روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

يك دام جديد براي محققان ايراني
 
دكتر شاهين آخوندزاده گفت: اين اشتباه بزرگ است كه بگوئيم مقالات را در داخل كشور چاپ و به خارج ارسال نكنيم، چرا كه درصورت تحقق اين امر، به تعاملات علمي بين المللي لطمه وارد مي شود و جامعه علمي جهاني نيز از تحقيقات پژوهشگران ايراني، بي اطلاع مي ماند.ايراني را چاپ نمي كنند، درحالي كه اين موضوع يك ...
شعار سال:قائم مقام معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اعلام كرد: تفكري در كشور در حال شكل گيري است كه پژوهشگران ما مقالات خود را به مجلات خارجي ارسال نكنند زيرا آنها هم مقالات ايراني را چاپ نمي كنند، درحالي كه اين موضوع يك دام براي محققان ايراني است و اين ادعا صحيح نيست.

يك دام جديد براي محققان ايراني

دكتر شاهين آخوندزاده روز چهارشنبه در مراسم ارائه گزارش و تبيين ارتقاي سطح علمي مجله اورولوژي در سالن همايش بيمارستان لبافي نژاد افزود: اين اشتباه بزرگ است كه بگوئيم مقالات را در داخل كشور چاپ و به خارج ارسال نكنيم، چرا كه درصورت تحقق اين امر، به تعاملات علمي بين المللي لطمه وارد مي شود و جامعه علمي جهاني نيز از تحقيقات پژوهشگران ايراني، بي اطلاع مي ماند.

وي تصريح كرد: معني تقويت مجلات داخلي اين نيست كه آثار خودمان را به مجلات خارجي ارسال نكنيم و محققان ما بايد با مجلات و پايگاه هاي معتبر بين المللي در ارتباط باشند.

آخوندزاده در ادمه به مقايسه تعداد مجلات علمي در وزارت بهداشت و وزارت علوم اشاره كرد و گفت: در وزارت علوم، شاهد توسعه كمي در مجلات علمي هستيم؛ در شرايطي كه وزارت بهداشت 415 مجله علمي دارد اما اين تعداد در وزارت علوم به 1340 مجله رسيده است.

وي بيان داشت: ما از 415 مجله علمي، 113 عنوان مجله در اسكوپوس نمايه شد اما در وزارت علوم از 1340 مجله، 71 عنوان نمايه شده است، در ISI هم از 415 مجله وزارت بهداشت 82 مجله نمايه شده و در وزارت علوم 35 مجله نمايه مي شود.

قائم مقام معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت اظهار داشت: وضع وزارت بهداشت در 40 سال اخير نسبت به وزارت علوم در كيفيت مجلات علمي، بهتر بوده است.

تعداد مجلات پژوهشي علوم پزشكي به 415 مورد رسيده است

وي به رشد چشمگير مجلات علمي پژوهشي علوم پزشكي در سال هاي اخير اشاره كرد و گفت: تعداد اين مجلات در سال 1383، 90 مورد بوده كه الان به 416 مجله رسيده است.

آخوندزاده اظهار داشت: در سال گذشته ما مجوز 12 مجله علمي كه مشكلات علمي بزرگي داشتند را لغو كرديم.

وي اظهار داشت: حدود 800 مجله، در انتظار دريافت رتبه علمي و پژوهشي از وزارت بهداشت هستند كه فقط 95 مجله با محور پرستاري و مامايي است، اين مجلات اكنون چاپ مي شوند اما در انتظار گرفتن رتبه علمي و پژوهشي هستند.

قائم مقام معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت ادامه داد: هر وقت آنها در پايگاه هاي معتبر نمايه شدند، مي توانند رتبه علمي پژوهشي دريافت كنند كه با اين رويه، 27 مجله رتبه علمي و پژوهشي دريافت كردند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به وضعيت مجله اورولوژي اشاره كرد و گفت: هرچند مجله اورولوژي وضعيت بسيار خوبي دارد اما اميدواريم شاهد ارتقاي آن باشيم، در اين مجله از سال 2009 در بازه زماني 10 ساله تعداد مقالات به 905 منتشر شده كه استنادات آنها به سه هزار و 245 مورد رسيده است.

معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي نيز در اين مراسم گفت: در زيرمجموعه هاي وزارت بهداشت 415 مجله علمي منتشر مي شود كه حدود 10 درصد آنها در اين دانشگاه به چاپ مي رسد، ما 40 ژورنال داريم كه 30 مورد آن به زبان انگليسي است.
دكتر افشين زرقي اظهار داشت: حدود 105 مجله اورولوژي در دنيا وجود دارد كه جايگاه مجله اورولوژي ما از برخي كشورهاي پيشرفته بالاتر قرار گرفته و به آن مي باليم.
وي با تاكيد بر ارتقاي كيفيت مجلات علمي به جاي توجه به رشد كمي آنها اظهار داشت: مجلات علمي در اين دانشگاه سطح بندي شده است، هر كدام از آنها ميزان سهمي كه از پژوهش به خود اختصاص دهند، متفاوت است.
رئيس مركز تحقيقات بيماري هاي كليوي و مجاري ادرار دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي نيز در ادامه اين مراسم گفت: مجله اورولوژي از سال 1373 تا 1382 به زبان فارسي منتشر مي شد و از سال 1382 به زبان انگليسي چاپ مي شود.
دكتر عباس بصيري با اشاره به حضور اين مجله در بانك هاي معتبر بين المللي، اظهار داشت: در بين كل مجلات اورولوژي دنيا، اين مجله رتبه 29 دنيا، رتبه چهارم و در منطقه خاورميانه رتبه اول را به دست آورديم.
وي ادامه داد: ضريب رشد مجله در سال گذشته، قابل قبول بوده است و بيشترين مقالات چاپ شده در مجله به ترتيب از كشورهاي تركيه، ايران و چين است.
بصيري بيان داشت: در ميان مجلات علمي علوم پزشكي كشور از لحاظ درصد افزايش رشد رتبه دوم را به دست آورديم، در بين مجلات علوم پزشكي باليني اين مجله از درصد ضريب افزايش تاثير، رتبه اول را به از آن خود كرده است.

شعار سال،
منبع خبر:
شعار سال
   تاریخ: ۰۲:۰۵ - ۲۶/۰۴/۱۳۹۸   بازدید: ۸۰