روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹

درمان پاركينسون با داروي گياهي ايراني
 
محققان با انجام طرحي پژوهشي موفق به توليد دارويي گياهي براي بهبود علائم بيماري پاركينسون شدند. اين دارو اكنون در مراحل تجاري سازي قرار دارد و به زودي وارد بازار مي شود.
- سياست

درمان پاركينسون با داروي گياهي ايراني

پاركينسون با داروي گياهي ايراني درمان مي شود محققان با انجام طرحي پژوهشي موفق به توليد دارويي گياهي براي بهبود علائم بيماري پاركينسون شدند. اين دارو اكنون در مراحل تجاري سازي قرار دارد و به زودي وارد بازار مي شود.

به گزارش مشرق، پاركينسون نام بيماري است كه يكي از مشكلات سلامت عمومي در سراسر جهان محسوب مي شود. اين بيماري مزمن با مرگ تدريجي سلول هاي عصبي توليد كننده دوپامين در قاعده مغز بروز مي كند كه نتيجه آن عدم تعادل دوپامين در مغز است. اختلالات حركتي شامل سفتي عضلات، لرزش، كندي حركات و در حالت شديد از دست دادن حركات فيزيكي از جمله نشانه هاي اين بيماري محسوب مي شوند.

اما راهكار درمان و بهبود علائم بيماري استفاده از دارويي به نام لوودوپا است.داروهاي شيميايي و گياهي در كشورهاي مختلف حاوي اين ماده توليد مي شود اما در كشورمان داروي گياهي به صورت بومي براي اين بيماري توليد نمي شد تا اينكه محققان كشورمان در دانشگاه علوم پزشكي و خدمات درماني تهران موفق به توليد داروي گياهي براي بهبود علائم اين بيماري شدند. تحقيقات براي توليد اين دارو با انجام طرحي پژوهشي با پشتيباني صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري آغاز شد.

بيشتر بخوانيد: بهترين راه درمان «كبد چرب» چيست؟
سميرا رحماني پژوهشگر اين طرح پژوهشي بيان كرد: در اين طرح از گياه «مونوكا پرو» كه بومي هند است استخراج و استاندارد سازي لوودوپا انجام شد. اين گياه تا 15 درصد حاوي لوودوپا طبيعي است و در طب سنتي نيز كاربرد دارد و عمده مصرف آن نيز براي بهبود علائم پاركينسون است.

وي ادامه داد: عصاره گيري و فرمول كردن براي توليد دارو انجام شد و موفق شديم براي نخستين بار در ايران گياه دارويي براي اين بيماري را بومي سازي كنيم و شكل دارويي گياهي پايدار حاوي لوودوپا تهيه شد. لوودوپا در بدن توسط آنزيم به دوپامين تبديل مي شود وعلاوه بر بهبود علائم پاركينسون بر روي خلق و خو هم اثرات مثبت دارد.

رحماني درباره اهميت انجام اين طرح پژوهشي عنوان كرد: جستجو براي يافتن روش هاي جديد و اقتصادي سنتزي و استفاده از منابع گياهي به منظور توليد مواد اوليه دارويي مورد نياز صنايع داروسازي (به ويژه لوودوپا) در كشور جز اولويت هاي توليدي محسوب مي شود و در صورت دستيابي به دانش فني توليد امكانات خودكفايي كشور در اين زمينه را فراهم خواهد كرد.

وي افزود: همچنين با توجه به روند افزايشي بيماري پاركينسون در ميان افراد سالخورده، دستيابي به منابع و اشكال داروهاي گياهي حاوي لوودوپا با اثرات جانبي كمتر و موثر بر درمان و بهبود بيماري از اهميت ويژه اي دارد. از سويي غربالگري از گياهان منتخب خانواده Leguminosae، به منظور معرفي منابع با ارزش گياهي حاوي لوودوپا براي توليد مواد اوليه دارويي كه فرصت هاي جديدي را براي صنعت داروسازي ايجاد مي كند.اين دارو مجوزهاي لازم براي توليد از سازمان و غذا و دارو را دريافت كرده است و در مراحل تجاري سازي قرار دارد.

منبع: تسنيم
منبع خبر:
مشرق
   تاریخ: ۰۶:۳۲ - ۲۰/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۱۶۷