روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

سناريوي تكان دهنده دردهاي صورت
 
هميشه كشيدن دندان تنها راه كنترل دردهاي شديد فك و صورت نيست بلكه اين مشكل مي تواند از بروز عارضه اي پيچيده در قاعده جمجمه خبر دهد. هوشنگ صابري, جراح مغز و اعصاب و عضو هيت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران, افزود: گاهي اوقات افراد دچار دردهاي ناتوان كننده و هولناكي در...
به گزارشتيتربرتر؛ هميشه كشيدن دندان تنها راه كنترل دردهاي شديد فك و صورت نيست بلكه اين مشكل مي تواند از بروز عارضه اي پيچيده در قاعده جمجمه خبر دهد.
هوشنگ صابري, جراح مغز و اعصاب و عضو هيت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران, افزود: گاهي اوقات افراد دچار دردهاي ناتوان كننده و هولناكي در ناحيه فك و صورتشان ميشوند كه متاسفانه در بيشتر مواقع به علت خطاهاي تشخيصي ,يك و يا دو رديف از دندانها كشيده ميشود ولي همچنان درد ادامه دارد و اين در حاليست كه منشا اين عارضه بايد در قاعده جمجمه و عروق داخل قاعده جستجو شود كه البته اين بيماري در دهه 5 الي 6 عمر و در مردان بيشتر مشهود است. 

وي با بيان اينكه عارضه اي موسوم به پرفشاري عروق قاعده جمجمه و يا پيچيدگي عروق در قاعده جمجمه عامل اصلي بروز دردهاي طاقت فرساي صورت است, تاكيد كرد: در اين عارضه افراد مبتلا به علت شدت درد حتي قادر به اصلاح صورت و يا بخشي از آن نيستند و كوچكترين تماس با محل درد منجر به شدت آن به صورت دردي تير كشنده و بآ حالت برق گرفتگي ميشود كه حتي در برخي مواقع بيمار را به آستانه خودكشي ميكشاند و اين در حالي است در عكسها و تصوير برداريها ضايعه يا توموري ديده نميشود و بررسي علايم باليني توسط متخصصين مغز و اعصاب, بهترين راه تشخيص است. 

دكترهوشنگ صابري پرفشاري خون را يكي از دلايل  بروز فشار بر عروق قاعده جمجمه ذكر كرده و ادامه داد: به طور كلي علت اصلي ايجاد فشار بر اين عروق اين است كه با افزايش سن برخي از عروق قاعده اي جمجمه كه در مسير اعصاب حساس صورت قرار دارند, طولاني شده كه چون تمام عروق داراي نبض هستند، ضربان ناشي از آن با ايجاد فشار و ضربه مداوم بر مركز اعصاب صورت منجر به بروز درد غير قابل تحملي ميشوند زيرا اعصاب 3 قلو و يا جزع پنجم جمجمه منشا حس صورت است كه فشار عروق مجاور آن را به شدت تحريك مي كند. 

اين جراح مغز و اعصاب، درمان دارويي را در مراحل اوليه بيماري و در كنترل آن بسيار موثر دانسته و گفت: در صورتيكه عارضه با دارو كنترل نشده و يا شدت يابد با جراحي و ايجاد برشي در پشت گوش وارد قاعده جمجمه و محل اعصاب 3 قلو شده و با برداشتن فشار از روي نوار عصبي، بلافاصله عارضه رفع ميشود كه تقريبا در بالغ بر 95 درصد از مواد بيمار به بهبودي كامل ميرسد و اين درمانها هم اكنون در بيشتر بيمارستانهاي دولتي بويژه بيمارستان امام خميني موجود است.
منبع خبر:
تیتر برتر
   تاریخ: ۰۲:۲۷ - ۲۲/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۱۵۶