روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

كاشت ساقه مغز و امكان بازگشت شنوايي
 
محمد شبيري-گروه خبر
رئيس مركز كاشت حلزون دانشگاه علوم پزشكي شيراز از انجام جراحي كاشت ساقه مغز براي نخستين بار در جنوب كشور خبر داد و گفت: پيش از اين، اين عمل به صورت اندك در تهران انجام شده بود.
گروه خبر به گزارش خبرنگار شيراز نوين، روز گذشته دكترسيدبصير هاشمي در حاشيه جراحي كاشت ساقه مغز با اشاره به انجام كاشت ساقه مغز براي نخستين بار در جنوب كشور اظهار داشت: بيمار جوان 30 ساله ني ريزي است كه به دليل تومور مغزي به مدت 4سال شنوايي خود را از دست داده كه با انجام اين عمل دوباره مي تواند شنوايي خود را به دست آورد.
وي با بيان اينكه اين جراحي پيش از اين به صورت اندك در تهران انجام شده بود، گفت: امروز اين جراحي براي نخستين بار در شيراز و در بيمارستان چمران انجام شده كه مي تواند بارقه اميدي براي كساني باشد كه به هر دليل ساقه مغز خود را از دست داده اند.
رئيس مركز كاشت حلزون دانشگاه علوم پزشكي شيراز با تأكيد بر اينكه با انجام اين عمل بارقه اميد براي ناشنوايان دو چندان شده است، افزود: در گذشته تنها بيماراني كه از داشتن حلزون گوش محروم بودند مي توانستند كانديد جراحي قرار بگيرند و شنوايي خود را به دست آورند اما با اين روش بيماران بيشتري امكان بهبود دارند.
هاشمي با بيان اينكه افرادي كه به هر دليل از جمله تومور مغزي ساقه مغزشان دچار مشكل شده باشد، مي توانند كانديد اين جراحي باشند، بيان كرد: در زمينه كاشت ساقه مغز در دنيا كمتر از هزار عمل انجام شده و در ايران نيز پيش از اين تنها در تهران و به صورت محدود اين جراحي انجام شده بود اما با انجام اين كار در شيراز زمينه براي درمان بسياري از افراد در جنوب كشور فراهم شده است. وي با بيان اينكه اين جراحي توسط يك گروه جراحي مغز و اعصاب و گروه جراحي گوش و حلق و بيني انجام شده، عنوان كرد: پيش بيني مي شود كه سالانه بتوان 10 نفر را در شيراز مورد عمل جراحي قرار داد. رئيس مركز كاشت حلزون دانشگاه علوم پزشكي شيراز با بيان اينكه هزينه اين پروتز به تنهايي 15 هزار دلار است، تصريح كرد: با تعرفه دولتي و با كمك دانشگاه و هيئت ارزي دولت مي توان زمينه اين جراحي براي افراد نيازمند را نيز فراهم كرد.
اين درحالي است كه قبل از كاشت پروتزساقه مغز، تومورسر اين بيمار توسط دكتر آرش صفاريان جراح مغز واعصاب از جمجمه بيمار خارج وسپس پروتز ساقه مغز توسط دكتر هاشمي در سر بيمار قرار گرفت تا اين بيمار بتواند بعد از 4 سال ناشنوايي، شنوايي خود را به دست آورد. در ادامه خسرو رحيميان برادر بيمار دريافت كننده پروتز ساقه مغز با اعلام اينكه برادرم به دليل اين بيماري نه تنها شنوايي خود را از دست داده بلكه از تحصيل نيز در دانشگاه شيراز نيز بازمانده بود، گفت: اميدوارم با اين جراحي برادرم بتواند به زندگي عادي خود دوباره بازگردد و در دانشگاه ادامه تحصيل دهد.
رحيميان در تشريح بيشتر بيماري برادر خود گفت: وي از شش سال گذشته پس از ابتلا به بيماري تومور مغزي به مرور زمان شنوايي خود را به طور 100درصد از دست داد، در حالي كه براي ارتباط با ديگران به صورت لب خواني و يا نوشتاري ارتباط برقرار مي كرد.
وي ادامه داد: برادرم در دانشگاه شيراز در رشته بهداشت مشغول به تحصيل بود كه پس از مبتلا شدن به اين بيماري خانه نشين شد.
رحيميان با اشاره به اينكه براي درمان برادرم خانواده حاضر بودند منزل و يا تمام دارايي خود را به فروش بگذارند تا علي درمان و شنوايي خود را به دست بياورد، گفت: كه با اين روش درماني حالا او با تنها مبلغ 6ميليون تومان شنوا شده و دوباره مي تواند به جامعه بازگردد. برادر بيمار افزود: وي از سال ها پيش براي به دست آوردن مجدد شنوايي خود به دنبال روش هاي درماني بود كه با مراجعه به دكتر هاشمي مطلع شد كه قرار است روش كاشت ساقه مغز در شيراز انجام شود كه بارقه اميد در دل او دوچندان شد.
خانواده رحيميان در توصيف اين جراحي تلاش دكتر صفاريان و دكتر هاشمي را يك اقدام بزرگ و فراموش نشدني براي خانواده ناشنوايان دانست وگفت: خانواده رحيميان كار بزرگ اين پزشكان را هيچگاه فراموش نخواهند كرد.
   تاریخ: ۱۳:۵۱ - ۱۳/۰۶/۱۳۹۸   بازدید: ۲۰۰