روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸

چند درصد مردم از دردهاي استخواني رنج مي برند؟
 
رييس مركز تحقيقات روماتولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: نتايج مطالعات ما در چند شهر مختلف نشان مي دهد بيش از 40 درصد مردم از دردهاي استخواني و مفصلي شكايت دارند.
آرتريت روماتوئيد دكتر احمدرضا جمشيدي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين كه مركز تحقيقات روماتولوژي تاكنون چند فعاليت پژوهشي داشته گفت: يكي از پژوهش هاي اين مركز، بررسي ميزان شيوع بيماري هاي روماتيسمي در سطح كشور بوده است. ابتدا در شهر تهران و بعدتر در چهار يا پنج نقطه كشور اين مطالعات انجام شده است. اين مطالعات با همكاري سازمان بهداشت جهاني و انجمن روماتولوژي آسيا و اقيانوسيه انجام شد.

وي با بيان اين كه بيماري هاي روماتيسمي اصولا بيماري هاي شايعي به حساب مي آيند، افزود: ما طي يك طرح پژوهشي از مردم تهران پرسيديم:« آيا در يك هفته گذشته، دردهاي استخواني مفصلي داشته ايد يا خير؟» در اين مطالعه كه در سال 83 انجام شده بود 43 درصد مردم تهران اعلام كردند كه در يك هفته گذشته دردهاي استخواني مفصلي داشته اند. آخرين قسمت اين مطالعه در سال 96 در يزد انجام شد. يافته هاي اين مطالعه در شهرهاي مختلف تقريبا يكسان بوده است.

پيشگيري از كمردرد با آموزش

اين فوق تخصص روماتولوژي ادامه داد: بعد از تهران، در تويسركان، زاهدان و سنندج هم اين مطالعه انجام شد. نتايج همه اين مطالعات نشان مي دهد شيوع شكايت مردم از دردهاي استخواني و مفصلي بالاي 40 درصد است و طبيعتا اين موضوع بار مسئوليت را افزايش مي دهد.

وي افزود: بيماراني كه دچار كمردرد هستند چندان به درمان دارويي نياز ندارند. اگر به اين افراد شيوه صحيح نشستن و ايستادن و .. آموزش داده شود، كمردرد قابل پيشگيري خواهد بود. از طرفي اين بيماري ها هزينه بر هستند.عموما افرادي كه به اين بيماري ها دچار مي شوند نان آور خانواده هستند و با دردهاي استخواني مفصلي در انجام وظايف خود به عنوان نان آور خانواده دچار مشكل مي شوند و از سوي ديگر در محيط كار خود نيز دچار مشكلاتي مي شوند و ممكن است به محيط كار خود صدمه بزنند. اولين قدم اين است كه با آموزش همگاني از شيوع اين دردهاي استخواني و مفصلي پيشگيري كنيم. اگر مجموع اين هزينه هاي پيشگيري محاسبه شود از هزينه درمان كمتر خواهد بود.

جمشيدي درباره تاثير آموزش افراد در درمان و پيشگيري از بيماري هاي روماتيسمي گفت: ما در يك طرح پژوهشي افرادي كه دچار كمردرد بودند را به دو دسته تقسيم كرديم و براي تعدادي از آن ها برنامه هاي آموزشي برگزار كرديم و براي برخي ديگر نه و در نهايت متوجه شديم آموزش در اين زمينه بسيار موثر است. بنابراين اولويت اول مركز تحقيقات روماتولوژي، انجام فعاليت هايي است كه تاثير آن در سطح جامعه ديده شود. 15.5 درصد مردم بالاي 15 سال ما آرتروز زانو دارند و درمان ها فقط نگهدارنده است تا بيمار ديرتر به قراردادن پروتز در زانو برسند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران يكي ديگر از اولويت هاي پژوهشي اين مركز را ثبت اطلاعات بيماران(رجيستر كردن) آن ها دانست و افزود: از دو سال پيش در مركز تحقيقات روماتولوژي، سامانه ثبت بيماري ها را راه اندازي كرديم و اولويت اين است كه سامانه ثبت بيماري هاي كشوري داشته باشيم تا اطلاعات بيماران سطح كشور جمع آوري شود. اكنون سامانه اي تحت عنوان روماتري آماده شده و حدود 18 مركز در سطح كشور به آن متصل شده اند و حدود 3000 بيمار ظرف كمتر از يك سال رجيستر شدند و بنا داريم كه اگر بتوانيم اين سيستم را در سطح كشور گسترش دهيم تا بتوانيم بيماري ها را ثبت كنيم. ثبت بيماري ها از نظر نظام سلامت بسيار مهم است و براي پژوهش هاي بعدي ما هم مي تواند منبع مهمي باشد. از سوي ديگر داشتن اطلاعات به روز، در زمينه درمان بيماري ها موثر است.

وي ادامه داد: برخي بيماري هاي روماتيسمي، با وجود اين كه شيوع بالايي ندارند اما هزينه هاي زيادي دارند و زندگي مبتلايان را به شدت تحت تاثير قرار مي دهند. بيماري هاي روماتيسمي برخلاف اغلب بيماري ها مزمن هستند و وقتي وارد زندگي فرد مي شوند تا آخر عمر همراه وي مي مانند. بيماري هاي روماتيسمي عمر افراد را كم مي كند اما اين كاهش در حدي نيست كه بيمار نتواند زندگي كند.

شيوع آرتريت روماتوئيد در ايران 0.35 است

وي با بيان اين كه پژوهش ها نشان داده در بيماري هاي مكانيكي روماتيسمي، آرتروز، كمردرد، پوكي استخوان و در بيماري هاي التهابي آرتريت روماتوئيد شايع است، گفت: شيوع آرتريت روماتوئيد در جهان يك درصد است و در ايران اين آمار 0.35 درصد است. جالب است بدانيد كه ما مطالعه اي در زردشتيان يزدي درباره شيوع آرتريت روماتوئيد داشتيم و از آن جايي كه اين افراد با هم كيشان خود ازدواج مي كنند داراي نژاد آريايي خالص هستند. اين مطالعه نتيجه جالبي داشت و نشان داد كه شيوع آرتريت روماتوئيد در جامعه زردشتيان با درصد شيوع اين بيماري در ميان اروپاييان برابر است

جمشيدي شايع ترين بيماري روماتيسمي التهابي را آرتريت روماتوئيد معرفي كرد و افزود: اين بيماري، تا آخر عمر همراه بيمار باقي مي ماند و درمان آن طولاني مدت است. معمولا طبقات متوسط به پايين جامعه و افراد ميانسال به بيماري هاي روماتيسمي دچار مي شوند. ما گروه هاي تحقيقاتي در زمينه آرتريت روماتوئيد، لوپوس، اسكلرودرمي و بهجت تشكيل داده ايم. بيماري بهجت از اين جهت براي ما مهم است كه فقط در كشورهاي در مسير جاده ابريشم شايع است. بيماري بهجت موجب آفت دهان، آفت دستگاه تناسلي و درگيري چشمي و ضايعات پوستي مي شود.

اين استاد دانشگاه درباره فعاليت هاي مركز تحقيقات روماتولوژي در زمينه علت شناسي بيماري ها گفت: چند سالي است كه ما يك آزمايشگاه تحقيقاتي ايمونوژنتيك در مركز تحقيقات روماتولوژي راه اندازي كرديم و بر روي پاتوفيزيولوژي بيماري ها( علت شناسي) كار مي كنيم. در اين كار تحقيقات گسترده اي انجام داديم و مقالات بسياري در مجلات معتبر دنيا منتشر كرديم.

جمشيدي در ادامه، با دسته بندي كردن تحقيقات به دو دسته محسوس و نامحسوس گفت: تحقيقات محسوس به تحقيقات باليني گفته مي شود و تحقيقات نامحسوس، تحقيقاتي هستند كه به شناخت بيماري ها كمك مي كند. براي آرتريت روماتوئيد درمان هاي مختلفي وجود داشت و طي اين درمان ها بيماران گاهي دچار تغيير شكل مفصل مي شدند و از كارافتاده مي شدند. محققان در پاتوفيزيولوژي بيماري ها فاكتوري به نام tnf آلفا را پيدا كردند كه اين ماده التهاب زايي بالايي دارد. اثبات اين موضوع در تحقيقات پايه منجر به توليد دارويي شد كه ماده tnf را مهار مي كند و اين دارو تا حد خوبي باعث شد كه بيماري آرتريت روماتوئيد مهار شود. به همين دليل ما تحقيقات پايه را راه اندازي كرديم و در حال حاضر، پل ارتباطي بين تحقيقات پايه و بالين ايجاد شده كه مي تواند در فرآيند كنترل بيماري ها در آينده موفق باشد.

ثبت 8000 بيمار داراي بهجت در سيستم رجيستري مركز تحقيقات روماتولوژي

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اين كه در درمان بيماري بهجت صاحب سبك هستيم درباره پژوهش هاي مرتبط با اين بيماري گفت: كارهاي تحقيقاتي فراواني درباره بيماري بهجت انجام داده ايم. ما در سامانه رجيستري مركز تحقيقات روماتولوژي، 8000 بيمار بهجت داريم. بهجت بيماري اي است كه با مشخصات بيماري( كرايتريا) تعريف مي شود و دستگاه تشخيصي ندارد. در ايران، دكتر دواچي، عضو هيئت علمي مركز تحقيقات روماتولوژي، مسئول بخش كرايترياي بهجت در آسيا و اقيانوسيه بودند. مركز تحقيقات روماتولوژي، مطالعه اي با حضور چند كشور مثل ژاپن و اتريش انجام داد و در نتيجه آن يك كرايترياي تشخيصي جديدي در سال 95 براي اين بيماري اعلام كردند كه مقاله آن جزو مقالات برتر است. مطالعه ديگري هم در زمينه بيماري بهجت با پرتغال انجام شده است. از آن جايي كه مركز تحقيقات روماتولوژي دارد بيشتر شناخته مي شود، فعاليت هاي بين المللي اين مركز هم رو به گسترش است.

اين استاد دانشگاه درباره كارآزمايي هاي باليني انجام شده در مركز تحقيقات روماتولوژي گفت: كار آزمايي باليني برخي داروها هم در مركز تحقيقات روماتولوژي انجام شده و در اين حوزه ارتباط خوبي با صنعت داريم. دو داروي مهم در بازار در خصوص درمان بيماري هاي روماتيسمي وجود دارد كه يكي از آن ها آلتبرل و ديگري سينورا نام دارد كه در درمان بيماري هاي آرتريت روماتوئيد، پستوريازيس پوستي و مفصلي و هم چنين در درمان برخي بيماري هاي نادر به كار مي رود. اين داروها، كليدي در درمان بيماري هاي روماتيسمي بودند. پس از توليد اين داروها در كارخانه ها، كارآزمايي باليني اين داروها در مركز انجام شد و اثربخشي و عوارض آن ها مشخص شد. پس از آن، وزارت بهداشت اجازه توليد وسيع اين داروها را داد و داروها در اختيار مردم قرار گرفتند.

جمشيدي افزود: يكي ديگر از داروهايي كه كارآزمايي باليني خود را در مركز مي گذراند، دارويي براي درمان پوكي استخوان است، اين كارآزمايي باليني به صورت چندمركزي در كشور در حال انجام است.بخش ديگري از كار تحقيقاتي در اين مركز، در زمينه شناخت علائم بيماري هاست كه فعاليت ها در اين زمينه انجام شده و مقالات آن منتشر شده است.

انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۰۲:۴۷ - ۲۰/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۶۶