روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸
22 هزار كاشاني در برابر بيماري هپاتيت واكسينه شدند
 
22 هزار كاشاني در برابر بيماري هپاتيت واكسينه شدند

سيد عليرضا مروجي روز يكشنبه به مناسبت روز جهاني هپاتيت در نشستي با خبرنگاران كاشان بيان كرد: يكهزار نفر كودك، هشت هزار نفر بزرگسال، يكهزار نفر اهداكنندگان خون، 250 نفر بيمار دياليزي واكسن دريافت كرده و در كنار اين افراد، 2 هزار و 183 دوز واكسن هپاتيت نيز به زندانيان تلقيح شده است.

وي با اشاره به انواع ويروس هپاتيت يادآور شد: 47 نفر بيمار مبتلا به هپاتيت بي و سي تاكنون در شهرستان هاي كاشان و آران وبيدگل شناسايي و تحت مراقبت قرار گرفتند كه از ميان افراد شناسايي شده، 40 نفر به هپاتيت بي و هفت نفر نيز به هپاتيت سي مبتلا هستند.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي كاشان آگاهي نداشتن بيشتر مردم در مورد اين قاتل عفوني پيشرو را مورد اشاره قرار داد و افزود: هپاتيت با نشانه هايي مانندخستگي، احساس ناراحتي در ناحيه شكم، تهوع و استفراغ، كاهش اشتها، زردي و تب بروز مي كند و قابل پيشگيري و حتي درمان در صورت تشخيص به هنگام است.

وي اظهار داشت: در اين راستا آموزش 2 هزار و 500 نفر از مراقبان سلامت مرد، رابطان بهداشتي، برخي دانشجويان (جز رده پزشكي)، زنان خانه دار، كارمندان آموزش و پرورش و دانش آموزان در مورد بيماري هپاتيت سال گذشته انجام شد و امسال نيز افزون بر 800 نفر آموزش هاي راه هاي پيشگيري، تشخيص به هنگام و مراجعه براي درمان را فرا گرفتند.

مروجي به تعهد جهاني ايران براي حذف هپاتيت تا سال 2030 اشاره كرد و گفت: آزمايش افراد مبتلا و درمان آنها در اين راستا به جد پيگيري مي شود و مدل جامع سيستماتيك آموزش و ارتقاي سلامت نيز به اجرا گذاشته شده است.

وي اضافه كرد: براي درمان اين بيماري همچنين درمانگاه ويژه هپاتيت در بيمارستان شهيد بهشتي كاشان با همكاري گروه عفوني دانشگاه علوم پزشكي و استادان متخصص گروه عفوني فعاليت دارد.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي كاشان در ادامه رعايت مسائل بهداشتي مانند شستن دست ها با آب و صابون، استفاده از آب و غذاي سالم و سرويس هاي بهداشتي، روابط جنسي محافظت شده، استفاده از سرنگ استريل و استفاده نكردن از وسائل شخصي ديگران مانند مسواك را از جمله راه هاي پيشگيري از ابتلا به هپاتيت برشمرد.

ششم مردادماه (28 ماه ميلادي جولاي) روز جهاني هپاتيت نام گذاري شده است.

جمعيت افزون بر 468 هزار نفري شهرستان هاي كاشان و آران و بيدگل زير پوشش خدمات بهداشتي و درماني دانشگاه علوم پزشكي كاشان قرار دارند.

6136/8123

انتهاي پيام
منبع خبر:
جماران
 
تاریخ: ۰۶/۰۵/۱۳۹۸