روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸
گليم كرمانشاه در انتظار نمايشگاهي دائمي براي ديده شدن
 
حدود 10 سال پيش بود كه فعالان صنعت فرش و گليم دستبافت استان كرمانشاه دور هم جمع شدند تا براي مشكلات و موانع توليد، بازاريابي و صادرات محصولات استان همفكري كنند...


حوريه ملكي

حدود 10 سال پيش بود كه فعالان صنعت فرش و گليم دستبافت استان كرمانشاه دور هم جمع شدند تا براي مشكلات و موانع توليد، بازاريابي و صادرات محصولات استان همفكري كنند. در آن زمان محمود فيضي رئيس اتحاديه فرش فروشان كرمانشاه هم به عنوان مدير جديد «خوشه فرش و گليم دستباف استان كرمانشاه» منصوب و جايگزين صادق اميري شد. خوشه فرش و گليم استان كرمانشاه با حمايت شركت شهرك هاي صنعتي استان و با هدف بهبود طراحي، توسعه بازار، ارتقاي سطح كيفيت توليدات و مهارت منابع انساني و بهبود زنجيره تأمين مواد اوليه ايجاد شده و قرار شد تا سال 1400 با تكيه بر كيفيت توليدات و قيمت رقابتي، جايگاه برتر عرضه محصولات از لحاظ كمي و كيفي را در سطح منطقه كسب كند و حضور چشمگيري در بازارهاي صادارتي داشته باشد. حالا كمتر از 2 سال به پايان زمان مقرر مانده و معلوم نيست اين خوشه تا چه حد به اهداف خود نزديك شده است. اما آنچه امروز بيش از هر چيز ديگري ضروري به نظر مي رسد، ايجاد نمايشگاهي دائمي براي ديده شدن گليم كرمانشاه است.

اوايل دهه 90 گليم كرمانشاه با افت عجيبي همراه بود. در همان زمان اعلام شد بي كيفيتي توليدات برخي از گليم بافان غير حرفه اي از نظر طرح و رنگ و استفاده از رنگ هاي مصنوعي و گاهي كاموا به جاي استفاده از پشم طبيعي، جذابيت و گيرايي اين محصول صنايع دستي را كاهش داده است.

هنر گليم بافي در همه جاي كرمانشاه ديده مي شود، اما شهرستان هرسين از اين حيث مشهورتر است و در اين راستا ايجاد نقوش هندسي ريز كه شامل نقوش حيوانات و بعضي گياهان كه حالت انتزاعي دارند، از ويژگي هاي گليم هرسين است.

ورني، شيركي پيچ، سوماك و گليم هاي هجمي كه دور گلدان و آباژور و بقيه وسايل تزييني بافته مي شود ، انواع نقشه هاي گليم است و حدود 90 درصد گليم ها ذهني بافت هستند و فقط عده محدودي از گليم بافان، گليم را از روي نقشه مي بافند.

معمولا طرح هاي گليم سنتي همخواني با دكوراسيون هاي منازل امروزي ندارد. براي رفع اين مشكل تغيراتي هر چند محدود را در طرح و رنگ آميزي گليم سنتي انجام شد، اما همچنان گليم هاي توليدي با دكوراسيون منازل امروزي همخواني نداشت.

اما كارشناسان معتقد بودند اگر بخواهيم اين همخواني را ايجاد كنيم، مجبوريم از اصالت سنتي گليم كرمانشاهي بكاهيم كه اين نكته با روحيه كار سنتي و صنايع دستي سازگاري ندارد.

ثبت ملي هرسين به عنوان شهر ملي

حالا نزديك 8 سال از آن روزها مي گذرد و خبرهاي خوبي در مورد گليم كرمانشاه به گوش مي رسد بطوري كه چند روز پيش بود كه معاون ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمانشاه با بيان اينكه هرسين به عنوان شهر ملي گليم ثبت ملي شد گفت: پيش از اين نشان جغرافيايي گليم هرسين ثبت جهاني شده بود كه با ثبت ملي هرسين به عنوان شهر ملي گليم شاهد ارتقاء جايگاه اين هنر خواهيم بود.

پروانه حيدري اظهار داشت: تيم دفاعيه استان كرمانشاه در تاريخ 31 تيرماه با حضور نماينده مجلس شهرستان هرسين، فرماندار هرسين، نماينده استاندار و معاون و مديركل ميراث فرهنگي استان در جلسه ثبت موفق شدند تا با دفاعيات خود و ارائه مستندات لازم اين موفقيت بزرگ را براي استان رقم بزنند.

معاون ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمانشاه گفت: گليم هرسين نشان بين المللي جغرافيايي را از سازمان جهاني دريافت كرده است و ما هرسين را به عنوان شهر ملي گيوه بافي و دالاهو را به عنوان شهر ملي تنبور اعلام كرديم و در دفاتر نمايندگي تهران از آن دفاع كرديم كه نتيجه تأييد شهرستان هرسين به ما ابلاغ شد اما در مورد موضوع دالاهو اين موضوع را به طور مشروط پذيرفتند و بايد يك سري كارهاي نهايي بر روي پرونده تنبور انجام شود تا سال آينده پرونده آن دوباره ارسال شود.

وي با بيان اينكه اين رخداد مهم مي تواند موجب توسعه اقتصادي استان در زمينه فروش و كيفيت صادرات گليم و ارتقاء حوزه گردشگري مؤثر باشد بيان كرد: بايد گليم هرسين را به عنوان يك برند در دنيا مطرح كنيم تا زمينه ثبت جهاني اين محصول نيز در كشور فراهم شود.

حيدري با اشاره به اينكه در سال گذشته همراه با پرونده روستاي فش به عنوان روستاي ملي ساخت و ساز پرونده هرسين را ارسال كرده بوديم كه در سال گذشته اين پرونده را به صورت مشروط از ما پذيرفتند و به ما اعلام كردند كه يك سري شرايط بايد در اين پرونده ايجاد شود كه المان شهري به نام اين گليم هرسين داشته باشيم گفت: تعداد كارگاه هاي صنايع دستي در اين حوزه نسيت به سال گذشته افزايش يافت و 40 كارگاه فعال در حوزه صنايع دستي گليم بافي در شهرستان هرسين فعاليت دارند و بيش از 5000 بافنده گليم در اين شهرستان مشغول هستند.

وي با بيان اينكه در سال گذشته بيش از 100 ميليارد ريال پرداخت تسهيلات داشتيم و تعداد كارگاه ها و مجوزهاي صادر شده را براي كارآفرينان در اين حوزه افزايش داديم بيان كرد: كارگاه هاي اموزشي زيادي در اين حوزه برگزار كرديم و در حوزه نخ رسيس هم بايد برنامه ريزي شود، در حوزه رنگ رزي هم مشكل تامين مواد اوليه بايد برطرف شود و اين زنجيره را براي جهاني شدن تكميل كنيم.

فعاليت 88 واحد فعال با 1750 نفر بافنده

گروهي از كارشناسان حوزه فرش معتقدند فرش كرمانشاه نيازمند نمايشگاه هاي بومي است تا بتواند هميشه خود را در اوج نگه دارد.

مدير سابق خوشه فرش و گليم دستباف استان كرمانشاه هم در سخناني با بيان اينكه توليد فرش استان كرمانشاه نسبت به تبريز و كاشان كم است، خواستار ايجاد يك بازار مطمئن براي عرضه محصولات كارگاه ها و بافندگان استان با برپايي نمايشگاه هاي بومي شد.

به گفته او توليدكنندگان فرش استان از برگزاري نمايشگاه هاي متعدد غيربومي رضايت ندارند زيرا بسياري از شركت كنندگان در اين نمايشگاه ها اقدام به عرضه فرش هاي اماني متعلق به برندهاي معروف مي كنند كه قدرت رقابت با آنها وجود ندارد.

اين مسئول هم به 80 برنامه اين خوشه براي آموزشي و شبكه سازي در حوزه فرش استان اشاره و عنوان كرد: برگزاري تور استان هاي صاحب برند فرش، كمك به دريافت تسهيلات توسط بافندگان، كمك به تأمين مواد اوليه و شبكه فروش، شركت در 11 نمايشگاه داخلي و هفت نمايشگاه خارجي، راه اندازي آزمابشگاه رنگرزي، آموزش طراحي سنتي و آموزش تجارت الكترونيك و فروش از جمله اين خدمات است.

طرح خوشه فرش و گليم دستباف از سال 1395 كليد خورده است كه به گفته صادق اميري هم اكنون 88 واحد فعال با 1750 نفر بافنده در استان دارد كه مي توانند سالانه 120 هزار متر مربع فرش و گليم (به ارزش هر متر مربع يك ميليون تومان) توليد كنند.

اميري تاكيد كرد كه فرش و گليم دستباف استان كرمانشاه بشدت نيازمند يك مركز دائمي، جلوگيري از خروج پشم استان، تهيه مواد اوليه به صورت عمده، فرهنگ سازي در رسانه ها، برپايي نمايشگاه فرش و حمايت از دانش آموختگان اين حوزه است.

علي اصغر طباطبايي، از توليدكنندگان و صادركنندگان فرش استان كرمانشاه نيز گفت: هنوز در مقابل فرش آذربايجان، قم و خراسان حرفي براي گفتن نداريم اما با تكيه بر مواد اوليه و بافندگان خوب استان در آينده تبديل به قطب فرش بافي مي شويم.

وي «پشم زياد و باكيفيت» را نقطه قوت استان كرمانشاه دانست و افزود: رنگ پذيري و ثبات پشم و كيفيت و جنس خوب آن از ويژگي هاي پشم كرمانشاه است كه بايد در داخل استان تبديل به محصول سپس صادر شود.

اين توليد كننده هم از «بازاريابي و فروش» به عنوان حلقه مفقوده حوزه فرش استان ياد و اظهار داشت: بايد به سمت ويژه بافي برويم و با اندازه ها، رنگ بندي و طرح هاي خاص به دنبال جذب مشتري و ايجاد ارزش افزوده باشيم.

70 درصد صنعتگران، بانو هستند

در همين رابطه معاون صنايع دستي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمانشاه جمعيت فعال و صنعتگر صنايع دستي اين استان را در 60 رشته 18 هزار نفر اعلام كرده و گفت: به تازگي قشر جوان آموزش ديده و تحصيل كرده وارد اين حوزه صنايع دستي شده اند و در حوزه چرم و زيورآلات فعاليت خوبي دارند.

وي عنوان كرد: بيش از 70 درصد از اين صنعتگران بانوان هستند و در اين اواخر روستاي ميوان در شهرستان پاوه به عنوان روستاي گيوه بافي معرفي شده و 45 نفر از بانوان در شركت تعاوني اين روستا مشغول به گيوه بافي هستند كه اكثر سفارشات اين تعاوني از خارج از كشور است.

معاون صنايع دستي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمانشاه گفت: به منظور انسجام بخشي به صنايع دستي استان و ايجاد بازار فروش مناسب، تاكنون چهار بازارچه دائمي صنايع دستي در استان كرمانشاه راه اندازي شده است.

وي با اشاره به راه اندازي بازارچه دائمي صنايع دستي با عنوان شهداي مدافع حرم در جنب نمايشگاه بين المللي كرمانشاه افزود: سه بازارچه دائمي صنايع دستي هم در صحنه، روانسر و اسلام آباد غرب راه اندازي شده كه براي تكميل هركدام اعتباري نزديك به 700 ميليون تومان در نظر گرفته شده است.

حيدري با اشاره به اينكه برنامه ريزي داريم كه در هر سال اعتباري براي راه اندازي بازارچه دائمي صنايع دستي در شهرستانهاي ديگر استان در نظر بگيريم عنوان كرد: بازارچه صنايع دستي را داخل سايت بيستون نيز راه اندازي و فروشگاه صنايع دستي را در داخل مجموعه تفريحي بيستون به زودي برپا خواهيم كرد.

معاون صنايع دستي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمانشاه با اشاره به اينكه يك بازارچه موقت فصلي در مجموعه طاقبستان راه اندازي شده است گفت: پر فروش ترين صنايع دستي استان چرم، حصير، سفال، گيوه، لباس محلي، زيورآلات، تراش سنگ هستند.
منبع خبر:
جوان آنلاين
 
تاریخ: ۰۳/۰۶/۱۳۹۸