روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

حذف پوشش بيمه اي داروهاي بدون نسخه منتفي شد
 
همشهري آنلاين: رييس سازمان غذا و دارو از منتفي شدن حذف پوشش بيمه اي داروهاي OTC (بدون نسخه) خبر داد.
رييس سازمان غذا و دارو:
حذف پوشش بيمه اي داروهاي بدون نسخه منتفي شد همشهري آنلاين:
رييس سازمان غذا و دارو از منتفي شدن حذف پوشش بيمه اي داروهاي OTC (بدون نسخه) خبر داد.
به گزارش ايسنا، دكتر غلامرضا اصغري در نشستي خبري در پاسخ به سوال ايسنا درباره حذف بيمه داروهاي OTC گفت: در زمينه بحث حذف بيمه داروهاي OTC، بيمه ها و شورايعالي بيمه تصويب كرد كه پوشش بيمه اي اين داروها حذف شود، اما براي ورود يا خروج دارويي از پوشش بيمه اي، هيات دولت بايد مصوبه را تصويب كند. در اين زمينه هيات دولت موضوع حذف پوشش بيمه اي داروهاي OTC يا بدون نسخه را تصويب نكرد. بنابراين اين موضوع منتفي شده است و قابل اجرا نيست.

وي افزود: ما به اين دليل از اين طرح طرفداري كرديم كه گفتيم مي توان پول بيمه اين داروها را كه آسيبي به افراد وارد نمي كنند، ذخيره كرد و آن را براي بيماران خاص و حمايت بيشتر از داروهاي آنها استفاده كنيم. به هر حال هيات دولت اين طرح را تصويب نكرد و منتفي شد. اصغري در پاسخ به سوال ديگر ايسنا درباره 4000 ميلياردي كه قرار بود براي پرداخت مطالبات داروخانه ها و تجهيزات پزشكي اختصاص داده شود، گفت: تاكنون از اين 4000 ميليارد تومان، 2000 ميليارد تومان محقق شده است كه از اين 2000 ميليارد، 400 ميلياردش از سوي بيمه سلامت بين تمام داروخانه ها پرداخت شده است؛ به طوري كه بيمه سلامت تا پايان شهريور ماه 96 را با همه داروخانه ها تسويه كرده است و اميدواريم تامين اجتماعي هم اين كار را انجام دهد. البته در حال حاضر پرداخت بخشي از مطالبات، چرخه دارو را به راه انداخته است.

وي ادامه داد: 1600ميليارد تومان از اين پول نيز براي پرداخت بدهي هاي دارويي و تجهيزات پزشكي به دانشگاه هاي علوم پزشكي داده شده است كه براي مبناي 60 درصد و 40 درصد پرداخت شوند؛ يعني 60 درصد براي بدهي هاي دارويي و 40 درصد براي پرداخت هاي تجهيزاتي پرداخت مي شود. بنابراين دانشگاه ها در حال حاضر روزبروز پرداخت ها را انجام مي دهند و موظفند اين پول را فقط براي پرداخت اين بدهي ها استفاده كنند. اميدوارم تا پايان اين هفته اين 1600 ميليارد تومان بين شركت هاي پخش دارو و تجهيزات پرداخت شود و 2000 ميليارد ديگر نيز به زودي اختصاص يابد.

وي با بيان اينكه هر ماه حدود 700 ميليارد تومان به مطالبات دارويي و تجهيزات پزشكي افزوده مي شود، گفت: اگر زمان پرداخت ها به شهريور ماه 96 برسد، از نظر ما خوب است و وجود چهار ماه تاخير در پرداخت ها طبيعي است.

به گزارش ايسنا، دكتر اصغري در بخشي از صحبت هايش با بيان اينكه در دهه چهارم انقلاب اسلامي شاهد شكل گيري نظامي مبتني بر معيارها و شعارهاي انقلاب اسلامي هستيم، گفت: يكي از اين معيارها استقلال بود و ما خدا را شاكريم كه اين استقلال در حوزه غذا و دارو هم تا حد زيادي ايجاد شده است. در ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي اغلب شركت هاي دارويي شركت هايي چند مليتي بودند كه با حضور خارجي ها اداره مي شدند. اما در حال حاضر شركت هاي دارويي كشور توسط داروسازان ايراني اداره مي شوند و توانستيم صنعت دارو را بچرخانيم؛ به طوريكه از نظر تعداد 97 درصد داروهاي مورد نياز در كشور از طريق توليد داخلي تامين مي شوند.

وي با اشاره به نقش مهم دارو در سلامت و تجارت گفت: خوشبختانه بازار دارويي ايران بازار خوبي است و در منطقه يكي از افتخارات مان اين است كه داروهاي مورد نيازمان را در داخل كشور توليد مي كنيم و اين موضوع را مديون دانشمندان و داروسازان كشور هستيم. اميدوارم در ساير حوزه ها مانند فرآورده هاي آرايشي - بهداشتي و صنايع غذايي كه مقداري عقب هستيم، بتوانيم چنين دستاوردي داشته باشيم. در حال حاضر در حوزه آرايشي بهداشتي 50 درصد نياز كشور در داخل توليد مي شود كه اميدوارم به تدريج اين ميزان افزايش يابد و بتوانيم تجربه موفق دارو را در تمام اين حوزه ها پيش بريم.

اصغري ادامه داد: در حال حاضر 30 درصد رقم ريالي بازار دارويي كشور به داروهاي خارجي اختصاص دارد. حال براي همين چهار درصد، يك ميليارد و 200 ميليون دلار ارزبري از كشور اتفاق مي افتد. حال فكر كنيد كه اگر 96 درصد مابقي هم داروي خارجي بود، چه ارزي از كشور خارج مي شد. بنابراين توليد داخل اين حجم از داروهاي مورد نياز كشور باعث افتخار است.

وي افزود: از طرفي در حال حاضر فرآورده هاي غذايي، گوشتي و ... در كشور توليد مي شود، اما در زمينه مواد خام مانند روغن، شكر، چاي، برنج و ... وارداتي 10 تا 12 ميليارد دلاري داريم و اميدوارم بتوانيم در اين زمينه ها هم به توليد داخل اكتفا كنيم. البته خوشبختانه محصولات و فرآورده هاي غذايي به ميزان كافي در كشور توليد مي شود و علاوه بر اينكه نياز داخلي را رفع مي كند، بخشي از آن هم به كشورهاي ديگر صادر مي شود و اميدوارم بتوانيم بازارهاي صادراتي را بيش از اين فعال كنيم.

رئيس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالي درباره بحث هاي مربوط به تجويز دارو، گفت: قطعا وظيفه درمان، با پزشك است و تجويز داروها هم از سوي پزشك انجام مي شود. البته در داروهاي OTC يا بدون نسخه اجازه داده شده كه داروخانه ها هم آنها را توصيه كنند و مردم بتوانند آنها را بدون نسخه تهيه كنند، اما ساير اقلام دارويي حتما بايد توسط پزشك تجويز شوند. در عين حال در سازمان غذا و دارو هم در راستاي مصرف منطقي دارو اقداماتي در حال انجام است.

اصغري در پاسخ به سوالي درباره كمبود دارويي در كشور گفت: يكي از مواردي كه سازمان غذا و دارو هر روز آن را رصد مي كند، آمار كمبودهاي دارويي در بازار است كه در حال حاضر حدود 60 تا 65 قلم كمبود دارو در بازار وجود دارد كه رقمي قابل رفع است و چالش برانگيز نيست.

وي با بيان اينكه اقلام دارويي در سه گروه تقسيم مي شوند، ادامه داد: اولين گروه داروهاي توليد داخلي هستند كه مشابه خارجي آنها هم وجود دارد و برخي پزشكان و بيماران مصر هستند كه از نوع خارجي آن استفاده كنند. سياست سازمان غذا و دارو درباره اين گروه به اين شكل است كه براي تقويت توليد داخل، 10 درصد سهم بازار را به نوع خارجي داروهايي مي دهد كه توليد داخل آنها به اندازه تامين نياز كشور توليد مي شود. بنابراين قطعا 10 درصد خارجي دچار كمبود خواهد شد.

وي افزود: دسته دوم، داروهايي هستند كه در زمان توزيع دچار مشكل مي شوند. به عنوان مثال در هفته گذشته به دليل بارش برف برخي كمبودهاي دارويي در بيمارستان ها رخ داد؛ چرا كه بارش برف باعث بسته شدن خيابان ها شده بود و توزيع دارو به خوبي انجام نشد. سومين دسته كمبودهاي دارويي، كمبودهاي واقعي است. در اين دسته، سيستم در تنظيم بازار برخي داروها دچار مشكل مي شود. به عنوان مثال گاهي مصرف اين داروها بيش از ميزان برآورد شده است يا ماده اوليه توليد آن دارو وارد كشور نشده و يا با تاخير مواجه شده است و ممكن است در اين صورت كمبودهايي براي داروها ايجاد شود.

اصغري تاكيد كرد: البته در زمينه داروهاي حياتي، سازمان غذا و دارو حساسيت ويژه اي دارد و همواره ذخيره اي شش ماهه براي داروهاي حياتي در كشور موجود است.
منبع خبر:
همشهري
   تاریخ: ۰۸:۱۸ - ۱۸/۱۱/۱۳۹۶   بازدید: ۱۸۳