روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸
ابتلاي هزارنفر به سالك در اصفهان
 
بنا به گفته مدير گروه مبارزه با بيماري هاي واگير مركز بهداشت استان اصفهان با شروع فصل پاييز تعداد بيماران مبتلا به سالك مشخص مي شود و اكنون آمار دقيقي از مبتلايان به سالك در استان نداريم، اما پيش بيني مي شود، حدود يك هزار بيمار مبتلا در مناطق سالك خيز داشته باشيم.
ابتلاي هزارنفر به سالك در اصفهان
بنا به گفته مدير گروه مبارزه با بيماري هاي واگير مركز بهداشت استان اصفهان با شروع فصل پاييز تعداد بيماران مبتلا به سالك مشخص مي شود و اكنون آمار دقيقي از مبتلايان به سالك در استان نداريم، اما پيش بيني مي شود، حدود يك هزار بيمار مبتلا در مناطق سالك خيز داشته باشيم.
داستان آشناي بيماري سالك كه در شهريورماه و پاييز مناطق سالك خيز استان اصفهان را دچار مشكلات فراواني مي كند و ضايعه پوستي كه يادگار هميشه ماندگار نيش پشه خاكي ماده خواهد بود، چند سال است كه به دغدغه بزرگي تبديل شده است، دغدغه اي كه زيبايي بسياري از مردم شهر را نشانه مي رود و هنوز بشر نتوانسته درمان قطعي اين درد را كشف كند. سال گذشته شيوع سالك در اكثر مناطق استان اصفهان در حد بالايي بود، هرچند هيچ كس آمار دقيقي از مبتلايان به اين بيماري ارائه نداد. امسال نيز زمزمه هايي در مورد شيوع سالك در استان اصفهان به عنوان يكي از نقاط سالك خيز ايران به گوش مي رسد. به منظور بررسي آخرين وضعيت سالك در استان اصفهان ايمنا گفت وگويي را با رضا فدايي، مدير گروه مبارزه با بيماري هاي واگير مركز بهداشت استان اصفهان انجام داده كه در ادامه مي خوانيد...
•اقدامات پيشگيرانه مركز بهداشت استان اصفهان براي پيشگيري از ابتلا به بيماري سالك چيست؟
حدود 12 سال متوالي است كه مركز بهداشت اصفهان و دانشگاه علوم پزشكي كاشان بر روي موضوع سالك كار مي كنند و نبايد فراموش شود كه اين قضيه چند جنبه دارد و بايد به آن پرداخته شود، مهم ترين اقدام پيشگيرانه در اين زمينه آموزش مردم است براي اينكه مبتلا نشوند، از گزيده شدن كه در غروب آفتاب تا سحر بيشتر اتفاق مي افتد تا جاي ممكن جلوگيري شود، معرفي و توزيع رايگان لوازم دافع حشرات در مناطق سالك خيز ازجمله اقداماتي بوده كه امسال پررنگ تر از سال هاي گذشته انجام شده و همكاران ما در چندين نوبت به درب منازل در مناطق مربوطه براي تحويل اين لوازم سركشي كرده اند.
•براي كنترل و بهبود بيماران سالك چه بايد كرد؟
اگر در مناطقي كه اطلاع رساني شده و احتمال بروز سالك بيشتر است، زخمي در بدن افراد پيدا شد كه معمولا با تصاويرش كه دست به دست مي چرخد، هم ناآشنا نيستند، به موقع به مراكز درماني مراجعه كنند، چراكه تأخير در مراجعه بيمار مشكلات بيشتري را براي درمان سالك به همراه دارد، استفاده به موقع داروهاي تجويزشده و رعايت توصيه هايي كه پزشكان مي كنند، هم به بهبود سريع بيمار كمك مي كند، همچنين با بازگشايي مدارس در مناطق سالك خيز قصد داريم برنامه اي براي آشنايي بيشتر دانش آموزان داشته باشيم.
•آمار مبتلايان به سالك در استان اصفهان در سال جاري چقدر بوده است؟
امسال هنوز آمار دقيقي از مبتلايان به سالك در استان نداريم و عدد قابل ملاحظه اي نيست، چراكه تعداد بيماران بيشتر در ماه هاي مهر، آبان و آذر افزايش مي يابد، هرچقدر هم كه تمامي برنامه ها در اين مورد با موفقيت انجام شود، پيش بيني مي شود كه امسال حدود يك هزار بيمار مبتلا به سالك داشته باشيم.
•آيا امسال از نظر تأمين دارو براي بيماران مشكلي وجود دارد؟
ازنظر دارويي درمان بيماران وابسته به داروهايي است كه وزارت بهداشت در سطح كشور توزيع مي كند، وضعيت مناسبي براي درمان رايگان بيماراني كه خواه ناخواه در ماه هاي آينده پيدا مي شوند، وجود دارد، آزمايشگاه هايي در مناطق مربوطه داير كرده ايم كه زخم هاي بيماران را آزمايش مي كنند تا اگر جواب آزمايش نشان داد كه زخم مربوط به سالك است، افراد به پزشكان آموزش ديده، براي درمان معرفي مي شوند، يك نوع آمپول منحصربه فرد براي درمان سالك وجود دارد كه وارداتي است و سال پيش مشكلاتي براي تهيه آن داشتيم و امسال وضع بهتر خواهد بود، اما مشخص نيست كه در ماه هاي پر مريض مشكلي وجود نداشته باشد.
•در كنترل منشأ بيماري چه فعاليت هايي انجام شده است؟
سالك در اثر گزش نوعي پشه خاكي ماده ايجاد مي شود و امسال روش هاي مختلف سم پاشي مانند مه پاش با قدرت زياد براي كاهش جمعيت پشه ناقل انگل انجام شده است و اين نوع سم ها براي انسان مضر نيست، در ارتباط با موش ها كه مخزن اين بيماري هستند، نيز چهار برابر سال هاي قبل در حال مبارزه هستيم و لانه هاي موش ها را كه در اراضي سالك خيز است را مسدود كرده ايم و تله، طعمه و سم براي نابودي موش ها قرار داده ايم تا جمعيت موش ها به عقب برود، تعداد آنها در مناطق سالك خيز زياد است و نمي توانيم به طور كامل آن ها را از بين ببريم.
•بيشتر در چه مناطقي از استان افراد به سالك مبتلا مي شوند؟
پيشروي بي رويه ساخت وساز در مناطق سالك خيز از دلايل مهم افزايش ابتلا به سالك است و بردن مناطق مسكوني به دل اراضي پرخطر در سال هاي اخير افزايش داشته و باعث شده كه زمينه ابتلا به بيماري را با دست خودمان بيشتر كنيم، در برخي مناطقي مانند شهرستان هاي اردستان، برخوار، شاهين شهر، شرق اصفهان، كاشان و آران وبيدگل احتمال ابتلا بيشتر است.
 
تاریخ: ۲۴/۰۶/۱۳۹۸