روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸
2 درصد نوزادان كاشاني تا يك سالگي از شير مصنوعي تغذيه مي كنند
 
كاشان- ايرنا- بر اساس آخرين آمارها 2 درصد نوزادان متولد شده در جمعيت زير پوشش دانشگاه علوم پزشكي كاشان هم چنان تا يك سالگي از شير مصنوعي تغذيه مي كنند.
2 درصد نوزادان كاشاني تا يك سالگي از شير مصنوعي تغذيه مي كنند كاشان- ايرنا- بر اساس آخرين آمارها 2 درصد نوزادان متولد شده در جمعيت زير پوشش دانشگاه علوم پزشكي كاشان هم چنان تا يك سالگي از شير مصنوعي تغذيه مي كنند.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني كاشان روز دوشنبه به مناسبت هفته جهاني تغذيه با شير مادر در گفت وگو با ايرنا بيان كرد: 91.8 درصد نوزادان در اين منطقه تا يك سالگي از شير مادر و 8.2 درصد نيز در كنار آن از شير مصنوعي استفاده مي كنند.

سيد عليرضا مروجي با اشاره به نامگذاري مناسبت امسال با عنوان "توانمندسازي والدين، تقويت تغذيه با شير مادر، حال و آينده"بر اهميت تغذيه از شير مادر تاكيد كرد و افزود: بر اين اساس ايجاد محيطي حمايتي براي مادران در دوران شيردهي، زمينه ساز پرورش كودكاني سالم، باهوش، نوآور و توانمند در جامعه است.

وي با اشاره به نقش پدر و ساير اعضاي خانواده در ارائه كمك هاي عملي يادآور شد: آغاز تغذيه نوزاد از شيرمادر به ويژه در ساعت هاي نخستين زندگي نه تنها حياتي ترين گام براي كاهش مرگ و مير شيرخواران است، بلكه تداوم آن به مدت 6 تا 12 ماه، بهترين و كامل ترين روش تغذيه به شمار مي رود.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي كاشان دريافت اطلاعات در مورد وضعيت بهينه تغذيه با شير مادر در دوران بارداري از ماما، پزشك يا مشاور شيردهي، پيوستن به گروه هاي پشتيباني از مادران در هنگام روبه رو شدن با مشكلات احتمالي، همكاري در زمينه استفاده از مرخصي زايمان و اجراي تغذيه انحصاري با شير مادر تا 6 ماهگي را از جمله راه هاي پرورش كودك سالم عنوان كرد.

وي همچنين همكاري با مادران در تثبيت تغذيه نوزادان با شير مادر و برنامه ريزي براي بازگشت به كار، مطالبه از كارفرمايان و اتحاديه هاي كارگري براي حمايت از تغذيه با شير مادر در محل كار و تعامل با همكاران و اتحاديه ها براي حمايت از حق زايمان، فرزندپروري و تغذيه با شير مادر را از ديگر راهكارها برشمرد.

مروجي اضافه كرد: پيشگيري از برخي سرطان ها، كم خوني، شكستگي ها، ايجاد آرامش براي مادر در كنار تقويت حس عاطفي بين مادر و فرزند از جمله مزيت هاي دوران شيردهي است.

جمعيت افزون بر 465 هزار نفري شهرستان هاي كاشان و آران وبيدگل زير پوشش خدمات بهداشتي و درماني دانشگاه علوم پزشكي كاشان قرار دارند.

يكم تا هفتم آگوست (10تا 16 مردادماه) با هدف تشويق و حمايت از مادران و خانواده ها، هفته جهاني تغذيه با شير مادر نامگذاري شده است.

6136/8123
منبع خبر:
ايرنا
 
تاریخ: ۱۴/۰۵/۱۳۹۸