روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

همدان| طعم شيرين فرزندآوري به زوج هاي جوان در مركز فاطميه همدان
 
فرزند آوري از آرزو و لذت هاي همه زوج هاي جوان است كه در صورت تأخير در آن با احساس ناكامي مواجه مي شوند كه در اين گزارش به تلاش مركز ناباروري فاطميه همدان براي چشاندن طعم شيرين فرزندآوري به زوج هاي جوان پرداخته شده است.
به گزارش خبرگزاري تسنيم از همدان٬ مركز ناباروري بيمارستان فاطميه همدان٬ محلي است كه زوج هاي جوان با آرزوي فرزند آوري روانه اين مركز مي شوند.

تاكنون چندين هزار زوج به كمك روش هاي درماني موجود در اين مركز صاحب فرزند شده اند، به مركز ناباروري بيمارستان فاطميه همدان مي روم تا از فاصله اي نزديك نظاره گر تلاش پرسنل اين مركز و اميد هايي كه زوج هاي جوان نابارور را براي تحقق آرزوي پدر و مادر شدن به اين مركز كشانده است باشم. ساعت 9 صبح است٬ وارد اين مركز مي شوم از پله هاي آن بالا مي روم٬ لحظه اي درنگ مي كنم٬ چشم هايم را مي بندم و باز مي كنم. آري درست ديده ام، در سالن انتظار جاي سوزن انداختن هم نيست و مملو از زنان و مرداني است كه براي اخذ نوبت ويزيت پزشك متخصص٬ ماما٬ اتاق مشاور و انجام عمل آي يو آي٬ آي وي اف و غيره به انتظار ايستاده ا ند.

به سختي از ميان جمعيت عبور مي كنم٬ چشمم به پرسنلي مي افتد كه براي تسريع در انجام امور بيماران و راه انداختن آ ن ها٬ تلاش مي كنند.

در اين جمعيت٬ اقشار مختلفي از مردم ديده مي شود و همگي فارغ از موقعيت تحصيلي و اجتماعي و اقتصادي شان٬ با هدف مشترك پدر و مادر شدن به اين مركز آمده اند. چند ساعتي در اين مركز مي مانم تا بتوانم با مسئول اين مركز به گفت و گو بنشينم.

رئيس مركز ناباروري بيمارستان فاطميه همدان گفت: ميانگين آمار ناباروري در كل دنيا 15 درصد است كه اين آمار در كشور ما هم اين گونه است.

مرضيه فريماني در گفت و گو با خبرنگار تسنيم٬ اظهار داشت: در كل دنيا ميانگين ناباروري 15 درصد است و البته ميزان ناباروري با سنين زوجين در ارتباط است به طوري كه در سنين پايين احتمال ناباروري نسبت به سنين بالا بسيار كمتر است.

وي با بيان اينكه به طوركلي از هر 100 زوج٬ در پايان سال اول ازدواج٬ 85 زوج باردار مي شوند و 15 زوج نياز به بررسي دارند٬ تصريح كرد: در حالتي كه سن زوجين زير 35 سال است٬ تا حداكثر يك سال پس از اقدام به بارداري مي توانند صبر كنند و پس از آن براي بررسي تأخير در بارداري به پزشك مراجعه كنند.

اين متخصص بيماري هاي زنان و زايمان افزود: در سنين بيش از 35 سال٬ درصورتي كه بيش از شش ماه از اقدام براي بارداري و عدم موفقيت در بارداري نداشته باشند بايد به پزشك مراجعه كنند. اما درصورتي كه سن زوجين بيش از 40 است بايد بلافاصله پس از تأخير در بارداري٬ براي بررسي علت به پزشك مراجعه كنند چراكه ازنظر سنين باروري فرصت زيادي براي آن ها نيست.

فريماني با بيان اينكه معمولاً 10 درصد علل ناباروري ناشناخته است و در 20 تا 25 درصد موارد نيز هر دو زوج مشكل دارند٬ اظهار داشت: 40 درصد از علل ناباروري ها مربوط به خانم ها و 40 درصد نيز مربوط به آقايان است.

شايع تر ين علت ناباروري در خانم ها مشكلا هورموني است

وي به تشريح مهم ترين و شايع ترين علل ناباروري در ميان خانم ها و آقايان پرداخت و گفت: شايع ترين علت ناباروري در ميان خانم ها مشكلات تخمك گذاري٬ هورموني٬ چسبندگي ها و جراحي هاي انجام شده است و در ميان آقايان نيز كمبود تحرك اسپرم٬ اشكال غيرعادي اسپرم و در موارد نادري٬ مشكلات كودكي از شايع ترين علل ناباروري در مردان است.

رئيس مركز ناباروري بيمارستان فاطميه گفت: در صورتي كه مشكلات تخمك گذاري٬ هورموني باشد با دارودرماني به درمان پاسخ مي دهد و در بيشتر موارد مشكل برطرف مي شود.

فريماني به ناباروري ناشي از ضعيف شدن تخمدان اشاره كرد و افزود: معمولاً با بالا رفتن سن٬ تخمدان ها هم ضعيف مي شوند اما در مواردي هم با وجود جوان بودن فرد٬ تخمدان دچار ضعف و از كار افتادگي زودرس مي شود.

وي گفت: در مواردي نيز به دليل عفونت هاي مكرر٬ جراحي و آندومتريوز٬ فرد دچار ناباروري مي شود كه در اين حالت ممكن است بيمار نياز به اهداي تخمك پيدا كند.

اين متخصص و جراح بيماري هاي زنان و زايمان تصريح كرد: تخمدان پلي كيستيك كه به آن تنبلي تخمدان هم گفته مي شود٬ از ديگر عواملي است كه گاها بارداري را با مشكل مواجه مي كند.

فريماني گفت: در تخمدان پلي كيستيك ذخيره تخمدان بالاست و با عدم تخمك گذاري همراه است. پلي كيستيك زمينه ژنتيك دارد اما عوامل محيطي مانند افزايش وزن و كم بودن تحرك نيز در شيوع آن مؤثر است.

وي افزود: در سال هاي اخير ٬ شيوه و سبك نادرست زندگي٬ تغيير در رژيم غذايي و مصرف غذاهاي فست فود موجب شيوع گسترده تخمدان پلي كيستيك در ميان دختران جوان شده است.

رئيس مركز ناباروري بيمارستان فاطميه به اهميت كنترل و درمان تخمدان پلي كيستيك اشاره كرد و اظهار داشت: تأثير اين بيماري تنها در ناباروري و تأخير در بارداري نيست بلكه سبب ايجاد مشكلات متابوليك٬ تغييرات چربي بد خون و بيماري هاي قلبي زودرس مي شود.

فريماني تصريح كرد: مبتلايان به تخمدان پلي كيستيك با مصرف دارو٬ تحرك بدني و اصلاح سبك زندگي مي توانند سيكل هاي خود را به حالت طبيعي برگردانند اما درصورتي كه بيماري خود را كنترل نكنند منجر به ادامه يافتن عدم تخمك گذاري و در نتيجه ضخامت آندومتر و خونريزي هاي نامنظم مي شود.

ماهيانه چهار هزار نفر به مركز ناباروري مراجعه مي كنند

وي از اقدامات مؤثر مركز ناباروري اين بيمارستان خبر داد و گفت: ماهيانه به طور ميانگين سه هزار و 500 نفر تا چهار هزار نفر براي درمان ناباروري به اين مركز مراجعه مي كنند.

رئيس بخش ناباروري بيمارستان فاطميه همدان در خصوص خدماتي كه در اين مركز ارائه مي شود، تصريح كرد: اين مركز داراي خدمات تشخيصي و درماني است. بيماران با گرفتن نوبت قبلي مي توانند وارد اتاق مشاوره شوند و درباره بيماري و روند درمانشان توضيحات روشني را دريافت كنند.

فريماني افزود: پروسه كاري اين مركز به گونه اي است كه ابتدا توسط كارشناسان مامايي مشاوره شده سپس براي ويزيت توسط فلوشيپ هاي نازايي راهنمايي مي شوند.

مدير روابط عمومي بيمارستان فاطميه همدان نيز اظهار كرد: مركز تحقيقات باروري و ناباروري فاطميه همدان، در اسفندماه 1378 با همت و پيگيري جمعي از متخصصان دانشگاه علوم پزشكي همدان به منظور ارائه خدمات نوين درمان ناباروري در استان همدان تأسيس شد.

زهرا كاوندي افزود: اين مركز در دي ماه 1379 شاهد تولد اولين نوزاد حاصل از IVF بوده و به دنبال آن نيز ، آمار تولدهاي زنده حاصل از روش هاي مختلف ART در آن با موفقيت چشمگيري همراه بوده است.

وي تصريح كرد: مركز آموزشي درماني فاطميه دومين مركز در كشور است كه بارداري زنده حاصل از روش IVM را داشته است.

مدير روابط عمومي بيمارستان فاطميه همدان گفت: يكي ديگر از دستاوردهاي اين مركز ، تحقيق و پژوهش در معقوله ناباروري است كه به سرپرستي دكتر فريماني متخصص زنان و زايمان انجام مي گيرد.

كاوندي ابراز كرد: در طرح تحقيقاتي كه براي اولين بار روش PRP ؛بيماراني كه به طور متعدد با شكست ناباروري مواجه مي شدند؛ را در فروردين 95 انجام داده و بارداري با موفقيت روبرو شد، و در تاريخ 13 دي 95 نخستين نوزاد حاصل از اين روش در كشور به دنيا آمد. نتايج اوليه اين تحقيق در شماره سپتامبر امسال در مجله JHRS به چاپ رسيده است.

زوج هاي نابارور حمايت مالي مي شوند

وي از اجراي برنامه حمايت مالي زوجين نابارور به منظور اجراي سياست هاي جديد جمعيتي و ارتقا نرخ باروري خبر داد و گفت: از سال 94 اين برنامه در مركز فاطميه اجرا مي شود و 85 درصد از هزينه ها توسط دولت پرداخت مي شود .

مدير روابط عمومي مركز فاطميه همدان اظهار داست: از نظر ارائه خدمات ناباروري در طرح سلامت٬ همدان در كشور رتبه نخست را كسب كرده است.

كاوندي به آمار تعداد مراجعين واحد ناباروري (IVF) در شش ماه اول امسال اشاره كرد و گفت: با توجه به موفقيت آميز بودن اين روش درماني٬ آمار مراجعين امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو برابر شده است.

به گزارش خبرگزاري تسنيم از همدان٬ زوج هاي زيادي براي درمان مشكلات ناباروري خود به مركز ناباروري فاطميه همدان آمده اند، در جمعشان راه مي يابم و به گفت وگو با يكي از مراجعه كنندگاني كه پروسه درمان خود را طي مي كند مي نشينم و روند درمانش را جويا مي شوم.

سهرابي گفت: پنج سال است كه ازدواج كرده ام٬ و مدت سه سال است اقدام به بارداري كرده ام اما متأسفانه موفق به بارداري نشده ام.

وي افزود: در ابتدا خودم و همسرم اعتقادي به دارودرماني و انجام روش هاي درماني نداشتيم، اما با مشاهده موفقيت بارداري يكي از بستگانمان به وسيله انجام روش درماني آي يو آي٬ ما نيز تصميم گرفتيم براي درمان به اين مركز بياييم.

سهرابي تصريح كرد: به تازگي به اين مركز مراجعه كرده ايم و هنوز در حال گذراندن مراحل انجام آزمايش هستيم. از نظر مالي نيز توانايي پرداخت هزينه ها را نداشتيم، اما با مساعدت مالي كه از طرف دولت به زوج هاي نابارور پرداخت مي شود ديگر نگران تأمين هزينه هاي درمان نيستيم.

به گزارش تسنيم٬ در گوشه اي از سالن انتظار چشمم به مادري افتاد كه با فرزند خردسال خود به اين مركز آمده است، به او نزديك تر مي شوم تا علت حضورش را جويا شوم.

اكرم اسدي گفت: به مدت هفت سال نابارور بودم و با وجود اينكه تمام مراحل دارودرماني از نوع شيميايي و گياهي را گذراندم اما باردار نمي شدم. تا اينكه در نهايت با انجام روش ؛ آي وي اف؛ موفق به بارداري شدم.

وي افزود: در روش ؛ آي وي اف ؛ لقاح در محيط خارج از رحم انجام مي شود و پس از گذشت چند روز در رحم قرار داده مي شود. البته به من گفته شد احتمال دو قلو شدن جنين وجود دارد.

اسدي گفت: آي وي اف عارضه خاصي برايم به دنبال نداشت و خوشبختانه با انجام اولين آي وي اف موفق به بارداري شدم.

وي اظهار داشت: فرزند اولم را سالم به دنيا آوردم٬ اينك فرزندم سه ساله است و بازهم براي بارداري دوم به اين مركز مراجعه كرده ام.

به گزارش تسنيم، خوشبختانه روز به روز شاهد پيشرفت روش هاي علمي و تكنولوژي در زمينه درمان ناباروري هستيم. مركز پژوهش و تحقيقات باروري و ناباروري فاطميه همدان نيز در اين زمينه رشد صعودي داشته و همواره شاهد درصد موفقيت بالايي از بارداري در زناني كه مشكلات باروري دارند٬ هستيم. اما در اين ميان نبايد از نقش پررنگ فرهنگ سازي و آگاهي بخشي غافل شويم.

در گذشته نگاه بسيار ناپسندي به زناني كه در بارداري شان مشكل داشتند٬ مي شد و در موارد بسياري منجر به جدايي زوجين از يكديگر شده است. اما امروز نگاه مردم به اين امر تغيير كرده و با صبر و بردباري كه به خرج مي دهند مي توانند به مدد روش هاي نوين درمان ناباروري و البته خواست خداوند٬ فرزندان خود را به آغوش بكشند.

گزارش از فائزه محمدي

انتهاي پيام/ش
منبع خبر:
تسنیم
   تاریخ: ۰۷:۰۱ - ۱۵/۱۱/۱۳۹۶   بازدید: ۱۶۳