روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

تلويزيون در روز عاشورا
 
شبكه هاي سيما تلاش كردند به واسطه ي پخش زنده مراسم عزاداري عاشوراي حسيني در شهرهاي مختلف كشور و همچنين پخش زنده اقامه نماز ظهر عاشورا، مناسبتي متفاوت را براي بيننده ي تلويزيوني كه به هر دليلي امكان حضور در اين مراسم را نداشت، رقم بزنند.
تلويزيون در روز عاشورا
تلويزيون در روز عاشورا شبكه هاي سيما تلاش كردند به واسطه ي پخش زنده مراسم عزاداري عاشوراي حسيني در شهرهاي مختلف كشور و همچنين پخش زنده اقامه نماز ظهر عاشورا، مناسبتي متفاوت را براي بيننده ي تلويزيوني كه به هر دليلي امكان حضور در اين مراسم را نداشت، رقم بزنند.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاري برنا؛ دوربين هاي شبكه هاي سيما با استقرار در مكان هاي مختلف از جمله حرم هاي مطهر رضوي، حضرت معصومه (س)، ميدان امام حسين (ع) تهران، آستان مقدس امام زاده هلال بن علي(ع) كاشان، حرم مطهر حضرت احمد بن موسي(ع) شيراز، حرم حضرت عبدالعظيم حسيني(ع)، امام زاده صالح(ع)، دانشگاه امام صادق (ع)، ميدان طهراني مقدم سعادت آباد و همچنين كربلاي معلي، مراسم سوگواري عاشوراي حسيني را به صورت زنده منعكس كردند.

شبكه هاي يك دو سه و پنج سيما ارتباط زنده با محل عزاداري و پخش تصاوير مختلف از شهرهاي كشور و همچنين نقاط مختلف تهران را در دستور كار قرار داده بودند كه اين برنامه ها تا پايان اقامه نماز عاشورا به طول انجاميد.

اين شبكه ها حتي در مقاطعي با به كار بردن چند قاب و نمايش تصاوير همزمان از چند استان كشور تلاش كردند، بيننده تلويزيون را به شكل حداكثري در جريان عزاداري ها قرار دهند.

شبكه يك سيما تنها شبكه اي بود كه همزمان پخش استوديويي و نماهاي بيروني را در دستور كار قرار داده بود و در دكوري كه نسبتا تلاش شده بود از فضاي دم دستي برنامه هاي محرمي در سال هاي گذشته فاصله بگيرد، پخش ويژه برنامه «من حسيني ام» را با اجراي مهدي آقابيگي روي آنتن فرستاد.

اين برنامه پخش مستقيم مراسم عزاداري عاشوراي حسيني در نقاط مختلف كشور از جمله بندرعباس، زاهدان و تهران را بر عهده داشت و اذان ظهر به افق تهران را با صداي موذن زاده اردبيلي پخش كرد.

شبكه هاي دو و سه سيما هم با رويكرد برقراري ارتباط زنده از اجتماع بزرگ عزاداران عاشوراي حسيني در شهرها واستان هاي مختلف ويژه برنامه هايشان را روي آنتن فرستادند. اين شبكه ها گاه با ارائه همزمان چهار قاب از مراسم عزاداري در شهرهاي مختلف كشور، تلاش كردند بيننده تلويزيوني را در جريان جزييات اين مراسم قرار دهند.

شبكه چهار سيما در فضايي متفاوت از اين سه شبكه، مقتل خواني هاي ساعد باقري را پخش مي كرد كه اين تصاوير گاه با ارتباط مستقيم با كربلاي معلي در دوقاب جداگانه همزمان مي شد.

شبكه پنج سيما به رغم آنكه براي مخاطب تهراني تعريف شده است در پخش زنده مراسم عزاداري، همانند سه شبكه سراسري ديگر به انعكاس اين مراسم از شهرهاي مختلف كشور پرداخت. اين شبكه همچنين تصاويري از نماز ظهر عاشورا كه در شهر كرمان برگزار شده بود را به صورت زنده روي آنتن فرستاد.

شبكه خبر تا ظهر عاشورا حجم بالايي از تصاوير بخش هاي خبري و همچنين زيرنويس هاي خود را به انعكاس مراسم عزاداري عاشورا در نقاط مختلف كشور اختصاص داده بود. پخش تصاوير مستقيم از سخنراني دبيركل حزب الله لبنان درباره تحولات منطقه بخش ديگر برنامه هاي اين شبكه بود. شبكه خبر در ادامه پخش تصاوير زنده از برگزاري نماز ظهر عاشورا در خراسان رضوي را در دستور كار قرار داد.

شبكه آموزش با حال و هوايي نسبتا متفاوت از شبكه هاي ديگر نماهنگ هاي مرتبط با عاشوراي حسيني به همراه نوحه ها و سخنراني هاي متناسب با اين مناسبت را روي آنتن فرستاد.

شبكه قرآن هم مانند اغلب شبكه هاي سراسري، پخش تصاوير زنده از مراسم عزاداري و اقامه نمازظهر عاشورا در شهرهاي مختلف را در دستور كار قرار داده بود.

گروه تامين شبكه مستند به مناسبت عاشوراي حسيني پخش مستندي با عنوان «دربند» را به عهده گرفت كه اين مستند به برگزاري مراسم محرم در شهر دربند در قفقاز مي پردازد.

شبكه هاي نمايش (فيلم اكشن يخ 2)، تماشا (سريال كشيك قلب)، آي فيلم (چرخ و فلك) و شبكه كودك (كارتن) پخش برنامه هاي نمايشي و روتين خود را در اين ساعات ادامه دادند.

ضمن اينكه تمامي شبكه ها جمله مشترك «لبيك يا حسين(ع)» با لوگوهاي متفاوت را در گوشه اي از صفحه خود درج كرده بودند.

پخش برنامه «نماي نزديك» با موضوع پشت صحنه و گفت وگو با عوامل «مختارنامه» هم برنامه شبكه نسيم در ظهر عاشورا بود.
منبع خبر:
برنا نيوز
   تاریخ: ۱۲:۱۴ - ۲۰/۰۶/۱۳۹۸   بازدید: ۱۸۷