روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸

از مصرف گوشت و جگر به صورت خام يا نيم پز خودداري كنيد
 
با توجه در پيش بودن عيد قربان كارشناسان بهداشتي مي گويند كه شهروندان دام مورد نياز خود را از ميادين مجاز عرضه دام كه مورد تاييد دامپزشكي است، خريداري كنند.
به گزارش مليت به نقل از ايرنا،رئيس گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري هاي واگير مركز بهداشت استان زنجان افزود: با توجه به فرا رسيدن عيد سعيد قربان مركز بهداشت دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني زنجان توصيه هاي بهداشتي براي پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي قابل انتقال بين انسان و حيوان تب مالت، تب خونريزي دهنده كريمه كنگو، سياه زخم و را به شهروندان ارائه كرده است.

حسين معصومي افزود: بر اين اساس به شهروندان توصيه مي شود - قبل از خريد دام با كارشناسان دامپزشكي مستقر در ميادين دام مشورت كرده و علاوه بر آن از ذبح دام در معابر عمومي خودداري كنند.

وي اظهار داشت:- توصيه مي شود ذبح دام در كشتارگاه صنعتي انجام گرفته و در اين ميان، گوشت، جگر و ساير بافت هاي دامي مورد نياز خود را از مراكز مورد تاييد دامپزشكي تهيه كنيد.

اين كارشناس ا با تاكيد بر اينكه هنگام تماس با دام و ذبح دام از وسايل حفاظتي مثل دستكش لاستيكي، ماسك، عينك محافظ چشم، روپوش و غيره استفاده شود، ادامه داد: هنگام پاك كردن و قطعه قطعه كردن گوشت از دستكش استفاده شود.

وي يادآوري گرد: شهروندان به اين مهم توجه داشته باشند كه گوشت دام تازه ذبح شده را به مدت 24 ساعت در يخچال نگهداري و سپس با پوشيدن دستكش آن را قطعه قطعه كنيد و نكته ديگر اينكه از مصرف بافت­ هاي دام (گوشت، جگر و ...) به صورت خام يا نيم پز خودداري كنيد.

رئيس گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري هاي واگير مركز بهداشت استان زنجان ادامه داد:در صورت وجود زخم يا خراش در دست، از ذبح دام، تماس با دام و قطعه قطعه كردن گوشت، خودداري كرده و يا از دستكش استفاده استفاده شود و در صورت تماس دست يا ساير قسمت هاي بدن با خون و ترشحات دام، آن قسمت را بلافاصله با آب و صابون، شستشو داده شود.

وي اضافه كرد:- هنگام تماس با دام از پوست خود در برابر گزش كنه محافظت كرده و در صورت گزش كنه از له كردن آن بر روي پوست خودداري و با استفاده از پنس، كنه را با دقت از پوست جدا كنيد و در اين ميان محل ريخته شدن خون و ساير ترشحات دام را به صورت كامل با استفاده از مواد شوينده و ضد عفوني كننده شستشو داده شود.
منبع خبر:
مليت
   تاریخ: ۰۸:۴۳ - ۲۰/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۶۵