روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸
بيماري سالك، نبود برنامه و سهل انگاري
 
پيام سپاهان - اصفهان- مبارزه با بيماري سالك در بسياري از استانهاي كشور، عزم ملي را مي طلبد و ريشه يابي اصولي اين معضل عمومي با اجراي طرح هاي تحقيقاتي و ضرورت مشاركت نهادهاي مربوط از جمله مواردي است كه از سوي كارشناسان حاضر در ميزگرد ايرنا اصفهان مورد تاكيد قرار گرفت.
بيماري سالك، نبود برنامه و سهل انگاري پيام سپاهان - اصفهان- مبارزه با بيماري سالك در بسياري از استانهاي كشور، عزم ملي را مي طلبد و ريشه يابي اصولي اين معضل عمومي با اجراي طرح هاي تحقيقاتي و ضرورت مشاركت نهادهاي مربوط از جمله مواردي است كه از سوي كارشناسان حاضر در ميزگرد ايرنا اصفهان مورد تاكيد قرار گرفت.

به گزارش ايرنا، شيوع بيماري سالك در ايران 20 تا 30 نفر در 100 هزار نفر است كه اين تعداد از ميانگين دنيا بالاتر است،طبق گزارش هاي موجود سالانه حدود 20 هزار مورد جديد گزارش شده اما تخمين زده مي شود آمار مبتلايان فعلي بيشتر از اين تعداد باشد.
كارشناسان امر تعداد سالانه مورد جديد سالك در دنيا را بين 700 هزار تا يك ميليون و 300 هزار نفر اعلام كردند و بر پايه آمار ارايه شده هر ساله 20 تا 30 هزار نفر در دنيا بر اثر اين بيماري جان خود را از دست مي دهند.
ايران يكي از كشورهاي منطقه خاورميانه است كه شيوع بيماري سالك در آن بالاست و اين بيماري طبق گزارش هاي موجود در 9 كشور دنيا از جمله كشورهاي منطقه مانند عربستان، افغانستان، پاكستان، سوريه و عراق شيوع بالايي دارد.
سالَك يك نوع بيماري پوستي است كه بر اثر گزش نوعي پشه خاكي به انسان منتقل مي شود و در ايران دو نوع سالك شهري(نوع خشك) و روستايي(نوع مرطوب) وجود دارد، در سالك روستايي، موش هاي صحرايي مخزن بيماري هستند و پشه خاكي ماده پس از خونخواري از موش صحرايي مبتلا، آلوده شده و در خونخواري مجدد در فرد سالم باعث انتقال بيماري مي شود.
در سالك شهري، مخزن بيماري، بيشتر بيماران مبتلا و به طور تصادفي سگ ها هستند، به اين ترتيب پشه خاكي ماده پس از خونخواري از اطراف زخم سالك، آلوده شده و در خونخواري مجدد در فرد سالم باعث انتقال بيماري مي شود.
18 استان كشورمان سالك خيز و 9 استان ديگر بطور موردي با اين بيماري مواجه هستند و استان هاي سردسيري مانند اردبيل، كردستان و آذربايجان شرقي و غربي اين بيماري را ندارند.
اصفهان يكي از استان هاي سالك خيز كشور است كه حدود هشت شهرستان آن با اين بيماري بويژه سالك روستايي مواجه هستند.
شهرستان هاي آلوده به سالك در استان اصفهان شامل اردستان، نطنز، برخوار، شاهين شهر و ميمه، اصفهان(مناطق روستايي جنوب و جنوب شرق)، نايين، كاشان و آران و بيدگل با جمعيت حدود 700 هزار نفر است.
ميزان ابتلا به اين بيماري در استان اصفهان سال گذشته 920 و امسال حدود 2 هزار و يكصد مورد بوده است كه روند صعودي داشته است.
امسال اين بيماري در 2 نقطه سالك خيز استان اصفهان يعني ورزنه در شرق شهرستان اصفهان و خالدآباد در شهرستان نطنز با افزايش جهشي مواجه شد و نگراني هايي را براي مردم منطقه و مسوولان به وجود آورده است.
با توجه به اهميت اين موضوع و ضرورت ريشه يابي عوامل دخيل در شيوع و افزايش سالك، خبرگزاري ايرنا استان اصفهان ميزگردي را با عنوان "راهكارهاي رفع بيماري سالك در ايران و اصفهان" با حضور كمال حيدري معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي و رييس مركز بهداشت اصفهان، رضا فدايي مسوول بيماري هاي واگير مركز بهداشت اصفهان، حسينعلي نريماني رييس اداره بيابان اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان اصفهان، مجتبي محمدي عضو شوراي اسلامي شهر ورزنه و محمود گنجي پور بخشدار كويرات از توابع شهرستان آران و بيدگل برگزار كرد.
اين كارشناسان با اشاره به آخرين آمار و وضعيت سالك در استان و مناطق سالك خيز از جمله ورزنه و آران و بيدگل، مهمترين مشكلات موجود براي مبارزه با اين بيماري را كمبود منابع مالي، نبود انسجام و هماهنگي بين نهادهاي مرتبط و تنها بودن مركز بهداشت در اين بخش ذكر كردند.
آنها با بيان اينكه مواردي بسياري مانند مسائل بهداشت فردي و جمعي، تجميع نخاله ها و زباله ها، پساب ها و نزديك بودن منازل مسكوني به تاغزارها در شيوع اين بيماي تاثيرگذار است، بر پيشگيري از شيوع اين بيماري تاكيد و راهكارهاي آن را تامين منابع مالي مورد نياز براي از بين بردن منابع انتقال سالك، انجام پژوهش براي شناسايي عوامل ابتلا در هر منطقه و وجود پيوست سلامت براي اجراي طرح هاي مختلف عمراني عنوان كردند.
مركز بهداشت اصفهان در مبارزه با سالك، تنهاست
رييس مركز بهداشت و معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان در اين ميزگرد گفت: 11 سال گذشته وقتي طرح كنترل بيماري سالك در اصفهان را مطرح كرديم به ما گفتند كه شما خيالباف و نادان هستيد و با اين طرح، آبرويتان مي رود.
كمال حيدري با تاكيد بر اينكه در سال هاي گذشته هيچكس ما را همراهي نكرد، افزود: مسوولان دانشگاه علوم پزشكي و مركز بهداشت اصفهان به دليل دغدغه اي كه براي سلامتي مردم داشتند، پاي كار ايستادند و آن را با همه محدوديت ها و سختي ها انجام دادند.
وي تصريح كرد: آيا وظيفه مركز بهداشت اين است كه كار منابع طبيعي و جهاد كشاورزي را انجام دهد، آيا وظيفه ما اين است كه لانه كوبي كنيم، نخاله ها را جمع آوري يا تاغزارها را سم پاشي كنيم.
حيدري با بيان اينكه به غير از 2 بار كمك مديريت بحران استانداري اصفهان، هيچ نهاد ديگري از ما در اين كار حمايت نكرد، ادامه داد: مهمترين دغدغه ما اين است كه سالك در اين استان از نوع روستايي به شهري تبديل شود اما آيا ساير نهادها چنين دغدغه اي دارند.
رييس مركز بهداشت اصفهان ادامه داد: وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با تاكيد بر اينكه دانشگاه علوم پزشكي بايد در كار تشخيص و درمان باشد از ما سوال كرده است كه چرا در عمليات صحرايي و لانه كوبي دخالت مي كنيم و يا چرا به اداره هاي ديگر براي اين كار پول مي دهيم.
وي اضافه كرد: از طرفي امروز، مردم، نهادها و رسانه ها از ما مي پرسند كه چرا در اين كار كوتاهي كرده ايد.
وي با اشاره به وجود 200 كانون سالك در استان اصفهان، خاطرنشان كرد: از ميان آنها در زمان حاضر 80 كانون فعال است كه از ميان كانون هاي فعال، 50 كانون در شرق اصفهان مي باشد.
حيدري با بيان اينكه امسال فقط در 2 كانون يعني ورزنه از توابع شهرستان اصفهان و خالد آباد از توابع شهرستان نطنز با افزايش جهشي موارد ابتلا به سالك مواجه شديم، تصريح كرد: در سال هاي دور، شهرستان برخوار، پايتخت سالك ايران و جهان بود اما با اقدام هاي پيشگيرانه و آموزش هاي خوبي كه انجام شد آمار اين منطقه بسيار كاهش يافته است.
رييس مركز بهداشت اصفهان با اشاره به طرح توسعه سلامت شرق اصفهان كه 6 سال پيش توسط اين مركز ارائه شد، گفت: با توجه به مشكلاتي كه اين منطقه بدليل خشكسالي با آن مواجه است تصميم گرفتيم كه مسائل بهداشتي آن به طور جداگانه و ويژه مورد بررسي قرار گيرد.
وي با اين پرسش كه آيا ساير نهادها چنين كاري كردند يا نه، افزود: بسياري از آنها زير بار چنين چيزي نرفتند.
حيدري اعتبار مورد نياز براي طرح جامع سلامت شرق اصفهان را 250 ميليارد ريال برآورد و خاطرنشان كرد: دانشگاه علوم پزشكي اصفهان با توجه به محدوديت هاي موجود اعلام كرد كه بودجه كافي براي اين كار ندارد بهمين دليل ما از نمايندگان مجلس و مسوولان سازمان برنامه و بودجه خواستيم تا با بازديد از شرق اصفهان اقدامي در اين زمينه داشته باشند.
وي به مساعدت هاي صورت گرفته از سوي مجلس و سازمان برنامه و بودجه در اين زمينه اشاره و اضافه كرد : از اعتبار در نظر گرفته شده براي اين طرح جامع حدود 20 ميليارد آن براي مبارزه با سالك خواهد بود و ما از مسوولان خواستيم تا اين موضوع را در قانون بودجه، رديف دار كنند.
وي با بيان اينكه زنجيره بين منبع و ناقل ويروس سالك بايد گسسته شود، تصريح كرد: تاغزارها از عوامل شيوع سالك هستند و گياهاني مانند تنباكو براي كشت جايگزين آن در كار بيابان زدايي پيشنهاد شده اند اما اطلاع ندارم كه آيا جهاد كشاورزي و منابع طبيعي اين مسائل را بررسي كرده اند يا نه.
بيماري سالك يك چالش عمومي است
حيدري با تاكيد بر اينكه هنوز مشخص نيست كه تامين اعتبار براي مبارزه با سالك وظيفه چه نهادي است، اضافه كرد: مركز بهداشت در 11 سال اخير به تنهايي بار اين كار را به دوش كشيد اما اين موضوع يك چالش عمومي است و همه بايد در مبارزه با سالك مشاركت كنند.
وي ادامه داد: زمانيكه بودجه محدود است بايد نهادهاي بيشتري وارد اين عرصه شوند تا با مساعدت و ياري همه، مشكلات حل شود.
رييس مركز بهداشت اصفهان همچنين با اشاره به اينكه عده اي موضوع سالك را سياسي كردند، اظهار داشت: امسال وزارت بهداشت فقط 500 ميليون ريال براي مبارزه با سالك به ما اختصاص داد و ما ناچار به استفاده از منابع مالي ساير بخش ها براي اين كار شديم.
وي با بيان اينكه وظيفه مركز بهداشت رسيدگي به مسائل درماني و سلامت مردم است نه جلوگيري از زاد و ولد موش يا سمپاشي، تصريح كرد: از مردم و رسانه ها مي خواهيم كه منصفانه در اين باره قضاوت كنند.
700 هزار نفر در مناطق سالك خيز اصفهان زندگي مي كنند
مسوول بيماري هاي واگير مركز بهداشت اصفهان در ميزگرد ايرنا گفت: در اصفهان غير از مناطق سرد سير، بقيه استان در معرض سالك قرار دارند و حدود 700 هزار نفر از جمعيت پنج ميليون نفري استان در مناطق سالك خيز زندگي مي كنند.
رضا فدايي افزود: از بين اين افراد 500 هزار نفر زير پوشش بيمارستان علوم پزشكي اصفهان و 200 هزار نفر زير پوشش بيمارستان علوم پزشكي كاشان قرار دارند.
وي خاطرنشان كرد: مناطق شرقي اصفهان از جمله ورزنه و هرند حدود 300 هزار نفر از جمعيت در معرض سالك را در بر مي گيرند
اين پزشك با اشاره به اينكه در سال 87 مركز بهداشت اصفهان تصميم به كنترل اين بيماري با اجرايي طرح هاي پيشگيرانه از جمله لانه كوبي و جونده كشي گرفت، گفت: تعدادي از مسوولان در آن سال اعلام كردند كه نيازي به اين كار نيست و آبرو و پولتان هدر مي رود.
فدايي با بيان اينكه به ما گفتند كسي حريف موش صحرايي نمي شود، افزود: وقتي ما پرسيديم كه تكليف مردم چه مي شود به ما گفتند كه اگر همه مردم اين بيماري را بگيرند در برابر آن مقاوم مي شوند.
وي با تاكيد بر اينكه ما با وجود همه مخالفت ها وارد اجراي اين طرح شديم، تصريح كرد: سالك يك بيماري چند عاملي است و براي مبارزه با آن بايد در همه جبهه ها وارد شد.
اين پزشك با بيان اينكه ما پايه برنامه هاي خود را روي واقع بيني قرار داديم، خاطرنشان كرد: ما اين نكته را مد نظر داشتيم كه هر جا از اين موضوع دوري كنيم، بيشتر ضرر مي كنيم.
فدايي، دومين نكته مهم در اين طرح را كار هر نهاد در محدوده تخصص و وظيفه خود عنوان و اضافه كرد: موش، مخزن سالك است و دست كم تا شعاع 500 متري بايد از آخرين خانه در مناطق شهري و روستايي دور باشد.
وي، مشاركت مردمي را سومين نكته قابل اهميت در اين طرح برشمرد و خاطرنشان كرد: هيچ مشكل بهداشتي بدون مشاركت مردم حل نمي شود.
وي به تجربه ساير كشورها در مبارزه با اين بيماري اشاره و تصريح كرد: عربستان مدعي است كه مشكل اين بيماري را با جا به جايي مردم از نقاط سالك خيز حل كرده است ولي ما كه به عنوان مثال نمي توانيم شهري تاريخي مانند ورزنه را خالي از سكنه كنيم.
فدايي با بيان اينكه سال گذشته كار جونده كشي توسط 120 هزار نفر ساعت نيروي انساني در حدود 400 هزار هكتار انجام شد، گفت: با وجود اين همه اقدامات، اگر جايي نخاله يا زباله ريخته و جمع شود همه زحمات به هدر مي رود زيرا اين مكان ها تبديل به جايگاه موش ها و پشه ها مي شوند.
ورزشگاه نقش جهان روي اراضي سالك خيز احداث شد
به گفته وي مكان هايي مانند پايگاه هشتم شكاري و ورزشگاه نقش جهان بر روي اراضي سالك خيز ساخته شده است و ما درباره آن به مسوولان هشدار داديم.
وي با بيان اينكه منازل مسكوني در حال پيشروي به سمت مناطق سالك خيز هستند، افزود: ساخت و سازها جلو رفته به طوري كه در بسياري از مناطق به تاغزارها رسيده است.
فدايي به شهر شيخ بهايي اشاره و خاطرنشان كرد: چند سال گذشته وقتي طرح اوليه اين شهر در نزديكي كمشچه ( از توابع شهرستان برخوار) مطرح شد ما هشدار داديم كه آنجا يكي از مخازن بيماري سالك است.
به گزارش ايرنا، طرح اوليه شهر جديد شيخ بهايي در شمال شرق اصفهان چهار سال گذشته از سوي مسوولان وزارت راه و شهرسازي مطرح و اعلام شد كه در مراحل تحقيقاتي و مطالعاتي قرار دارد.
مسوول بيماري هاي واگير مركز بهداشت اصفهان با بيان اينكه پزشكان آموزش ديده درباره سالك در 40 نقطه از استان اصفهان مستقر هستند، اظهارداشت: مطالعات علمي زيادي درباره اين بيماري بويژه توسط مركز تحقيقات پوست و سالك اصفهان انجام شداز جمله درباره انواع سم استفاده شده براي لانه كوبي و جونده كشي.
فدايي با تاكيد بر اينكه تاغزارها، شرط لازم و كافي براي ظهور سالك نيستند، گفت: اما نزديك شدن انسان و مخزن به هم يكي از عوامل زمينه ساز آن است كه تاغزارها يكي از مخازن موش هاي صحرايي ناقل سالك مي باشد.
وي با طرح اين پرسش كه آيا گياه جايگزيني براي تاغ ها بمنظور جلوگيري از پيشروي كوير وجود دارد، افزود : بايد كارهاي تحقيقاتي در اين زمينه صورت گيرد.
اين پزشك با اشاره به برنامه هاي گسترده مركز بهداشت اصفهان براي آموزش مردم اين منطقه ها، ادامه داد: حتي چند سال گذشته داروخانه هاي اين منطقه ملزم به ارائه محصولات مبارزه با پشه سالك از جمله قلم دافع حشرات شدند.
فدايي مسائلي مانند جنس خاك و پوشش گياهي را در شيوع اين بيماري موثر دانست و گفت: نايين با وجودي كه از مناطق گرمسير استان بشمار مي آيد اما چندان گرفتار سالك نيست زيرا جنس پشه هاي آن منطقه با موش هاي مخزن، سازگار نيست.
سال آينده، ابتلا به سالك كاهش مي يابد
مسوول بيماري هاي واگير مركز بهداشت اصفهان با بيان اينكه ميزان ابتلا به سالك در كشور سالانه بين 12 تا 25 هزار مورد نوسان دارد، خاطرنشان كرد: ميزان ابتلا به اين بيماري در سال هاي اخير 12 تا 13 هزار مورد بوده است.
اين پزشك بيشترين ميزان ابتلا در ورزنه در سال هاي گذشته را مربوط به سال 88 دانست و افزود: پس از 9 سال، اين اوج افزايش را در سال 97 داشتيم.
فدايي با بيان اينكه سالانه بين 2 تا سه هزار مورد ابتلا به سالك در استان گزارش مي شود، گفت: امسال تاكنون 2 هزار و يكصد مورد گزارش شده است.
وي با تاكيد بر اينكه اين رقم سال گذشته 920 مورد بود، اضافه كرد: ما سال گذشته كمترين مورد ابتلا را در سال هاي اخير داشتيم.
فدايي ادامه داد: افرادي كه براي بيماران مبتلا به سالك اشك ريختند، سال گذشته كه ما كمترين آمار را داشتيم كجا بودند تا اعتبارات مورد نياز براي ادامه اين طرح در سال هاي آتي را تامين كنند.
به گفته وي ممكن است برخي عوامل موثر در جهش تعداد ابتلا به سالك در سالجاري براي ما نا شناخته باشد اما بدون شك ميزان ابتلا به اين بيماري سال آتي كاهش مي يابد.
وي با بيان اينكه امسال براي مبارزه با اين بيماري در همه عرصه ها، 50 درصد نسبت به سال گذشته بيشتر كار كرديم، تصريح كرد: پيش بيني ما اين است كه موارد ابتلا به اين بيماري در سال آينده، كم خواهد شد.
وي به طرح آزمايشي واكسيناسيون عليه بيماري سالك اشاره و خاطرنشان كرد: اين طرح در برخي از نقاط كشور انجام شده و اگر نتايج آن موفقيت آميز باشد بطور سراسري اجرا مي شود.
فدايي با بيان اينكه حدود 300 نفر از ورزنه اصفهان در اين طرح بصورت داوطلبانه شركت كردند، اضافه كرد: پس از اجراي واكسيناسيون سالك در سرخس در استان خراسان رضوي، ميزان ابتلا از 60 به چهار تَن رسيد.
خانه ها به سمت تاغزارها پيش رفته اند
مسوول بيماري هاي واگير مركز بهداشت اصفهان به طرح ساخت سينماي رو باز در ورزنه و در حاشيه رودخانه خشك زاينده رود اشاره و خاطرنشان كرد: در اين محل امكان گزش توسط پشه هاي سالك وجود دارد و ما نسبت به آن اخطار داده ايم.
اين پزشك، داشتن پيوست سلامت براي همه طرح هاي عمراني را ضروري خواند و با نمايش تصاويري از ساخت و ساز در ورزنه تاكيد كرد كه اين خانه ها هستند كه به سمت تاغزارها در حال پيشروي هستند.
به گفته وي برخي خانه هاي قديمي مخروبه در ورزنه وجود دارد كه محل تجمع زباله و نخاله شده اما به دليل اينكه اداره كل ميراث فرهنگي بدليل آنچه تاريخي بودن آنها عنوان مي كند، بر روي آن دست گذاشته است نمي توان كاري براي تخريبشان انجام داد.
حل معضل سالك نياز به عزم ملي دارد
مسوول بيماري هاي واگير مركز بهداشت اصفهان با تاكيد بر اين كه حل معضل سالك نياز به عزم ملي دارد، تصريح كرد: مركز بهداشت در كار آموزش مردم همواره فعال است و با وجودي كه برخي از مردم نسبت به چنين مراكزي، بدبين هستند اما ما خسته نمي شويم.
فدايي بيان كرد : دي و بهمن امسال براي ادامه طرح مبارزه با سالك در سال 98 به برنامه ريزي خواهيم پرداخت و پيگير تامين منابع مالي مورد نياز خواهيم بود.
وي با بيان اينكه ما به همه نهادها از جمله سازمان برنامه و بودجه، استانداري و مديريت بحران اصفهان براي همكاري در اين زمينه نامه نوشته ايم، افزود: كار تشخيص بيماري و زخم سالك و درمان آن با قوت ادامه دارد.
اين پزشك، كمبود داروهاي سالك را يك مساله كشوري خواند و اظهارداشت: لازم است مسوولان، ايجاد خط توليد اين داروها در كشورمان را به جد پيگيري كنند.
فدايي همچنين از ورود 2 هزار آمپول درمان سالك به اصفهان در روزهاي اخير خبر داد و تاكيد كرد: سالك، بيماري بومي اصفهان است و ما از رسانه ها مي خواهيم تا هميشه درباره آن و رعايت بهداشت فردي اطلاع رساني كنند.
كنترل نكردن سالك باعث سرايت آن به شهرهاي بزرگ مي شود
همچنين عضو شوراي اسلامي شهر ورزنه از توابع شهرستان اصفهان گفت : در كنار سونامي بي آبي، اهالي ورزنه با سونامي سالك مواجه شده اند.
مجتبي محمدي در ميزگرد ايرنا افزود: آمار 200 مبتلا به سالك در سال گذشته به 893 مورد در سالجاري رسيده است كه حدود 50 درصد آنها كودكان و دانش آموزان و 50 درصد ديگر بزرگسالان هستند.
وي با تاكيد بر اينكه كم كاري نهادهاي مربوطه در افزايش اين آمار نقش داشته است، گفت: برنامه هاي پيشگيرانه كه مقرر بود از اسفند 97 تا تير امسال در اين منطقه انجام شود، آنطور كه بايد اجرا نشد و لانه كوبي كمتري در ورزنه صورت گرفت.
وي نخستين نهاد مرتبط با اين موضوع را مركز بهداشت اصفهان ذكر و تصريح كرد: شوراي شهر، شهرداري و بخشداري با اين موضوع درگير هستند.
محمدي با بيان اينكه مركز بهداشت اصفهان امسال كم كاري كرده است، تصريح كرد: ما نبايد صورت مساله را پاك و تقصير را به گردن هم بيندازيم.
وي با اشاره به اينكه حرف هاي زيبايي درباره پيشگيري از سالك زده مي شود، ادامه داد اما بايد ديد آيا عملي نيز در پسِ آن به چشم مي خورد.
اين عضو شوراي اسلامي شهر ورزنه، تامين داروها و آمپول هاي مخصوص سالك را براي دولت هزينه بر خواند و اضافه كرد: وقتي دولت مي تواند با هزينه هاي كمتر از آن به پيشگيري بپردازد چرا اين كار انجام نمي شود.
محمدي تاكيد كرد: اگر اقدامات پيشگيرانه براي جلوگيري از شيوع اين بيماري در شرق اصفهان به موقع انجام نشود، ممكن است در آينده نزديك تبعات آن دامنگير مناطق و شهرهاي اطراف از جمله كلانشهر اصفهان كه در شعاع 120 كيلومتري ورزنه قرار دارد، شود.
وي با اشاره به ورود پساب فاضلاب سگزي به منطقه ورزنه و خطرآفرين بودن آن براي سلامت مردم، تصريح كرد: اين موضوع به اداره هاي حفاظت محيط زيست و آب و فاضلاب روستايي مربوط است اما بايد ديد آنها چقدر در اين زمينه كار كرده اند.
وي همچنين با اشاره به كمبود آمپول سالك در اين منطقه گفت: 60 تا 70 درصد مبتلايان اين بيماري هزينه مراجعه به مراكز درماني را ندارند.
اين عضو شوراي اسلامي شهر ورزنه از نهادهايي مانند فرمانداري اصفهان خواست تا براي تخصيص يك ميليارد و 500 ميليون ريال هزينه مبارزه با سالك در اين شهرستان كمك كنند.
وي به برخي ساخت و سازها اشاره و خاطرنشان كرد: تعدادي از آنها مانند بيمارستان ورزنه و مسكن مهر بدون رعايت فاصله استاندارد تا تاغزارها، جا نمايي شده اند.
محمدي با اشاره به پيگيري هايي كه شوراي اسلامي شهر ورزنه سال گذشته براي اجراي برنامه هاي پيشگيرانه و مبارزه با سالك داشت، تصريح كرد: اگر مسوولان بهداشت اعلام مي كردند كه با مشكلات مالي مواجه هستند ما به دنبال راه هايي براي جذب منابع مالي مورد نياز آنها مي رفتيم.
وي، تلاش بيشتر براي جمع كردن نخاله هاي ساختماني را از اقدام هاي امسال شهرداري و شوراي شهر ورزنه اصفهان ذكر و اضافه كرد: لازم است برنامه هايي كه براي كنترل سالك در سال آينده در نظر گرفته شده است از دي امسال اجرايي شود.
وي از آمادگي شوراي اسلامي شهر ورزنه براي اجراي هر گونه برنامه اعلام شده از سوي دستگاه هاي اجرايي براي پيشگيري و مبارزه با بيماري سالك خبر داد.
تاغزارها، تنها عامل شيوع سالك نيستند
رييس اداره بيابان اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان اصفهان در ميزگرد ايرنا با بيان اينكه اصفهان رتبه نخست كشوري در مبارزه با بيابان زايي را دارد، گفت موش هاي صحرايي كه به عنوان مخزن ويروس سالك هستند علاقه زيادي به ريشه هاي درخت تاغ دارند به همين دليل تاغزارها يكي از مكان هاي زندگي اين حيوانات بشمار مي آيد.
تاغ (Haloxylon) گياهي به صورت درختچه با مقاومت زياد در برابر خشكي و گرماست كه براي جلوگيري از گسترش كوير از آن استفاده مي شود.
حسينعلي نريماني افزود : اما مساله مهم اين است كه تاغزارها تنها عامل بيماري سالك نيستند بلكه مسائل ديگري مانند بهداشت فردي، محيط خانه، محله زندگي، ساختمان هاي متروكه، مزرعه ها و نخاله هاي ساختماني در آن تاثير دارد.
به گفته وي اگر همه اين مسائل حل شده باشد، آنگاه مي توان گفت كه تنها عامل شيوع سالك، تاغزارها هستند در حالي كه اين طور نيست.
اين كارشناس با بيان اينكه تاغزارها در شعاع يك كيلومتري شهرها و منازل مسكوني ايجاد شده اند، تصريح كرد: اينكه در هر برنامه يا جلسه درباره سالك، نخستين انگشت اتهام به سمت تاغزارها بيايد، درست و علمي نيست.
وي با بيان اينكه براي هر هكتار تاغزار در مناطقي مانند سگزي و انارك در شرق اصفهان به طور متوسط 64 ميليون ريال هزينه شده است، تصريح كرد: در مجموع، با احتساب هزينه هاي نگهداري براي هر هكتار تاغزار با عمر 30 ساله در مناطقي مانند ورزنه حدود 150 ميليون ريال صرف شده است.
نريماني، متوسط هزينه براي مبارزه با موش مخزن بيماري سالك در هر هكتار را 2 ميليون و 370 هزار ريال اعلام و اضافه كرد: اداره كل منابع طبيعي سال هاي گذشته همواره براي اين كار همكاري كرده و امسال نيز در صورت تامين اعتبارات لازم آماده همكاري است.
به گفته وي تاغزارهاي نزديك به مناطق مسكوني توسط اين اداره كل شناسايي شده و براي مبارزه با موش مخزن سالك در اين محدوده به مساحت 14 هزار و 400 هكتار نياز به 34 ميليارد ريال اعتبار در سال هاي 97 و 98 است.
رييس اداره بيابان اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان اصفهان، استفاده از جغرافياي پزشكي و كارهاي تحقيقاتي را براي شناسايي عوامل اصلي شيوع سالك در شرق اصفهان، ضروري خواند و افزود: با توجه به آمار سالك مي توان منبع هاي اصلي را در هر نقطه شناسايي و بر اساس آن تصميم گيري و برنامه ريزي كرد.
وي با اشاره به اينكه امسال بيشترين تاغزارها در شهرستان هاي آران و بيدگل، اردستان، خورو بيابانك، نطنز، نايين و اصفهان كاشته شد، گفت: برخي شهرستان هايي كه تاغزار زيادي دارند مانند خور و بيابانك، آمار چنداني در سالك ندارند.
اين كارشناس با بيان اينكه زمين هاي كشاورزي نيز در شيوع سالك بي تاثير نيست، اضافه كرد: عده اي در حل مشكلات به سراغ ساده ترين راه ها مي روند اما مجدد تاكيد مي كنم كه با از بين بردن تاغزارها مشكل سالك حل نمي شود.
نريماني با اشاره به اينكه اداره كل منابع طبيعي اصفهان كشت برخي گياهان جايگزين براي بيابان زدايي همچون " قره داغ" را در پيش گرفته است، گفت: ما نيز برنامه هايي براي مبارزه با آفت درخت ها و موش ها را در دستور كار داريم اما اعتبارات مالي در اين بخش محدود است.
وي نيز با بيان اينكه اداره منابع طبيعي در انجام اين كار تنهاست، افزود: اين موضوع به هشت دستگاه اجرايي ارتباط دارد اما فقط يك دستگاه يعني منابع طبيعي بايد پاسخگوي آن باشد.
وي، خواهان مشخص شدن تعهدات و وظايف هريك از اين نهادها شد و با اعلام آمادگي اداره كل منابع طبيعي استان اصفهان براي مبارزه با موش هاي سالك در تاغزارها، خاطرنشان كرد كه اين كار امسال و سال آتي با حساسيت بيشتري انجام مي شود.
كمبود منابع مالي با مشاركت ساير نهادها، قابل جبران است
بخشدار كويرات از توابع آران و بيدگل در اين ميزگرد ايرنا با بيان اينكه منطقه ابوزيدآباد در اين شهرستان هر سال درگير بيماري سالك است، گفت: اما امسال آمار ابتلا به اين بيماري بطور عجيبي افزايش يافت.
محمود گنجي پور با اشاره به اينكه هر سال جلسه ها و برنامه هايي به صورت روال عادي درباره مبارزه با سالك در اين منطقه و بخش كويرات برگزار مي شود، افزود: امسال اداره هايي مانند مركز بهداشت و منابع طبيعي اعلام كردند كه بودجه اي براي اين كار ندادند و ما، دهياري ها و شهرداري هاي اين منطقه را موظف كرديم كه بودجه اي را براي اين كار تخصيص دهند.
وي با بيان اينكه هر سال عمليات لانه كوبي جوندگان به شعاع 700 متر از آخرين منزل مسكوني در حومه شهرها و روستاها انجام مي شود، خاطرنشان كرد: هرچه بتوان اين فاصله را بيشتر كرد، بهتر است.
بخشدار كويرات يكي از عوامل محيطي تاثيرگذار در گسترش بيماري سالك در سال جاري را بارندگي هاي اوائل سال ذكر و تصريح كرد: به نظر مي آيد راه افتادن سيل در لانه هاي موش ها و تقارن آن با ماه هاي ارديبهشت و خرداد كه زمان جابه جايي پشه هاي ناقل سالك است، تاثير بسزايي در اين موضوع داشته است.
وي با بيان اينكه هنوز درباره ارتباط چاه زباله اين بخش با بيماري سالك بررسي و تحقيق علمي نشده است، گفت: با توجه به آماري كه خودمان از روستاهاي اين بخش گرفتيم، بيشترين تعداد موارد ابتلا به سالك در خانه هايي بوده كه نزديك به تاغزارها بوده اند.
گنجي پور، يكي از موارد قابل تامل درباره سالك در شهرستان آران و بيدگل را مسافرت حدود 77 درصد از مبتلايان به اين بيماري به امامزاده آقا علي عباس (ع) در منطقه بادرود اعلام و اضافه كرد: اين امامزاده با حجم زيادي از زائران بويژه در ماه هاي مهر و شهريور مواجه است كه اين ماه ها، اوج فعاليت پشه هاي ناقل سالك مي باشد.
وي با اظهار بي اطلاعي از اينكه آيا در آن منطقه بودجه كافي براي مبارزه با سالك وجود دارد يا نه، ادامه داد: اجراي برنامه هاي پيشگيرانه در اين منطقه ضروري است.
بخشدار كويرات با تاكيد بر اينكه در مبارزه با سالك، سهل انگاري هايي صورت گرفته است، گفت: عده اي از مردم و مسوولان در سال هايي كه آمار ابتلا به اين بيماري كاهش يافت اين موضوع را رها كردند در حالي كه مبارزه با اين بيماري بايد مستمر باشد.
وي خواهان برنامه ريزي براي ادامه اين طرح در سال آينده از هم اكنون شد و افزود: لازم است همه مردم و دستگاه هاي اجرايي در مبارزه با بيماري سالك بسيج شوند و سال هاي بعد همين روال ادامه يابد.
گنجي پور ادامه داد: اگر دستگاه هاي اجرايي دولتي با كمبود بودجه مواجه هستند از مشاركت مردمي در اين زمينه استفاده شود.
وي همچنين خواهان شناسايي دقيق تر عوامل شيوع و مناطق سالك خيز استان و معرفي آنها به مردم و مسوولان شد.
3011/6026/
منبع خبر:
سپاهان نیوز
 
تاریخ: ۲۶/۰۶/۱۳۹۸