 7000 متر مربع آغاز شد و ظرف كمتر از يك سال به بهره برداري رسيده و دانشجويان فني و مهندسي در رشته هاي مكانيك، نساجي و عمران به اين دانشكده منتقل شدند.

اكنون علاوه بر استقرار رشته هاي يادشده در اين دانشكده، سايت اصلي كامپيوتر، كتابخانه و بخش مرجع، دارالقران، دفتر فرهنگ اسلامي تشكل هاي دانشجويي نيز در اين دانشكده مستقر بوده و حدود نيمي از دانشجويان فعلي را پوشش مي دهد.

سال 1376 پس از سيدعلي ثابت كه 11 سال رياست واحد كاشان را عهده دار بود و در شكل گيري و توسعه اوليه دانشگاه نقشه محوري داشت، سيدعباس حسيني به رياست واحد انتخاب شد. وي با توجه به نياز به فضاي آموزشي و توسعه رشته ها اقدام به احداث دانشكده برق و كامپيوتر با زيربناي تقريبي حدود 6500 متر مربع كرد و با تلاش شبانه روزي مسئولان از جمله رئيس واحد و معاونت اداري و مالي وقت، ظرف حدود 6 ماه دانشكده يادشده احداث و به بهره برداري رسيد.

با بهره برداري از اين دانشكده رشته هاي كارداني برق، كارشناسي نرم افزار و سخت افزار كامپيوتر، كارداني و كارشناسي حسابداري، كارداني و كارشناسي ادبيات فارسي به اين ساختمان منتقل و با تصويب رشته هاي جديد و افزايش دانشجو، تعداد دانشجويان دانشگاه به بيش از دو برابر يعني حدود 3000 نفر بالغ شد.

دانشگاه آزاد اسلامي واحد كاشان اكنون و بعد از 34 سال تلاش علمي، پژوهشي و فرهنگي داراي دانشكده هاي تحصيلات تكميلي، علوم پزشكي، برق و كامپيوتر و مهندسي معماري است و با حدود 4500 دانشجو و 24 هزار فارغ التحصيل و 70 رشته محل از كارداني تا دكتري، 100 عضو هيات علمي تمام وقت و 120 كارمند به فعاليت خود ادامه مي دهد.اين دانشگاه با 100هزار متر مربع فضاي آموزشي و اداري، حدود 60 هزار متر فضاي سبز مشتمل بر چمن، درخت زيتون ، سرو و... در محوطه دانشگاه، پذيراي سه شهيد گمنام دفاع مقدس بوده و حضور اين لاله هاي گلگون را در محيط دانشگاه براي خود افتخار مي داند.

علاوه بر افزايش فعاليت هاي مركز رشد دانشگاه در راستاي افزايش درآمدهاي غيرشهريه اي با راه اندازي اتاق صنعت از صنعتگران و صاحبان صنايع براي حضور در دانشگاه دعوت شده است.

كاشان قطب صنعت فرش و نساجي است و رشته نساجي در واحد كاشان بالاي 10 عضو هيأت علمي دارد؛ اين دانشگاه درصدد است تا مركز تحقيقات فرش واحد كاشان را تقويت كند. به دنبال تقويت آزمايشگاه هاي رشته عمران هم هست تا بتواند در بخش اجراي آزمايش هاي بتن و خاك درآمدزايي داشته باشد.

مدارس ابتدايي دوره اول و دوم «دخترانه و پسرانه» و نيز هنرستان فني حرفه اي پسرانه و دخترانه واحد كاشان هم از مهر 97 فعاليت خود را آغاز خواهند كرد. اين در حالي است كه رشته تربيت بدني در هنرستان دخترانه براي نخستين بار در كاشان اقدام به پذيرش دانش آموز خواهد كرد چراكه قبل از اين دانش آموزان دختر بايد به شهرهاي مجاور كاشان عزيمت مي كردند.

واحد كاشان مجوز شهرك فناوري آزاد (شفا) را هم اخذ كرده و مصمم است تا احداث اين شهرك وارد فاز عملياتي شود؛ اين شهرك به منظور استقرار پارك فناوري، كارگاه هاي تحقيقاتي و صنعتي دانشگاه ايجاد خواهد شد.

انتهاي پيام/4062
منبع خبر:
آنا
   تاریخ: ۰۷:۲۷ - ۲۱/۰۵/۱۳۹۷   بازدید: ۶۹