روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸
25 ميليارد ريال براي مبارزه با سالك در اصفهان نياز است
 
اصفهان- ايرنا- رئيس مركز بهداشت استان اصفهان با بيان اين كه تاكنون عمليات لانه كوبي و جونده كشي در 80 هزار هكتار از اراضي سالك خيز استان انجام شده است ، گفت :  25 ميليارد ريال اعتبار براي مبارزه با سالك در اين منطقه نياز است.
25 ميليارد ريال براي مبارزه با سالك در اصفهان نياز است اصفهان- ايرنا- رئيس مركز بهداشت استان اصفهان با بيان اين كه تاكنون عمليات لانه كوبي و جونده كشي در 80 هزار هكتار از اراضي سالك خيز استان انجام شده است ، گفت :  25 ميليارد ريال اعتبار براي مبارزه با سالك در اين منطقه نياز است.

كمال حيدري روز يكشنبه در نشستي با موضوع بيماري سالك در گفت و گو با خبرنگاران افزود: فعاليت جدي در زمينه مبارزه و كنترل بيماري سالك در استان اصفهان از 12 سال گذشته تا كنون انجام شده است.

وي تصريح كرد : سال گذشته 2 هزار و 800 مورد ابتلا به اين بيماري در استان گزارش شد و 50 درصد خدمات بيشتر از سالهاي گذشته به بيماران ارائه شد.

رئيس مركز بهداشت استان اصفهان اظهار داشت: بيماري سالك در بسياري از استان هاي كشور به مقوله اجتماعي تبديل شده و هجده استان و 143 شهر كشور را درگير كرده است.

به گفته وي در زمان حاضر 9 كشور دنيا از جمله كشورهاي عربستان، لبنان، سوريه و برزيل با اين بيماري درگير هستند و موش و پشه بعنوان مخزن و ناقل اين بيماري محسوب مي شوند.

وي تصريح كرد: بهسازي محيط، مساله مهمي است كه بايد مورد توجه جدي افرادي كه در آن مناطق زندگي مي كنند، قرار داشته باشد و ورود بخشداران، دهياران و شهرداران به اين مساله از اهميت ويژه اي برخوردار است.

حيدري خاطرنشان كرد: هر كدام از اداره هاي دامپزشكي، جهاد كشاورزي و منابع طبيعي وظايف و تكاليفي در اين زمينه بر عهده دارند.

وي با بيان اين كه آموزش علمي به مردم در مورد راههاي جلوگيري از ابتلا به بيماري سالك در سالجاري بهتر از سالهاي گذشته انجام شد خاطرنشان كرد: اقدامات خوبي هم در زمينه واكسن و داروي سالك در استان انجام شده كه نتايج آن سال آينده مشخص مي شود.

25 درصد مقابله با بيماري سالك بر عهده مركز بهداشت است

رئيس مركز بهداشت شماره 2 اصفهان گفت: 25 درصد از بار مبارزه و مقابله با بيماري سالك بر عهده مراكز بهداشتي و درماني است و ساير دستگاه ها در اين زمينه بايد همكاري لازم را داشته باشند.

منصوره ابوفاضلي افزود: دانشگاه علوم پزشكي و مركز بهداشت بيش از ميزان وظايف خود در زمينه مبارزه با بيماري سالك كار مي كند.

وي با بيان اين كه نبايد انگشت اتهام افزايش بيماري سالك به سمت دانشگاه علوم پزشكي باشد گفت: شرح وظايف همه دستگاه ها در رابطه با بيماري سالك به آنها ابلاغ شده و همه دستگاه ها بايد در زمينه مقابله با اين بيماري همكاري لازم را دانشگاه علوم پزشكي داشته باشند.

به گفته وي بخشداري ها، شهرداري ها و دهياري ها موظفند نسبت به جمع آوري زباله ها و نخاله هاي ساختماني اقدام كنند.

رئيس مركز بهداشت شماره 2 اصفهان اظهار داشت: برخي از بخشداري ها به وظايف خود در اين زمينه درست عمل نمي كنند و اقدام لازم را در مورد جمع آوري دپوي كود حيواني، نخاله هاي ساختماني و منازل مخروبه انجام نمي دهند.

به گفته وي، برخي از اين منازل مخروبه و قديمي هم متعلق به سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشكگري است كه هيچ اقدامي در زمينه بازسازي اين اماكن انجام نمي دهد و اجازه تخريب آنها را هم داده نمي شود.

ابوفاضلي با اشاره به اين كه تا همه مسوولان به وسط ميدان نيايند، مسايل و مشكلات بيماري سالك در استان حل نخواهد شد تصريح كرد: اداره كل منابع طبيعي هم وظايفي در رابطه با ايجاد طاق زارها دارد و امروز با پيشرفت شهرنشيني، خانه ها و مناطق مسكوني بطرف طاق زارها پيش رفته است.

سالَك يك بيماري پوستي است كه بر اثر گزش نوعي پشه خاكي به انسان منتقل مي شود و ضايعات بد شكل و عوارض اجتماعي، روحي و رواني از پيامدهاي ناگوار ناشي از اين بيماري است.
در ايران دو نوع سالك شهري (نوع خشك) و روستايي (نوع مرطوب) وجود دارد، در سالك روستايي، موش هاي صحرايي مخزن بيماري هستند و پشه خاكي ماده پس از خونخواري از موش صحرايي مبتلا، آلوده شده و در خونخواري مجدد در فرد سالم باعث انتقال بيماري مي شود.
در سالك شهري، مخزن بيماري، بيشتر بيماران مبتلا و به طور تصادفي سگ ها هستند، به اين ترتيب پشه خاكي ماده پس از خونخواري از اطراف زخم سالك، آلوده شده و در خونخواري مجدد در فرد سالم باعث انتقال بيماري مي شود.
اصفهان يكي از استان هاي سالك خيز كشور به ويژه از نوع روستايي است كه حدود هشت شهرستان شامل اردستان، نطنز، برخوار، شاهين شهر و ميمه، اصفهان (مناطق جنوب و جنوب شرق)، نايين، كاشان و آران و بيدگل با جمعيت حدود 700 هزار نفر با اين پديده مواجه هستند.
ميزان ابتلا به اين بيماري در استان اصفهان (در محدوده دانشگاه علوم پزشكي اصفهان به غير از كاشان) در سال گذشته حدود 2 هزار و 800 و در سال 96 حدود 920 مورد بود. زمان اوج ابتلا به اين بيماري فصل تابستان مي باشد و دانشگاه علوم پزشكي اصفهان از سال 87 تا كنون سه برنامه را براي كنترل سالك اجرا كرده است.
در اين مسير، برنامه پنج ساله از 87 تا 92 با هدف كاهش 70 درصدي در بروز سالك و برنامه سه ساله از 94 تا 96 با هدف حفظ نتايج برنامه قبل اجرا شد و برنامه سه ساله از 97 تا 99 با هدف مهار بيماري در حد ميانگين دوره قبل در حال اجراست.
از جمله اقدام هاي انجام شده براي كنترل اين بيماري مي توان به آموزش و اطلاع رساني به مردم ساكن مناطق سالك خيز، تقويت خدمات تشخيص و درمان، هماهنگي بين بخشي براي بهسازي محيط، كنترل مخزن بيماري (مبارزه با جونده) و كنترل ناقل (پشه خاكي) اشاره كرد.
فرايند كنترل مخزن بيماري و ناقل سالك نيز شامل لانه كوبي، طعمه گذاري، لكه گيري، سمپاشي و مه پاشي است و با توجه به اينكه به گفته برخي از مسئولان و مردم مناطق سالك خيز، تاغزارها زيستگاه اين حيوانات هستند بيشتر عمليات ها در تاغزارها انجام شده است.

7150 /6026/
منبع خبر:
ايرنا
 
تاریخ: ۰۳/۰۶/۱۳۹۸