روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

5 نفر از شهروندان خراسان شمالي به بيماري اي بي مبتلا هستند
 
دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني خراسان شمالي
مسئول امور بيماري هاي خاص دانشگاه علوم پزشكي خراسان شمالي گفت: در اين استان پنج نفر مبتلا به بيماري اي بي وجود دارد كه تحت درمان و مراقبت هاي پزشكي هستند.
به گزارش پايگاه خبري وب دا، مهري فرشاد در مورد بيماري اي بي يا پروانه اي توضيح داد: اي بي يك بيماري پوستي و يك اختلال ژنتيكي پوستي است كه افراد مبتلا به آن به دليل نقص در توليد پروتئين، قلاب هاي پروتئيني و كلاژني سطح پوستشان به درستي تشكيل نشده و با كوچك ترين اصطكاك يا تماس، زخم هايي در سطح پوستشان ايجاد مي شود.

وي با بيان اينكه اين بيماري وابسته به هيچ قوميت يا نژاد يا جنسيت زن و مرد نبوده و در تمامي آن ها به يك نسبت شايع است، ادامه داد: شدت بيماري در افراد متفاوت، مختلف است و نسبت بروز اين بيماري يك در پنجاه هزار است.

فرشاد با بيان اينكه بيماري اي بي بر اثر يك جهش ژنتيكي رخ مي دهد و مي تواند هم به صورت مادرزادي و هم در سنين بالاتر افراد را درگير كند، ادامه داد: برخي از مهم ترين علائم اوليه بيماري اي بي شامل مشكلات تنفسي، ريزش مو، تاول در نواحي نزديك گلو و دهان و ايجاد مشكلات بلع، تاول هاي پوستي با تغيير دما، مشكلات دندان و لثه و همينطور تغيير شكل ناخن ها است.

وي در پاسخ به اين سوال كه چرا به اين بيماران پروانه اي مي گويند؟ تشريح كرد: پوست اين بيماران همانند بال هاي لطيف و نازك پروانه به شدت شكننده است و با اندكي تماس دچار تاول هاي آبكي يا خوني شده و با پيشروي زخم، به تدريج بافت پوست از بين مي رود.

فرشاد با اشاره به اينكه در استان پنج نفر مبتلا به اي بي حضور دارند كه براي درمان نيازمند خدمات خاصي هستند، خاطرنشان كرد: بخشي از درمان كه شامل پانسمان هاي مخصوص اين بيماري است توسط خانه اي بي در تهران كه زير نظر وزارت بهداشت است به صورت رايگان براي اين افراد ارسال مي شود.

وي افزود: خدمات ديگري كه براي آن ها انجام مي گيرد، خدمات تخصصي ويزيت و آزمايشات مخصوص است كه در دانشگاه علوم پزشكي به صورت رايگان است.

وي ادامه داد: در اين بيماري ممكن است پوست اوليه كنده شود و بر اثر آن انگشتان دست يا پا به يكديگر بچسبند، به همين دليل اين بيماران نياز به عمل جراحي پيدا مي كنند كه انگشتان آن ها از يكديگر جدا شود.

فرشاد تصريح كرد: اين عمل جراحي ها به صورت رايگان در شهرهاي تهران، مشهد و شيراز انجام مي شود.

مسئول امور بيماري هاي خاص دانشگاه خاطرنشان كرد: مهم ترين نياز اين بيماري پانسمان هاي مخصوصي است كه وارداتي هستند و با توجه به شدت بيماري و سن و نياز بيمار در اختيارشان قرار مي گيرد.

به گفته فرشاد، تاكنون هيچ گونه درمان قطعي براي اين بيماري پيدا نشده و در حال حاضر درمان ها بيشتر در حد تسكين و جلوگيري از پيشروي زخم ها است.
منبع خبر:
اخبار علمی
   تاریخ: ۱۱:۳۶ - ۱۹/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۹۶