روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸
شناسايي 47 مورد هپاتيت B و C در منطقه كاشان
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي كاشان گفت:پارسال 47 مورد هپاتيت B و C در منطقه كاشان گزارش شد و 22 هزار نفر نسبت به اين بيماري واكسينه شدند.


به گزارش گروه استان هاي باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،سيدعليرضا مروجي معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي كاشانمعاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي كاشان صبح امروز در جمع اصحاب رسانه با بيان اينكه هپاتيت نوعي اختلال كبدي است كه در اثر جاي گرفتن ويروس هاي مختلف در كبد ايجاد مي شود، اظهار داشت: يكي از راه هاي ابتلاء به بيماري هاي هپاتيت از طريق خوردن و آشاميدن است كه هپاتيت A و E از اين طريق انتقال مي شوند و هپاتيت B و C نيز از طريق خوني و با رفتارهاي پرخطر ايجاد مي شود و عوارض آن نارسايي كبد و سرطان آن است.

وي با بيان اينكه هپاتيت B و C قابل پيشگيري و درمان است، افزود: براي پيشگيري از هپاتيت B واكسن وجود دارد به نحوي كه از سال 72 به بعد كودكان نسبت به اين بيماري واكسينه هستند و طي اقدامي كه صورت گرفت متولدين تا سال 68 نيز نسبت به اين بيماري واكسينه شدند.

هپاتيت B و C قابل درمان است

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي كاشان ضمن انتقاد از برخي افراد نسبت به ترويج عدم واكسيناسيون ابراز داشت: برخي افراد به اسم اسلام و طب اسلامي نسبت به ترويج عدم واكسيناسيون سخناني را مطرح مي كنند در حالي كه رهبر معظم انقلاب واكسيناسيون را واجب شرعي اعلام كردند به نحوي كه در آغاز طرح واكسيناسيون فلج اطفال شخصاً نسبت به اين موضوع اقدام كردند.

وي با بيان اينكه هپاتيت B و C قابل درمان است، گفت: مبتلايان به اين بيماري ها با وجود داروهاي جديد مي توانند طول عمر خوبي داشته باشند اما هزينه درمان آن گران قيمت است و بر همين اساس بهترين راه براي پيشگيري رعايت بهداشت و اصول ايمني است.

47 مورد هپاتيت B و C در منطقه كاشان گزارش شده است

مروجي با بيان اينكه يكي از راه هاي انتقال هپاتيت B انتقال مادر به نوزاد است، اظهار داشت: نوزاداني كه از اين طريق به بيماري هپاتيت مبتلا مي شوند علاوه بر واكسن هپاتيت سرم هپاتيت نيز دريافت مي كنند و زمان زايمان و جدا شدن بند ناف نوزاد از مادر احتمال انتقال اين بيماري از مادر به نوزاد وجود دارد.

وي با بيان اينكه 40 مورد هپاتيت B و هفت مورد هپاتيت C مشاهده شده است، افزود: تعهدي جهاني توسط ايران به امضا رسيده است كه بيماري هپاتيت تا سال 2030 پايان پيدا كند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي كاشان تاكيد كرد: در همين راستا يك مدل جامع سيستماتيك آموزش و ارتقاي سلامت در كل كشور و به تبع آن در كاشان از سال 96 آغاز شده است به نحوي كه دو هزار و 500 نفر در كاشان و آران و بيدگل آموزش داده شدند به نحوي تنها در سال جاري 800 نفر تحت اين آموزش قرار گرفتند.

22 هزار نفر در سال گذشته نسبت به بيماري هپاتيت واكسينه شدند

وي با بيان اينكه پيش بيني بيني مي شود 1.5 درصد جمعيت كشور هپاتيت B و نيم درصد هپاتيت C دارند، ابراز داشت: در سال 97 حدود 22 هزار واكسن هپاتيت در كاشان استفاده شده به نحوي كه 9 هزار نفر كودك، 9 هزار نفر بزرگسال، 250 نفر بيماران دياليزي، يك هزار نفر اهداكنندگان خون و دو هزار زنداني نسبت به بيماري هپاتيت واكسينه شدند.

وي از اختصاص يك روز به بيماري هپاتيت در بيمارستان شهيد بهشتي كاشان خبر داد و گفت: علائم اوليه هپاتيت ضعف و بي حالي، دردهاي مزمن شكمي، تهوع و غيره است در گام بعدي زردي و يرقان از ديگر راه هاي شناخت بيماري هپاتيت است.
 
تاریخ: ۰۶/۰۵/۱۳۹۸